Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Atrakce v lázních, zima jako v Rusku, zmrznul dokonce i Karel IV., ale Rusové to přežili. A ještě se svlékli a...

21.01.2017
Atrakce v lázních, zima jako v Rusku, zmrznul dokonce i Karel IV., ale Rusové to přežili. A ještě se svlékli a...

Autor: mojezeme.cz

Popisek: Karlovy Vary dostaly romantickou bílou peřinku

Karlovy Vary si po úspěšné sezóně a náročných vánočních oslavách, které s ohledem na termín pravoslavných Vánoc trvaly až do desátého ledna, daly konečně malou pauzu. Řada hotelů a sanatorií má zavřeno a proslulé Vřídlo přestalo tryskat v plné parádě. Přesto ale turisté nemají o atrakce nouzi. U Mlýnské kolonády se stále těší velké pozornosti nová, obří písková socha zakladatele města, Karla IV. A o senzační podívanou se postarali také zahraniční návštěvníci.

V létě socha Karla IV. kvůli silnému větru spadla a způsobila starosti nejen svému autorovi, sochaři Tomášovi Mosambo, ale také vedení města, které se chystalo na hlavní oslavy 700. výročí narození zakladatele města. Jenže umělec se nevzdal a za velkého zájmu kolemjdoucích lázeňských pacientů a turistů z celého světa se snažil z hromady písku Karla IV. vzkřísit. Což se mu nakonec naštěstí podařilo, mimochodem socha váží osmnáct tun. Povzbuzen úspěchem se pak pustil do dalších originálních artefaktů, o kousek dál vybudoval další pískový monument, repliku Zámecké věže, a v parku u Alžbětiných lázní vytvořil pískovou kopii korunovačních klenotů.

Okolí proslulých lázní se proměnilo v ráj běžkařů

Okolí proslulých lázní se proměnilo v ráj běžkařů

Zasněžené Vary

Zatímco Klenoty i Věž se rozpadly, Karel IV. u Mlýnské kolonády pyšně trůní dál. A možná prý vydrží až do jara. Zásluhu na tom, že stále drží, mají nebývale silné mrazy. Vydatně zasněžený Karel IV. totiž pořádně zmrznul, a tím si ještě prodloužil život. Je ale škoda, že na jaře se nejspíš rozpadne. Vary tak přijdou o objekt, který se na rozdíl od mnoha jiných těší velké popularitě. A poté co přestalo kvůli tradiční zimní odstávce tryskat horké Vřídlo, jich v centru moc k vidění není. Pominout ale nelze fakt, že samotné zasněžené a večer i nasvícené Vary vypadají nádherně.

Oslava pro otrlé

O další zimní atrakci se postarali zahraniční návštěvníci města, kteří vyznávají pravoslavnou víru. A je jich zde opravdu nemálo. Tento týden slavili svátek Zjevení páně (obdobu našich Tří králů), který ovšem znamená pro ortodoxní věřící velký kus odvahy. I v silných mrazech se totiž musí svlečeni několikrát ponořit do ledové vody, aby očistili své tělo i duši. Jedním z míst, kde se tento rituál již tradičně odehrává, je romantický areál Svatošských skal. Přítomní novináři s úžasem sledovali, jak se do ledového jezírka, kde předtím musel být vysekán led, noří nejen mladí, svalnatí chlapíci, ale i starší dámy.

Běžecké tratě na Božím Daru jsou coby kamenem dohodil

Běžecké tratě na Božím Daru jsou coby kamenem dohodil

Ráj lyžařů

Kdyby se snad v zimě ve Varech někdo přece jenom nudil, stačí vyjet na nedaleké hory. Během pouhých dvaceti minut se ocitne doslova v ráji lyžařů a běžkařů. Sněhové podmínky ve zdejších skiareálech jsou letos fantastické, leží na nich více než metr přírodního sněhu. Zatímco zdejší lázeňský trojúhelník odpočívá a chystá se na novou sezónu, do Krušných hor se sjíždějí milovníci bílé stopy z celého Česka i okolních zemí. Vždyť jenom taková Krušnohorská lyžařská magistrála nabízí 41 kilometrů běžeckých tras.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace