Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největší a nejdražší hvězdy karlovarského festivalu, i největší zklamání. To nejspíše neuhádnete...

13.07.2017
Největší a nejdražší hvězdy karlovarského festivalu, i největší zklamání. To nejspíše neuhádnete...

Foto: www.karlovyvary.cz

Popisek: Největší zářící hvězdou MFF jsou Karlovy Vary Mnoho filmových hostů přijíždí proto, že slyšeli o jejich kráse. Tento úchvatný pohled se nabízí účastníkům festivalu z hotelu Thermal.

Letošní 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se zapíše do své historie především účastí dvou filmových hvězd, elegantní krásky Umy Thurman a charismatického fešáka Caseyho Afflecka. V jejich stínu však zůstaly další skutečné festivalové hvězdy, ale tak už to u nás chodí.

Hlavní festivalovou hvězdou, a to v pravém slova smyslu, jsou především Karlovy Vary. Zahraniční návštěvníci MFF se stejně, jako každý rok předháněli v ódách na jejich okouzlující krásu. Například vynikající hudební skladatel James Newton Howard prozradil v rozhovoru  pro Český rozhlas, že se na karlovarský festival těšil, protože slyšel, že je to krásné místo, ale když přijel, tak zjistil, že je ještě hezčí.  

Festival, nebo Země živitelka?

Je jen škoda, že tento noblesní světoznámý umělec nemohl  Vary spatřit v době, kdy jsou vůbec nejkrásnější, a to v době mimo konání filmového festivalu. V té době není lázeňské centrum zohyzděno spoustou stanů a stánků, všudypřítomných reklamních poutačů, před divadlem se nepasou husy,  na chodnících a v parcích se nepovalují opilci, u Thermalu se nekoná výstava nákladních aut a na kolonádě není otřesný nepořádek a rámus. Teprve tak vynikne nádhera světoznámého města, opěvovaná  celá staletí, v plné parádě.  Jen tak mimochodem,  režisér Michal  Hogenauer, který se se svým filmem Tambylles probojoval až do Cannes, týdeníku Respekt prozradil, co ho letos ve Varech nejvíce zklamalo: „Postupně devastující venkovní bazén Thermalu. Emotivní dohady mezi diváky v kině ohledně obsazených míst. Nemožnost se dostat na konkrétní filmy kvůli těm vyprodaným místům. A to, že po výlezu z kina se člověk ocitá na veletrhu Země živitelka.“

Hvězdný orchestr

Další hvězdou, o níž se příliš nepsalo, se stal Český národní symfonický orchestr, který zahrál při letošním zahájení MFF právě skladby Jamese Newtona Howarda.  Těleso, které vzniklo teprve před čtyřiadvaceti lety, dnes patří mezi nejpopulárnější a nejvytíženější v Evropě. ČNSO spolupracoval se světově proslulými umělci, jakými jsou například legendární skladatel filmové hudby Ennio Morricone,  pěvci José Carreras,  Placido Domingo, Anna Netrebko, superstar pop music Sting,  Goerge Michal a nyní také James Newton Howard.  Český symfonický orchestr má tu čest, že jej bude doprovázet na evropském turné, nazvaném „The 3 Decades of Music  for Hollywood.“

Superstar grátis

V souvislosti s účastí  slavných filmových osobností v Karlových Varech se často řeší otázka, kolik vlastně stojí a která z nich byla nejdražší. Vzhledem k tomu, že rozpočet MFF se pohybuje kolem 130 milionů korun, spekuluje se o značně vysokých honorářích. Jenže, odpověď na tuto otázku je velmi překvapivá. Vedení MFF tvrdí, že filmovým hvězdám za účast na festivalu vůbec neplatí, pouze hradí náklady na jejich cestu a ubytování. „Ne, nikdy jsme nikomu nezaplatili. Byly těžké momenty, kdy jsme byli pod tlakem partnerů, že bychom měli něco podobného udělat, ale tím bychom se rázem dostali do úplně jiné kategorie,“ uvedl v rozhovor pro týdeník Téma výkonný ředitel MFF Kryštof Mucha.

Terno šikuly Bartošky

Pak je ovšem bezprecedentně nejdražší hvězdou MFF samotný prezident Jiří Bartoška. Na rozdíl od jeho slavnějších kolegů mu totiž MFF skvěle vynáší a to několik milionů ročně. Především proto, že je  majitelem akciové společnosti Film Servis Festival Karlovy Vary. Například v roce 2015 dosáhla tato Bartoškova společnost rekordní zisk přes sedm milionů korun. Bulvární tisk to označil za  „terno šikuly Bartošky“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Adéla Hofmanová