Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé vítají zahájení záchranných prací v Lázních Kyselka

07.06.2013
Lidé vítají zahájení záchranných prací v Lázních Kyselka

Foto: Profimedia.cz

Popisek: současný stav Lázní Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, občané Kyselky a dalších obcí, přijali s nadšením zprávu o zahájení záchranných prací společnosti Lázně Kyselka, za jejímž vznikem stojí Karlovarské minerální vody.

Informoval o tom viceprezident Asociace sdružení Martin J. Kadrman. "Společnost zkulturnila nejbližší okolí nárožní věže Jindřichova dvora, z něhož již několik let provizorně vytéká z gumové hadice Ottův pramen. Najatí pracovníci dokonce posekali mnoho let neudržovaný park, který obklopuje restauraci," prohlásil Kadrman.

Lidé uklízí zavedené firmě zdarma

Činnost o.p.s. Lázně Kyselka je důležitá nejen pro faktickou záchranu tohoto ojedinělého urbanistického komplexu, její činnost je však důležitá zejména z psychologického důvodu. Lidé již téměř přestali věřit tomu, že by bylo možné památky zachránit. Nyní, když po osmi měsících od ohlášení svého vzniku o.p.s. začala fakticky fungovat, se občané sami nabízejí, že pomohou. A o.p.s. je vítá s otevřenou náručí.

Lidé tak nejen prořezávají náletové křoviny, ale společně se svými dětmi například čistí vodopád.„Ochotu lidí pomoci je třeba ocenit. Málokdo by v dnešní době řekl, že lidé pomohou zdarma, jen pro své nadšení. Občané však zřejmě netuší, že zdarma rekultivují pozemky firmě, která má roční obrat tři miliardy korun! Není to donu Alessandru Pasquale hloupé? Ano, je levnější, když vám někdo zrekultivuje pozemky zdarma, než aby Vám tam pracovali placení dělníci z východu. Má to ale tento minerálkový gigant zapotřebí?“ ptá se viceprezident ASORKD. Alessandro Pasquale je prvním mužem Karlovarských minerálních vod.

Hraje zde roli tzv. bílý kůň?

Asociace opakovaně upozorňuje na to, že do o.p.s. byly nepochopitelně vloženy jen samotné zchátralé památky. Podstata lázní, tedy více jak 25 000 metrů čtverečních lázeňských pozemků, které KMV v říjnu 2010 potají koupily od svého bílého koně, předchozího vlastníka lázní, firmy C.T.S.-DUO, si ponechaly.

O.P.S. se však s KMV údajně dohodla na dlouhodobém pronájmu pozemků. „Tomu nerozumím. Pan Lažanský nás v prosinci na osobním jednání ujišťoval, že pokud by do o.p.s. neměly být vloženy pozemky, projekt nemá smysl a vystoupí z toho. Teď už mu ohlodaná kost v podobě budov bez přístupových cest nevadí?“, podivuje se prezident ASORKD Pavel P. Ries a dodává, že se možná za vším skrývá úhybný manévr KMV.

„Prokázali jsme personální i ekonomické propojení mezi předchozím vlastníkem lázní a firmou, která ovládá KMV. Při své poslední návštěvě pan Rudolf von Mattoni veřejně vyzval KMV i C.T.S.-DUO, aby vlastnictví v Kyselce zprůhlednili. C.T.S.-DUO bylo upozaděno a jeho roli převzala Mattonkou iniciovaná o.p.s.,“ upozorňuje Ries a své obavy nad pozadím majetkové transakce dokládá i na postoji tehdejší starostky obce Petry Hoffmannové. Ta ještě v říjnu minulého roku váhala s podpisem zakládací listiny, protože čekala na slíbený převod pozemků. Ten se však nekonal, starostka i přesto svůj podpis k listině připojila.

Nesehrajeme roli užitečných idiotů

Asociace svoji ochotu pomoci o.p.s. lázně Kyselka i nadále deklaruje. „Ópéesce pomůžeme, projeví-li zájem. Užitečnými idioty však být nechceme. Stávající majetkový stav je postavený na hlavu a dlouhodobě neudržitelný. Poškozuje to důvěryhodnost celého projektu. Informovali jsme již o tom i pana Mattoniho. Věříme, že se do toho vloží svojí nezpochybnitelnou autoritou,“ dodal Kadrman.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL