V Karlových Varech oslaví 17. listopad originálně: Na WC
16.11.2016
Foto: karlovyvary.cz
Popisek: Karlovarský Supermarket WC
Tradičně pestré a originální budou letošní oslavy 17. listopadu a Mezinárodního dne studentstva v Karlových Varech. Bude se zde konat Festival svobody, který odstartuje v netradičních prostorách Supermarketu WC. A jako vždy se na třídě TGM sejdou pamětníci listopadových událostí, kteří upozorňují, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo a musí se o ně stále bojovat. Bývalí totalitní aktéři totiž vystrkují růžky.
Pořadatelé se netají tím, že se inspirovali na loňském Festivalu svobody v Praze a vytvořili jeho karlovarskou modifikaci. Společně s partou mladých lidí připravili pestrý program, který bude zahájen odpoledne v Galerii Supermarket WC akcí pod názvem „Když přišli banáni“. Účastníkům nabídnou nejen dokument k Svátku svobody a besedu u svíček, ale také svařáček. Ten přijde v současném nevlídném počasí obzvláště vhod. Oslav hodlají jejich organizátoři využít také k živé diskusi na další aktuální témata. Budou se zajímat, zda je lázeňská zóna skanzenem pro turisty nebo kulturním srdcem Karlových Varů.
Nejútulnější toalety
Galerii Supermarket WC vytvořila parta Karlovaráků v roce 2008 v prostorách objektu chátrajících veřejných toalet a chlubí se, že díky tomu vznikly nejoriginálnější a nejútulnější veřejné toalety v lázeňském městě. Mimo jiné se zde nachází i sbírka fotografií WC z celého světa. A dokonce ji může doplnit každý, kdo do galerie pošle foto svého záchodu. Zakladatelé galerie vysvětlují její vznik tím, že jim není jedno, kde žijí oni sami a jejich děti. Stojí za nimi společnost PROTEBE live, sdružující místní patrioty a designové aktivisty. Již deset let systematicky budují image Karlových Varů jako kulturně a občansky aktivního města prostřednictvím různých výstav, worshopů a happeningů. Nejde přitom o pouze o umělecky vyhraněnou skupinu, v místě se koná řada akcí pro nejširší veřejnost a rodiny s dětmi, které si přijdou na své, třeba na Čarodějnických dílnách nebo vánočních a velikonočních workshopech. Například v říjnu se zde konala podzimní dílna, věnovaná výrobě listových věnců a kytic.
Svoboda a demokracie nejsou zadarmo
Hlavním bodem programu letošních oslav 17. listopadu se však stane tradiční shromáždění na Třídě T. G. Masaryka, které každoročně pořádá karlovarský zastupitel a aktivista Jiří Kotek. Ten rovněž patřil k hlavním organizátorům demonstrací, které se v těchto místech konaly v roce 1989. Zatímco v té době měly protestní akce masový charakter, dnes se bohužel stávají rok od roku komornějšími. Letošní setkání Kotek pořádá s výzvou, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo a musí se o ně stále bojovat. Není od věci připomenout, že v Karlovarském kraji donedávna vyhrávali volby komunisté, náměstkem hejtmana se stal dokonce bývalý politruk a důstojníci někdejší pohraniční stráže zde dokonce nedávno na Dyleni vztyčili čtyřmetrovou sochu pohraničníka. Výsledkem protestů proti „obludnému symbolu, oslavujícímu vrahy nevinných lidí“, se stala petice, žádající odstranění sochy a její umístění zpět do muzea totality v Chebu, což se nakonec podařilo. Zde je pohraničník opět umístěn ve společnosti V. I. Lenina a J. Fučíka.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová