Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Víte, že do Česka se dostalo na falešné doklady několik tisíc cizinců? A někteří z nich páchají trestnou činnost. Jejich vynalézavost nezná mezí

17.02.2017
Víte, že do Česka se dostalo na falešné doklady několik tisíc cizinců? A někteří z nich páchají trestnou činnost. Jejich vynalézavost nezná mezí

Autor: Jan Rychetský

Popisek: Uprchlík, ilustrační foto

Krajské listy několikrát marně upozorňovaly na fakt, že z Německa do Česka míří nelegální migranti přes hranice, které nikdo nehlídá. I když se policii podařilo zadržet několik tisíc cizinců, kteří na území Česka pobývají nelegálně, ve skutečnosti mohou být jejich počty mnohem vyšší. Jsou mezi nimi i pachatelé trestných činů.

Regionální redakce Idnes.cz tento týden přinesla zprávu o tom, že skupina pěti mužů se snažila v Karlových Varech platit falešnými eury. Šlo o tři Čechy a dva nelegální migranty z Maroka, kteří se snažili získat azyl v Německu.  Nelegální eura přepravovali do Česka z Německa ve voze s  tzv. mrtvou schránkou. Když ji policie náhodou otevřela, našla v ní množství  padělků dvaceti a padesáti eurových bankovek.  Naštěstí tentokrát čeští i němečtí policisté zasáhli včas, jeden z Čechů skončil ve vazbě v Německu a dva Maročané  jsou zadržováni ve vazbě u nás. Podle policejní mluvčí Kateřiny Böhmové není počet zadržených osob konečný. Padělaná aura nejsou zdaleka jediným problémem, který souvisí s přeshraniční kriminalitou. Velmi časté je také pašování drog.

Hranice bez kontroly, falešné doklady

V souvislosti s migrační krizí většina mainstreamových médií informovala, že u nás prakticky žádní nelegální migranti nejsou a nemáme se tedy čeho bát. Jenže tento týden zveřejnila cizinecká policie znepokojivou statistiku. Jenom za loňský rok u nás policie zachytila 5261  cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně. Nejčastěji se jedná o občany Ukrajiny, Ruska, Vietnamu a Kuvajtu.  Většinou přicestovali na falešné doklady. Nutně se ale vnucuje otázka, kolik se jich s ohledem na fakt, že nejsou hlídány hranice, do naší země dostalo ve skutečnosti.

Dobrá zpráva

Dobrou zprávou naopak je, že oproti roku 2015 došlo k poklesu nelegální  migrace na území naší republiky. Ta se  vrátila se na úroveň před tzv. migrační krizí. Podle ředitele Služby cizinecké policie Milana Majera je přesto neustále velmi pečlivě analyzována bezpečnostní situace. „Nelegální migrace je pro nás stále velmi aktuální téma, protože bezpečnostní situace v Evropě i ve světě stále není  stabilní,“ řekl na čtvrtečním policejním brífingu Majer. Ten také  sdělil, že  cizinecká policie s armádou již nacvičila případné znovuzavedení kontrol na našich hranicích a v současné době provádí určitá opatření na vybraných a vytipovaných hraničních úsecích s Rakouskem, Slovenskem a Německem. Mimo jiné také proto, že německá strana začala vracet neúspěšné žadatele o azyl a lze předpokládat, že mohou skončit u nás.

Vynalézavost nezná mezí

Podle Služby cizinecké policie se objevují nové formy převaděčství, například prostřednictvím  speciálně upravených nákladních aut,  vlaků a cisteren. Někteří nelegálně pobývající cizinci z arabských států zase  zneužívají lázeňské pobyty a překročí dobu povoleného pobytu. Narůstajícím trendem je uzavírání účelových sňatků, na nichž se podílí i řada českých žen. Ty například uzavřou sňatek s migrantem v Německu a legalizují tak jeho pobyt.

Je téměř neuvěřitelné, že poslanci Evropského parlamentu teprve tento týden schválili novou  protiteroristickou směrnici a posílení ochrany vnějších hranic EU. Až nyní se EU odhodlala přísně kontrolovat   všechny  osoby, které na území EU vstupují. Není ničím výjimečným, že mezi migranty jsou lidé, kteří mají několik různých identit. Anebo se často stává, že ti, kteří na své doklady přicestují  do Evropy, pošlou svůj pas zpět  a na něj opakovaně cestují další a další  migranti. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace