Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovaráci mají filmový festival rok od roku čím dál více rádi. Má pro město obrovský přínos. Ale Vary nežijí jen MFF. Názor primátora

05.07.2017
Karlovaráci mají filmový festival rok od roku čím dál více rádi. Má pro město obrovský přínos. Ale Vary nežijí jen MFF. Názor primátora

Autor: Facebook

Popisek: Petr Kulhánek (vpravo) s prezidentem Jiřím Bartoškou na tiskové konferenci před zahájením MFF Karlovy Vary

Tak, jako v mnoha jiných případech, jsou i názory veřejnosti na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech zcela protichůdné. Jedna polovina lidí, včetně prezidenta Miloše Zemana, ho považuje za snobárnu, ta druhá festival obhajuje a s chutí si ho přes všechny problémy užívá. K ní patří i karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), který je nejen zkušeným politikem, ale také vášnivým filmovým fanouškem.

Tento týden hovořil o festivalu v publicistickém pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, vysílaném přímo z dějiště MFF. Dobře připravený moderátor Vladimír Kroc se zajímal například o to, zda vůbec mají karlovarští občané festival rádi. Na to mu primátor odpověděl: „Já myslím že ho určitě mají rádi a dokonce rok od roku čím dál více.“ Připomenul, že čtvrtina účastníků festivalu je přímo z Varů,  jedni žijí festivalem od počátku do konce, druzí třeba nechodí do kina, ale užívají si tu atmosféru, a pak  existuje i skupina lidí, kteří nemusí mít v oblibě tyto hromadné akce.  Ti festival ignorují nebo třeba někam odjedou. Jejich názory jsme také zveřejnili.

Obrovský přínos

Kulhánek tvrdí, že MFF má pro Vary  obrovský význam a to hned v několika rovinách. Je to velký přínos lokální ekonomice. Jenom organizátoři zde během jediného ročníku zaplatí téměř šedesát milionů korun firmám, působícím ve Varech, což je téměř polovina festivalového rozpočtu. A podle dopadové studie Czechtourismu utratí samotní návštěvníci MFF za jediný týden 350 milionů korun. Město přitom MFF podporuje dotací osmi milionů korun a také intenzívní technicko-organizační spoluprací, kterou si pochvalují obě strany: „Shodli jsme se s Jiřím Bartoškou, že ten vztah už přerostl do nadstandardní roviny.“ V této souvislosti však Kroc poznamenal, že Karlovy  Vary  již praskají ve švech a tato akce již dále růst nemůže. Primátor připustil, že je velmi složité držet křehkou rovnováhu, aby na festivalu nebyla hlava na hlavě, ale zároveň aby se nezastavil jeho rozvoj.

Může za to R6?

Přes mezinárodní slávu a  velikou popularitu MFF, patří Karlovy Vary k nejrychleji se vylidňujícím městům. Podle primátora Kulhánka  je jedním z kritických faktorů stále nedokončená dálnice R6, spojnice s hlavním městem, jejíž termín dokončení se stále odkládá. Dokud ta dálnice nebude, prý budou  Vary vždycky místem někde za kopci,  kam je obtížné se dostat.  Jedním z dalších faktorů je chybějící veřejná vysoká škola. V tomto ohledu je šance na zlepšení, ve spolupráci s Karlovou univerzitou zde již letos bude otevřeno studium fyzioterapie.  Primátor doufá, že zde absolventi této školy po dokončení studia zůstanou. 

Vary na vzestupu

A podařilo se  zastavit také propad návštěvnosti  lázní, který před několika lety nastal například kvůli  protiruským sankcím. Vrací se jak  zahraniční, tak domácí klientela. Podle Kulhánka pomohla krize vyvážit portfolio návštěvníků, v rovnováze jsou hosté z tuzemska,  tak z Evropy či Asie a Vary se stávají skutečně kosmopolitním městem. Vyvrátil také, že by Vary žily pouze festivalem a mimo něj byly „mrtvé“, což je mimochodem tradiční, zcela nesmyslný mýtus. Karlovarský kulturní kalendář je plný různých akcí, kromě MFF se zde koná například i prestižní mezinárodní folklorní festival. Veliké popularitě se těší   každoroční zahájení lázeňské sezóny, na které se  rovněž sjíždí hosté z celého světa a pro občany města je velmi oblíbenou atrakcí, na rozdíl od MFF přístupnou všem. Stejně tak je rok od roku populárnější atraktivní Karlovarský karneval. Značný mezinárodní dopad má i řada sportovních akcí, například Karlovarský půlmaraton.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace