Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Karlových Varech oslaví 17. listopad originálně: Na WC

16.11.2016
V Karlových Varech oslaví 17. listopad originálně: Na WC

Autor: karlovyvary.cz

Popisek: Karlovarský Supermarket WC

Tradičně pestré a originální budou letošní oslavy 17. listopadu a Mezinárodního dne studentstva v Karlových Varech. Bude se zde konat Festival svobody, který odstartuje v netradičních prostorách Supermarketu WC. A jako vždy se na třídě TGM sejdou pamětníci listopadových událostí, kteří upozorňují, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo a musí se o ně stále bojovat. Bývalí totalitní aktéři totiž vystrkují růžky.

Pořadatelé se netají tím, že se inspirovali na loňském Festivalu svobody v Praze a vytvořili jeho karlovarskou modifikaci. Společně s partou mladých lidí připravili pestrý program, který bude zahájen odpoledne v Galerii Supermarket WC akcí pod názvem „Když přišli banáni“. Účastníkům nabídnou nejen dokument k Svátku svobody a besedu u svíček, ale také svařáček. Ten přijde v současném nevlídném počasí obzvláště vhod. Oslav hodlají jejich organizátoři využít také k živé diskusi na další aktuální témata. Budou se zajímat, zda je lázeňská zóna skanzenem pro turisty nebo kulturním srdcem Karlových Varů.

Nejútulnější toalety

Galerii Supermarket WC vytvořila parta Karlovaráků v roce 2008 v prostorách objektu chátrajících veřejných toalet a chlubí se, že díky tomu vznikly nejoriginálnější a nejútulnější veřejné toalety v lázeňském městě. Mimo jiné se zde nachází i sbírka fotografií WC z celého světa. A dokonce ji může doplnit každý, kdo do galerie pošle foto svého záchodu. Zakladatelé galerie vysvětlují její vznik tím, že jim není jedno, kde žijí oni sami a jejich děti. Stojí za nimi společnost PROTEBE live, sdružující místní patrioty a designové aktivisty. Již deset let systematicky budují image Karlových Varů jako kulturně a občansky aktivního města prostřednictvím různých výstav, worshopů a happeningů. Nejde přitom o pouze o umělecky vyhraněnou skupinu, v místě se koná řada akcí pro nejširší veřejnost a rodiny s dětmi, které si přijdou na své, třeba na Čarodějnických dílnách nebo vánočních a velikonočních workshopech. Například v říjnu se zde konala podzimní dílna, věnovaná výrobě listových věnců a kytic.

Svoboda a demokracie nejsou zadarmo

Hlavním bodem programu letošních oslav 17. listopadu se však stane tradiční shromáždění na Třídě T. G. Masaryka, které každoročně pořádá karlovarský zastupitel a aktivista Jiří Kotek. Ten rovněž patřil k hlavním organizátorům demonstrací, které se v těchto místech konaly v roce 1989. Zatímco v té době měly protestní akce masový charakter, dnes se bohužel stávají rok od roku komornějšími. Letošní setkání Kotek pořádá s výzvou, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo a musí se o ně stále bojovat. Není od věci připomenout, že v Karlovarském kraji donedávna vyhrávali volby komunisté, náměstkem hejtmana se stal dokonce bývalý politruk a důstojníci někdejší pohraniční stráže zde dokonce nedávno na Dyleni vztyčili čtyřmetrovou sochu pohraničníka. Výsledkem protestů proti „obludnému symbolu, oslavujícímu vrahy nevinných lidí“, se stala petice, žádající odstranění sochy a její umístění zpět do muzea totality v Chebu, což se nakonec podařilo. Zde je pohraničník opět umístěn ve společnosti V. I. Lenina a J. Fučíka.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace