Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další průšvih ve Varech – místo české vlajky ruská. Po náccích šířili svou propagandu Rusové. Proč ignorují historickou pravdu?

14.05.2017
Další průšvih ve Varech – místo české vlajky ruská. Po náccích šířili svou propagandu Rusové. Proč ignorují historickou pravdu?

Foto: Ilustrační foto repro/cz.sputnik.com

Popisek: 9. května opanoval Karlovy Vary pochod Rusů s jejich symboly. Do kroku si při garmošce zpívali oslavné chorály o kozácích i o Sovětech.

Krajské listy již několikrát upozornily na fakt, že Karlovy Vary, podobně jako další místa v západních Čechách, neosvobodila ruská armáda. V případě Karlových Varů to dokonce nebyla ani armáda americká, protože město ochránila před vojáky hrstka českých hrdinů, kteří převzali jeho správu. Přesto se ve Varech pravidelně konají různé pietní akty, snažící se dnes již nezpochybnitelná historická fakta ignorovat.

A to irituje nejen historiky, ale také některé karlovarské zastupitele. S velkým rozhořčením se na média obrátil opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) s následujícím prohlášením:Před třemi lety umožnil karlovarský magistrát zostudit město pochodem drážďanských a našich nácků v kanadách, s bubny, ohni a jejich symboly. Letos devátého května tak magistrát učinil znovu, když umožnil Rusům aktuální propagandu demonstrativním pochodem na jejich státní svátek vítězství, přestože město Rudé armáda neosvobodila.“

V KArlových Varech zavlála společně s americkou vlajkou ruská. Pro českou už nezbylo místo.

V Karlových Varech zavlála společně s americkou vlajkou ruská. Pro českou už nezbylo místo.

Bez české vlajky

Zastupitel také kritizuje, že u příležitosti dne svobody byla u pomníku amerických vojáků, vybudovaného Spolkem přátel USA za přítomnosti velvyslankyně USA, umožněno vztyčit vedle vlajky americké paradoxně vlajku ruskou namísto české. V této souvislosti připomněl, že Němci město předali bez boje a převzaly ho spojené české skupiny, za situace, kdy již Američané byli na předměstí. Rudá armáda přijela do svobodného, vyzdobeného města. Dodejme, že teprve po roce 1989 byla z centra Varů právě z těchto důvodů odstraněna socha Rudoarmejce a čeští hrdinové, kteří odvážným jednáním zabránili ničení města byli až po mnoha letech ospravedlněni.

Nesmrtelný pluk v ruské režii

Pochod tzv. Nesmrtelného pluku, který se v Karlových Varech 9. května konal, se uskutečnil i na dalších místech Česka a Slovenska. V průvodu pochodují lidé ruské národnosti, nesoucí podobizny svých předků, obětí druhé světové války. Akci organizuje několik spolků, například Sdružení pro multikulturní společnost, Koordinační rada ruských krajanů v České republice, Český svaz bojovníků za svobodu nebo České mírové fórum. Jenže zatímco například v Praze má podobný pochod své opodstatnění, v Karlových Varech jde o historický paradox. A ještě jedna věc stojí za pozornost. Pořadatelé akce říkají, že Nesmrtelný pluk v Česku je důstojná odpověď na zkreslování historie, týkající se zejména konce druhé světové války. Skutečná historická fakta však ignorují.

Pochod Nesmrtelný pluk v Karlových Varech:

Nesmrtelný pluk Karlovy Vary

Nevěříte? Originální video z pochodu můžete zhlédnout na Facebooku!

Každý má právo?

Zajímalo nás také, co na pochod Nesmrtelného pluku v Karlových Varech říká vedení města. Na naši otázku nám tiskový mluvčí magistrátu Jan Kopál odpověděl: „Šlo o veřejné shromáždění formou průvodu a magistrátu bylo řádně oznámeno pořadatelem, Občanským sdružením při Petropavlovském chrámu v Karlových Varech. Město veřejná shromáždění nepovoluje, každý má právo pokojně se shromažďovat, pořadatelé by ale měli svá shromáždění oznámit obci, což v uvedeném případě učinili. Trestné je (a je to i důvod k zakázání či rozpuštění shromáždění), pokud by shromáždění směřovalo k výzvě popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů; dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti; jinak porušovat ústavu a zákony. To se ale nestalo.“ Zda je tomu skutečně tak, však budeme dále zjišťovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová