Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krušné hory v obležení. Může za to Rapl? Ne každý host je zde však vítán

05.08.2017
Krušné hory v obležení. Může za to Rapl? Ne každý host je zde však vítán

Autor: www.krusnohorsky.cz

Popisek: Krušné hory jsou sice drsné, ale nádherné

Také v Krušných horách se po vzoru sousedních německých zimních středisek přeorientovali na letní turistiku a výsledek je patrný na každém kroku. I v létě jsou zde penziony a chaty či hotely plné a dokonce nechybí ani četní turisté s hůlkami. Ne však lyžařskými, ale těmi, co jsou nezbytné pro stále populárnější nordic walking. Příkladem je oblíbený Boží Dar, kde lze potkat návštěvníky z celé Evropy. Že to v nejmenším městě u nás žije i mimo zimní sezónu, dokazují zaplněné předzahrádky na malebném náměstí a parkoviště, plná aut.

Regionální redakce idnes.cz zaregistrovala, že na zvýšené návštěvnosti Krušných hor má do jisté míry zásluhu i ponurý televizní seriál Rapl, vysílaný Českou televizí. A to je dobrá zpráva, protože se lidé na vlastní oči přesvědčí, že tento kraj není zdaleka tak temný, jak ve svém sloganu divákům podsouvají autoři této kontroverzní kriminálky. Podle nich je drsnější než Krušné Hory už pouze detektiv Kuneš, a tak je účelově prezentuje jako region plný hnusu a zločinu. Jenže, opak je pravdou. Kriminalita patří v tomto kraji mezi nejnižší u nás a podmanivou nádheru Krušných hor opěvují nejen turisté, ale i sportovci, kteří je navštěvují stále častěji, především díky skvělým podmínkám k lyžování.

Štoly jako adrenalinová atrakce

Dalším novým lákadlem se kromě filmových exteriérů staly i zdejší Krušnohorské štoly. Právě v místech, kde na opuštěné chatě bydlel detektiv Kuneš, lze navštívit štolu Kryštof v Hřebečné, vzdálenou přibližně deset kilometrů od Božího Daru. Její prohlídková trasa je dlouhá přibližně 400 metrů a hlavní atrakcí se stala podzemní komora s působivou audiovizuální projekcí. Kromě naučného efektu jde též o adrenalinový žážitek, prohlídku proto nemohou absolvovat děti do deseti let, ani lidé, mající fóbii ze stísněných prostor. Strhující je rovněž návštěva štoly Johannes na Zlatém kopci, mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl a podzemních komor obrovských rozměrů. 

Unikátní atrakce

Dalším unikátem je naučná stezka Božídarské rašeliniště, vyhlášená mezinárodně významným mokřadem. Na více než tři kilometry dlouhé stezce se lze na jednotlivých zastávkách seznámit se zdejší unikátní flórou a faunou nebo s historií rýžování cínovce či těžbou rašeliny. Velmi populární atrakcí je Ježíškova cesta. Díky ní nemusí děti čekat až na Vánoce, ale mohou se s Ježíškem potkat už v létě. A především se vydat na cestu, plnou zábavy a plnění různých úkolů. Mimořádný zážitek nabízí pro rodiny s dětmi i návštěva sousedního horského městečka Oberwiesenthal, kde se mohou projet horským vláčkem taženým parádní, sto let starou parní lokomotivou. Vyhledávaná je českými turisty i zdejší letní bobová dráha. 

Modré zlato

Méně vítané jsou ovšem v tomto kraji nájezdy houbařů a sběračů borůvek, kteří mají v těchto dnech doslova žně a brousí si zuby na rekordní úrodu „modrého zlata“. Kromě toho, že devastují borůvčí, dělají v lesech nepořádek a bezohledně do nich vjíždí čtyřkolkami a terénními motocykly. Řidiči aut pak blokují vjezd do lesů, například lesníkům nebo požárníkům a záchranářům. A tak zde již lesníci museli na některých míst instalovat závory.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace