Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam se podíváš, Babiš nebo jiný spasitel. Politici jsou před volbami vylepeni na každém rohu. Slibují stále to stejné, a dokonce rozdávají melouny

09.09.2016
Kam se podíváš, Babiš nebo jiný spasitel. Politici jsou před volbami vylepeni na každém rohu. Slibují stále to stejné, a dokonce rozdávají melouny

Autor: STAN

Popisek: Hnutí Starostové a nezávislí, jehož lídrem je karlovarský primátor Petr Kulhánek, zahájilo kampaň rozdáváním melounů coby ukázky, že dotace musí být rozdělovány spravedlivě

Pohled na stále ještě prosluněnou letní krajinu začíná Čechům kazit masivní kampaň před krajskými a senátními volbami. Města i vesnice už jsou olepené obřími plakáty, které na jejich obyvatele číhají doslova na každém i sebeoprýskanějším rohu. Kandidáti na hejtmanská či senátorská křesla nebo do krajských zastupitelstev slibují všechno možné, a dokonce rozdávají i melouny.

To, jak dalece je další předvolební kampaň masívní a nepřehlédnutelná, vyplývá z několika faktů. Kandidáti z 89 stran či hnutí se totiž utkají o 27 senátorských a 13 hejtmanských postů a  téměř 700 míst v krajských zastupitelstvech. Největší souboj se odehraje mezi ČSSD a hnutím ANO, každá z těchto stran přiznala, že do kampaně investuje kolem osmdesáti milionů korun. Ve srovnání s tím působí jejich konkurence jako chudí příbuzní. TOP 09 si může dovolit použít pouze 33 milionů korun, kdysi mocná ODS, která až na výjimky krajské volby vyhrávala, vyčerpá dvacet milionů, přibližně tolik i KSČM a Starostové a nezávislí, KDU-ČSL pak jenom 15 milionů korun.

Stále stejné sliby

To, že strany před každými volbami utrácejí stovky miliony korun, často neprůhledným způsobem, bohužel není nic nového. Stejně jako to, že voličům slibují stále totéž a výsledky jsou v nedohlednu. Příkladem je Karlovarský kraj, kde už politici mnoho let zaručují dostavbu rychlostní silnice R6 mezi Prahou a Karlovými Vary a její dokončení je stále v nedohlednu. Jakmile se blíží volby, nebo když do regionu zavítá ministr dopravy, čeká zdejší občany další přehlídka slibů a termínů, přitom se realizace R6 táhne déle než třicet let Jediný ministr, který realisticky odhadl, že R6 se v blízké době určitě nedokončí, byl Vít Bárta. Důvodů, proč se realizace její stavby tak vleče, je hned několik. Tím hlavním je nedostatek finančních prostředků a problémy s výkupem pozemků.

Priorita, nebo evergreen?

Zatím naposledy vzkřísil evergreen o nutnosti dokončení R6 při své loňské návštěvě kraje premiér Sobotka. Nechal se dokonce slyšet, že to je vládní priorita. Jeho slova sice potěšila hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla, nicméně on sám zůstává realistou, když tvrdí, že R6 je zapeklitá záležitost, a její dokončení odhaduje až tak kolem roku 2027. Samotný ministr dopravy Dan Ťok přitom hovoří spíš o roku 2029, začátkem roku ale uváděl jako reálný termín dokončení rok 2028 a ještě doufal, že se jej podaří zkrátit. Zato velmi skeptičtí jsou starostové obcí podél této komunikace. Tvrdí, že začnou v dokončení silnice věřit, teprve až se na ní objeví stroje.

Nové téma – migrace

Přece jenom se ale letos objevují nová témata, související především s uprchlickou krizí. Na protimigrantské vlně se veze hned několik stávajících nebo zcela nových subjektů. Pod číslem jedna například v Karlovarském kraji kandiduje seskupení, nazvané Ne ilegální migraci, peníze raději pro naše lidi. Podobně má jasné protimigrační zaměření ve svém názvu Dělnická strana sociální spravedlnosti, kandidující pod číslem čtyři, která jej aktuálně doplnila o slogan „Ne imigrantům, stop nepřizpůsobivým a diktátu EU“. Nacionalistické a extremistické postoje jejího lídra Tomáše Vandase jsou často na hraně zákona, nicméně v Karlovarském kraji již DSSS dokázala získat řadu příznivců, především v místech, kde se koncentruje romská populace. S osmnáctkou se zase pokusí uspět Úsvit-Národní koalice s Blokem proti islamizaci. Ten zdůrazňuje potřebu posílení hranic a odmítá zřizování azylových táborů v jednotlivých krajích. Poněkud kuriózní je, že jeho lídrem je cizinec.

Melouny spravedlivě?

A stejně tak se objevují i nové způsoby, jak přilákat pozornost voličů. Například hnutí Starostové a nezávislí, jehož lídrem je karlovarský primátor Petr Kulhánek, si dokonce troufá na post hejtmana a dělá proto leccos neobvyklého. Koncem srpna zahájilo svoji kampaň vskutku originálním způsobem, když občanům města nabízelo melouny coby ukázku, že dotace musí být rozdělovány spravedlivě. Chlubí se, že během několika minut bylo rozdáno 800 kilo melounů a že přitom byla radost hovořit s občany.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace