Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzácný vlk pózoval jako filmová hvězda. Bát se ho může jenom Červená Karkulka. Ale co ti divočáci?

14.07.2017
Vzácný vlk pózoval jako filmová hvězda. Bát se ho může jenom Červená Karkulka. Ale co ti divočáci?

Autor: Pixabay.com

Popisek: Vlk evropský, ilustrační foto

Jen co skončil Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, mají místní novináři, ale i zdejší dobrodruzi, novou atrakci. Regionální média uveřejnila fotografii vlka, jehož v Krušných horách zachytili nadšenci, monitorující s pomocí fotopastí pohyb této šelmy v regionu. A nelze se divit. Nevyskytovala se zde téměř tři sta let. Zatímco mohou být vlci ve zdejších horách velmi užiteční, horší už je to s přítomností divočáků v městech a lázních kraje, ničících na co přijdou.

Výskyt vlků v Krušných Horách pečlivě sledují odborníci z Hnutí Duha. A to, že ve fotopasti zachytili krásně pózujícího jedince, považují za ohromný úspěch a impuls pro další práci, jejímž cílem je ochrana vlků.  Podle všech indicií se zdá, že se zde však prozatím vyskytuje pouze jediná vlčí smečka, čítající čtyři kusy. Na otázku, odkud do Krušných hor vlci přišli, říká Jiří Beneš z Hnutí Duha, že nejspíše s německo-polského pohraničí, kde se jim velmi daří. 

Ohrožený druh

Připomeňme, že právě proto, že byli v části Evropy vlci téměř vyhubeni, je jim jako vážně ohroženému druhu poskytována mezinárodní právní ochrana. Podle zákona o ochraně krajiny a přírody je u nás zakázáno je chytat, usmrcovat, zraňovat či chovat v zajetí, dokonce se nesmí poškozovat ani jejich brlohy. A pokud někomu vlci způsobí škodu, pak má dotčený subjekt nárok na její úhradu. A nejsou to škody malé, za vlčí útoky na chovná stáda již byly v poslední době vyplaceny kompenzace přesahující půl milionu korun.

vlk_fotopast

Vlk zachycený fotopastí ve volné přírodě.

Může za to Karkulka?

I když je návrat vlků do Čech důležitý a prospěšný, protože pomáhají regulovat přemnoženou zvěř, ne každý je z nich nadšený. Jejich přítomnost již totiž způsobila vážné problémy chovatelům ovcí,  například loni na jaře napadla vlčí smečka ovčí farmu v Abertamech. A asi nikoho nepřekvapí, že se vlků bojí i lidé, i když je odborníci z Hnutí Duha vtipně uklidňují, že jediný vlk, který ublížil člověku, pochází  z Červené Karkulky. Mimochodem, populární pohádky či strašidelné příběhy, filmy a knihy vykonaly na mýtu o údajném nebezpečí vlků pro člověka své a mají podstatný podíl viny na tom, že byli v Evropě téměř vyhubeni. Ačkoliv se na našem území vlci nevyskytují celá staletí, lidé se této šelmy bojí nejvíce ze všech, přitom je vůbec nejnebezpečnější medvěd.

Nebezpeční divočáci

Velmi nebezpeční jsou také přemnožení divočáci, kteří se navíc stále častěji dostávají až do měst a ničí zde ploty a popelnice, ale i sportovní areály. Pronikli již i do centra Karlových Varů, kde během noci dokáží zpustošit náročně udržované trávníky ve zdejších parcích a zaměstnanci Správy lázeňských parků je musí střílet. Situace už je natolik vážná, že vedení kraje nabízí nimrodům za odstřel každého kusu divokého prasete tisíc korun.

 

Ale ani tato zajímavá částka myslivce příliš nemotivuje, protože po zastřelení prasete musí každý kus zlikvidovat podle veterinárních norem. Na letošní rok je na odstřel divočáků uvolněno přes 150 tisíc korun a další peníze by měly být použity na budování různých zábran.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace