Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Atrakce v lázních, zima jako v Rusku, zmrznul dokonce i Karel IV., ale Rusové to přežili. A ještě se svlékli a...

21.01.2017
Atrakce v lázních, zima jako v Rusku, zmrznul dokonce i Karel IV., ale Rusové to přežili. A ještě se svlékli a...

Autor: mojezeme.cz

Popisek: Karlovy Vary dostaly romantickou bílou peřinku

Karlovy Vary si po úspěšné sezóně a náročných vánočních oslavách, které s ohledem na termín pravoslavných Vánoc trvaly až do desátého ledna, daly konečně malou pauzu. Řada hotelů a sanatorií má zavřeno a proslulé Vřídlo přestalo tryskat v plné parádě. Přesto ale turisté nemají o atrakce nouzi. U Mlýnské kolonády se stále těší velké pozornosti nová, obří písková socha zakladatele města, Karla IV. A o senzační podívanou se postarali také zahraniční návštěvníci.

V létě socha Karla IV. kvůli silnému větru spadla a způsobila starosti nejen svému autorovi, sochaři Tomášovi Mosambo, ale také vedení města, které se chystalo na hlavní oslavy 700. výročí narození zakladatele města. Jenže umělec se nevzdal a za velkého zájmu kolemjdoucích lázeňských pacientů a turistů z celého světa se snažil z hromady písku Karla IV. vzkřísit. Což se mu nakonec naštěstí podařilo, mimochodem socha váží osmnáct tun. Povzbuzen úspěchem se pak pustil do dalších originálních artefaktů, o kousek dál vybudoval další pískový monument, repliku Zámecké věže, a v parku u Alžbětiných lázní vytvořil pískovou kopii korunovačních klenotů.

Okolí proslulých lázní se proměnilo v ráj běžkařů

Okolí proslulých lázní se proměnilo v ráj běžkařů

Zasněžené Vary

Zatímco Klenoty i Věž se rozpadly, Karel IV. u Mlýnské kolonády pyšně trůní dál. A možná prý vydrží až do jara. Zásluhu na tom, že stále drží, mají nebývale silné mrazy. Vydatně zasněžený Karel IV. totiž pořádně zmrznul, a tím si ještě prodloužil život. Je ale škoda, že na jaře se nejspíš rozpadne. Vary tak přijdou o objekt, který se na rozdíl od mnoha jiných těší velké popularitě. A poté co přestalo kvůli tradiční zimní odstávce tryskat horké Vřídlo, jich v centru moc k vidění není. Pominout ale nelze fakt, že samotné zasněžené a večer i nasvícené Vary vypadají nádherně.

Oslava pro otrlé

O další zimní atrakci se postarali zahraniční návštěvníci města, kteří vyznávají pravoslavnou víru. A je jich zde opravdu nemálo. Tento týden slavili svátek Zjevení páně (obdobu našich Tří králů), který ovšem znamená pro ortodoxní věřící velký kus odvahy. I v silných mrazech se totiž musí svlečeni několikrát ponořit do ledové vody, aby očistili své tělo i duši. Jedním z míst, kde se tento rituál již tradičně odehrává, je romantický areál Svatošských skal. Přítomní novináři s úžasem sledovali, jak se do ledového jezírka, kde předtím musel být vysekán led, noří nejen mladí, svalnatí chlapíci, ale i starší dámy.

Běžecké tratě na Božím Daru jsou coby kamenem dohodil

Běžecké tratě na Božím Daru jsou coby kamenem dohodil

Ráj lyžařů

Kdyby se snad v zimě ve Varech někdo přece jenom nudil, stačí vyjet na nedaleké hory. Během pouhých dvaceti minut se ocitne doslova v ráji lyžařů a běžkařů. Sněhové podmínky ve zdejších skiareálech jsou letos fantastické, leží na nich více než metr přírodního sněhu. Zatímco zdejší lázeňský trojúhelník odpočívá a chystá se na novou sezónu, do Krušných hor se sjíždějí milovníci bílé stopy z celého Česka i okolních zemí. Vždyť jenom taková Krušnohorská lyžařská magistrála nabízí 41 kilometrů běžeckých tras.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace