Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé vítají zahájení záchranných prací v Lázních Kyselka

07.06.2013
Lidé vítají zahájení záchranných prací v Lázních Kyselka

Autor: Profimedia.cz

Popisek: současný stav Lázní Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, občané Kyselky a dalších obcí, přijali s nadšením zprávu o zahájení záchranných prací společnosti Lázně Kyselka, za jejímž vznikem stojí Karlovarské minerální vody.

Informoval o tom viceprezident Asociace sdružení Martin J. Kadrman. "Společnost zkulturnila nejbližší okolí nárožní věže Jindřichova dvora, z něhož již několik let provizorně vytéká z gumové hadice Ottův pramen. Najatí pracovníci dokonce posekali mnoho let neudržovaný park, který obklopuje restauraci," prohlásil Kadrman.

Lidé uklízí zavedené firmě zdarma

Činnost o.p.s. Lázně Kyselka je důležitá nejen pro faktickou záchranu tohoto ojedinělého urbanistického komplexu, její činnost je však důležitá zejména z psychologického důvodu. Lidé již téměř přestali věřit tomu, že by bylo možné památky zachránit. Nyní, když po osmi měsících od ohlášení svého vzniku o.p.s. začala fakticky fungovat, se občané sami nabízejí, že pomohou. A o.p.s. je vítá s otevřenou náručí.

Lidé tak nejen prořezávají náletové křoviny, ale společně se svými dětmi například čistí vodopád.„Ochotu lidí pomoci je třeba ocenit. Málokdo by v dnešní době řekl, že lidé pomohou zdarma, jen pro své nadšení. Občané však zřejmě netuší, že zdarma rekultivují pozemky firmě, která má roční obrat tři miliardy korun! Není to donu Alessandru Pasquale hloupé? Ano, je levnější, když vám někdo zrekultivuje pozemky zdarma, než aby Vám tam pracovali placení dělníci z východu. Má to ale tento minerálkový gigant zapotřebí?“ ptá se viceprezident ASORKD. Alessandro Pasquale je prvním mužem Karlovarských minerálních vod.

Hraje zde roli tzv. bílý kůň?

Asociace opakovaně upozorňuje na to, že do o.p.s. byly nepochopitelně vloženy jen samotné zchátralé památky. Podstata lázní, tedy více jak 25 000 metrů čtverečních lázeňských pozemků, které KMV v říjnu 2010 potají koupily od svého bílého koně, předchozího vlastníka lázní, firmy C.T.S.-DUO, si ponechaly.

O.P.S. se však s KMV údajně dohodla na dlouhodobém pronájmu pozemků. „Tomu nerozumím. Pan Lažanský nás v prosinci na osobním jednání ujišťoval, že pokud by do o.p.s. neměly být vloženy pozemky, projekt nemá smysl a vystoupí z toho. Teď už mu ohlodaná kost v podobě budov bez přístupových cest nevadí?“, podivuje se prezident ASORKD Pavel P. Ries a dodává, že se možná za vším skrývá úhybný manévr KMV.

„Prokázali jsme personální i ekonomické propojení mezi předchozím vlastníkem lázní a firmou, která ovládá KMV. Při své poslední návštěvě pan Rudolf von Mattoni veřejně vyzval KMV i C.T.S.-DUO, aby vlastnictví v Kyselce zprůhlednili. C.T.S.-DUO bylo upozaděno a jeho roli převzala Mattonkou iniciovaná o.p.s.,“ upozorňuje Ries a své obavy nad pozadím majetkové transakce dokládá i na postoji tehdejší starostky obce Petry Hoffmannové. Ta ještě v říjnu minulého roku váhala s podpisem zakládací listiny, protože čekala na slíbený převod pozemků. Ten se však nekonal, starostka i přesto svůj podpis k listině připojila.

Nesehrajeme roli užitečných idiotů

Asociace svoji ochotu pomoci o.p.s. lázně Kyselka i nadále deklaruje. „Ópéesce pomůžeme, projeví-li zájem. Užitečnými idioty však být nechceme. Stávající majetkový stav je postavený na hlavu a dlouhodobě neudržitelný. Poškozuje to důvěryhodnost celého projektu. Informovali jsme již o tom i pana Mattoniho. Věříme, že se do toho vloží svojí nezpochybnitelnou autoritou,“ dodal Kadrman.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace