Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Tristní stav Císařských lázní, kde se natáčejí filmové trháky, ukazuje, jak zrůdný je systém dotací. Nepomohl ani James Bond

27.01.2017
Tristní stav Císařských lázní, kde se natáčejí filmové trháky, ukazuje, jak zrůdný je systém dotací. Nepomohl ani James Bond

Autor: kvmuz.cz

Popisek: Císařské lázně v současnosti

Krajské listy mnohokrát upozornily na hazard politiků s unikátním karlovarským objektem Lázní I, známým spíše jako Císařské lázně. Mnoho z nich včetně několika ministrů slibovalo jejich opravu, ale namísto toho se tato národní kulturní památka pomalu rozpadá. Sem tam se dočká malé opravy či kašírky, když v ní natáčejí zahraniční filmaři.

Je téměř neuvěřitelné, jak celá léta politici s Lázněmi I hazardují. Jen co vedení Karlovarského kraje ovládla nová koalice pod vedením ANO, hejtmanka Jana Vildumetzová  oznámila, že kraj vystoupí ze sdružení, jehož cílem bylo chátrající objekt konečně opravit. Leckoho to už ani nepřekvapuje. Přetahovaná mezi městem a krajem o to, kdo památku opraví, se táhne více než dvacet let. Zatímco dříve byly Císařské lázně součástí historického majetku města, před několika lety je i přes značný odpor opozičních zastupitelů vedení Varů převedlo na kraj.

Nepomohl ani Bond

Hlavní příčinou, proč jsou opravy v nedohlednu, je nedostatek finančních prostředků. Zatímco je Vary vyplýtvaly na výstavbu megalomanské KV arény a nyní hodlají vybudovat další kontroverzní stavby, na rekonstrukci jedné z hlavních atrakcí lázeňského centra peníze nejsou. Mimochodem, k její popularitě mezi turisty z celého světa přispělo, že zde bylo natočeno několik známých filmů, například bondovka Casino Royale. Přispět na opravy několikrát slíbili i státní úředníci. Legendární jsou výroky bývalé ministryně kultury Aleny Hanákové. Ta se po návštěvě majestátního objektu nechala slyšet, že dodrží linii všech ministrů, kteří stáli na schodech Císařských Lázní jako James Bond (cha cha), a bude se snažit, aby na opravu získala peníze od státu. Slib zazněl před pěti lety, ale zůstalo jenom u něj.

Koule na noze

Tehdejší hejtman Josef Novotný si postěžoval, že žádost o mnohamilionovou dotaci skončila pod čarou, a naříkal, že tento případ pro kraj znamená kouli na noze. Ten navíc musel vrátit milion korun, který získal alespoň na částečnou opravu střechy. Porušil totiž zákon o veřejných zakázkách.  Skandální kauzu dlouhodobě kritizují karlovarští opoziční zastupitelé: „Císařské lázně jsou důkazem neschopnosti krajských i karlovarských politiků postarat se o jeden z nejvzácnějších památkových objektů v regionu. Kraj s městem si jej předávají jako horký brambor. Machinace s evropskými fondy, které provádí vedení kraje, a následné pokuty jsou hřebíkem do rakve, nejen pro Císařské lázně,“ řekl nám před časem zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!).

Černý humor s dotacemi

Tento týden se horký brambor znovu objevil na jednání karlovarských zastupitelů. Ani ti se nedokážou shodnout, co s Lázněmi I dál. Zatímco Otmar Homolka si myslí, že město je opravit nedokáže, další opoziční politik Jiří Kotek (Alternativa) připomněl, že byl vždy proti tomu, aby byl tento historický majetek z města vůbec vyveden. Stejný názor sdílí zastupitel za KSČM a známý karlovarský historik Zdeněk Musil. Jejich naléhání však koaliční zastupitelé nevyhověli a vyzvali kraj, aby svůj objekt opravil. Černým humorem zavání slib hejtmanky, že se pokusí získat peníze na celou opravu z evropských dotací, především s ohledem na fakt, že čerpání dotací v rámci ROP Severozápad vyšetřuje policie i evropský úřad proti podvodům Olaf. Jana Vildumetzová však slibuje, že krajská vláda dohlédne, aby se na dodavatele rekonstrukce konalo transparentní výběrové řízení.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace