Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ředitel televize Barrandov: V podstatě všechno ostatní, co se u nás kromě MFF pořádá, je zoufale provinční. Proč ignoruje fakta?

31.07.2017
Ředitel televize  Barrandov: V podstatě všechno ostatní, co se u nás kromě MFF pořádá, je zoufale provinční. Proč ignoruje fakta?

Foto: KVIFF

Popisek: Herečka Kateřina Brožová s podnikatelem Jaromírem Soukupem na MFF Karlovy Vary 2017

O tom, že se situace v naší společnosti vrací do neblahých let minulých, svědčí leccos. Jednou z nejvýznamnějších indicií je alarmující stav českých médií. Veřejnoprávní jsou pod neustálým tlakem politiků a ta soukromá patří stále častěji do rukou bohatých podnikatelů. To je i případ televize Barrandov, kterou vlastní v rámci vydavatelství Empresa Media mediální magnát Jaromír Soukup.

Jeho počínání je přesto zcela výjimečné. Žádný jiný vlastník médií, dokonce ani velký šéf ANO Andrej Babiš, si ve svých médiích nedovolí to, co Soukup. Sám moderuje politické pořady a to způsobem, který již dokonce řeší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Po vedení TV Barrandov nyní žádá vysvětlení, podle jakého klíče jsou zváni hosté do politicko-diskusního pořadu Duel  Jaromíra Soukupa, konkrétně,  pak z jakého důvodu byl  do všech vydání tohoto pořadu  pozván zástupce hnutí ANO.

Duel na pranýři

Tento diskusní pořad stojí za pozornost i z jiných důvodů.  Třeba, jak jej z dálky, za skly, sledují diváci, oddělení  od studia jako dobytek  ohradou. Anebo tím, jak  propaguje s pomocí stojanů, umístěných před kamerou, časopisecké tituly, vydávané vydavatelstvím Empresa Media. To ovšem na Barrandově není nic výjimečného, ještě okatěji tak činí například Soukupova snoubenka Kateřina Brožová ve své „exkluzivní“ talk show. Když končí rozhovor s různými celebritami, které si pozvala na návštěvu, na rozloučenou jim věnuje předplatné některého z časopisů Soukupova vydavatelství. Okamžik, kdy se nad tímto dárkem hosté rozplývají, je většinou nejzábavnější částí celé této načančané show. A což teprve moderátoři barrandovských zpráv, držící v ruce desky s názvem časopisu Týden?

Falešný mýtus

Stejně tak není běžné, aby samotný majitel toho či onoho vydavatelství pravidelně figuroval v časopisech, které vydává (nezřídka ruku v ruce právě s Kateřinou Brožovou). Ponecháme-li stranou, že to je přinejmenším nevkusné a podíl na této narcisistické publicitě mají v neposlední řadě i samotní redaktoři, mnohem závažnější je to, co Soukup říká a jak mystifikuje veřejnost. Časopis Instinkt s  ním nedávno přinesl rozhovor, věnovaný letošnímu Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech. Když mu autorka rozhovoru Linda Kholová tvrdila, že MFF vznikl v roce 1994, vůbec jí tuto zcela nepravdivou informaci nevyvrátil a to přesto, že Soukup sám pochází z Mariánských Lázní, kde se MFF konal vůbec poprvé a to již v roce 1946 (!), vznikl tedy již před jednasedmdesáti lety.  Naopak uvedl, že karlovarský festival nese rukopis jeho vůdčích osobností Jiřího Bartošky, Evy Zaoralové, Kryštofa Muchy a dalších. 

Zoufale provinční

Přitom téměř vše, co je pro tuto kulturní událost typické, její koncept, dějiště, i její mezinárodní proslulost a prestižní kategorii A, dávno předtím vybudovali jiní. Mimochodem, úroveň festivalu, dosažená například v 60. letech minulého století, dodnes nebyla překonána. Soukup tak ve svých médiích podporuje falešný mýtus, že karlovarský festival vlastně vybudoval Jiří Bartoška. Přitom ani Bartoška sám si něco podobného nedovolí přivlastňovat. Aby toho nebylo málo, Soukup si navíc o MFF myslí, že je to možná jediná velká umělecká akce u nás, která má skutečně zahraniční přesah, snad prý s výjimkou některých pražských hudebních událostí. „V podstatě všechno ostatní, co se u nás pořádá, je zoufale provinční,“ stěžoval si.  Lze se jen dohadovat, zda tím myslí pražský Febiofest, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha,  hudební festival Colours of Ostrava, jehož návštěvnost výrazně přesahuje MFF, nebo snad zcela výjimečný festival Tanec Praha? 

Nezájem státu?

A ve své šokující ignoranci suverénně pokračoval dále, když si postěžoval, že mu na MFF vadí evidentní nezájem státu, přestože jinak prý podporuje kdejakou sportovní i kulturní blbost.  Je vůbec možné, že tento mediální magnát, pravidelně navštěvující MFF, neví, že ho desítkami milionů sponzorují ministerstvo kultury, Karlovarský kraj, město Karlovy Vary a především pak hlavní sponzor, státem ovládaná  firma ČEZ?  Přitom  ale Soukup zároveň dotace odmítá, když říká: „Mně osobně vadí systém dotací u čehokoliv.“  Podobně  falešně hořekuje nad stavem hotelu Thermal, i když právě do tohoto festivalového paláce stát v posledních letech investoval  přes sto milionů korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová