Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovaráci mají filmový festival rok od roku čím dál více rádi. Má pro město obrovský přínos. Ale Vary nežijí jen MFF. Názor primátora

05.07.2017
Karlovaráci mají filmový festival rok od roku čím dál více rádi. Má pro město obrovský přínos. Ale Vary nežijí jen MFF. Názor primátora

Foto: Facebook

Popisek: Petr Kulhánek (vpravo) s prezidentem Jiřím Bartoškou na tiskové konferenci před zahájením MFF Karlovy Vary

Tak, jako v mnoha jiných případech, jsou i názory veřejnosti na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech zcela protichůdné. Jedna polovina lidí, včetně prezidenta Miloše Zemana, ho považuje za snobárnu, ta druhá festival obhajuje a s chutí si ho přes všechny problémy užívá. K ní patří i karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), který je nejen zkušeným politikem, ale také vášnivým filmovým fanouškem.

Tento týden hovořil o festivalu v publicistickém pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, vysílaném přímo z dějiště MFF. Dobře připravený moderátor Vladimír Kroc se zajímal například o to, zda vůbec mají karlovarští občané festival rádi. Na to mu primátor odpověděl: „Já myslím že ho určitě mají rádi a dokonce rok od roku čím dál více.“ Připomenul, že čtvrtina účastníků festivalu je přímo z Varů,  jedni žijí festivalem od počátku do konce, druzí třeba nechodí do kina, ale užívají si tu atmosféru, a pak  existuje i skupina lidí, kteří nemusí mít v oblibě tyto hromadné akce.  Ti festival ignorují nebo třeba někam odjedou. Jejich názory jsme také zveřejnili.

Obrovský přínos

Kulhánek tvrdí, že MFF má pro Vary  obrovský význam a to hned v několika rovinách. Je to velký přínos lokální ekonomice. Jenom organizátoři zde během jediného ročníku zaplatí téměř šedesát milionů korun firmám, působícím ve Varech, což je téměř polovina festivalového rozpočtu. A podle dopadové studie Czechtourismu utratí samotní návštěvníci MFF za jediný týden 350 milionů korun. Město přitom MFF podporuje dotací osmi milionů korun a také intenzívní technicko-organizační spoluprací, kterou si pochvalují obě strany: „Shodli jsme se s Jiřím Bartoškou, že ten vztah už přerostl do nadstandardní roviny.“ V této souvislosti však Kroc poznamenal, že Karlovy  Vary  již praskají ve švech a tato akce již dále růst nemůže. Primátor připustil, že je velmi složité držet křehkou rovnováhu, aby na festivalu nebyla hlava na hlavě, ale zároveň aby se nezastavil jeho rozvoj.

Může za to R6?

Přes mezinárodní slávu a  velikou popularitu MFF, patří Karlovy Vary k nejrychleji se vylidňujícím městům. Podle primátora Kulhánka  je jedním z kritických faktorů stále nedokončená dálnice R6, spojnice s hlavním městem, jejíž termín dokončení se stále odkládá. Dokud ta dálnice nebude, prý budou  Vary vždycky místem někde za kopci,  kam je obtížné se dostat.  Jedním z dalších faktorů je chybějící veřejná vysoká škola. V tomto ohledu je šance na zlepšení, ve spolupráci s Karlovou univerzitou zde již letos bude otevřeno studium fyzioterapie.  Primátor doufá, že zde absolventi této školy po dokončení studia zůstanou. 

Vary na vzestupu

A podařilo se  zastavit také propad návštěvnosti  lázní, který před několika lety nastal například kvůli  protiruským sankcím. Vrací se jak  zahraniční, tak domácí klientela. Podle Kulhánka pomohla krize vyvážit portfolio návštěvníků, v rovnováze jsou hosté z tuzemska,  tak z Evropy či Asie a Vary se stávají skutečně kosmopolitním městem. Vyvrátil také, že by Vary žily pouze festivalem a mimo něj byly „mrtvé“, což je mimochodem tradiční, zcela nesmyslný mýtus. Karlovarský kulturní kalendář je plný různých akcí, kromě MFF se zde koná například i prestižní mezinárodní folklorní festival. Veliké popularitě se těší   každoroční zahájení lázeňské sezóny, na které se  rovněž sjíždí hosté z celého světa a pro občany města je velmi oblíbenou atrakcí, na rozdíl od MFF přístupnou všem. Stejně tak je rok od roku populárnější atraktivní Karlovarský karneval. Značný mezinárodní dopad má i řada sportovních akcí, například Karlovarský půlmaraton.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová