Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemědělec: Dnes už to nikoho nebaví, už je to pryč. To bylo dřív, statky, JZD... ve čtyři hodiny ráno vstávat, v pět tam bejt, dojit, mejt kravám vocasy. Tak to všechno budeme dovážet a chcípneme

15.08.2016
Zemědělec: Dnes už to nikoho nebaví, už je to pryč. To bylo dřív, statky, JZD... ve čtyři hodiny ráno vstávat, v pět tam bejt, dojit, mejt kravám vocasy. Tak to všechno budeme dovážet a chcípneme

Foto: Václav Fiala

Popisek: Močidlec, pohled na bývalé JZD.

V zemědělství nechce prakticky nikdo dělat a malá sídla – kromě chalupářů a „víkenďáků“ – se vylidňují. Močidlec nedaleko Žlutic na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje je v podstatě zapomenutým místem. Spolu s dalšími šesti vesničkami je součástí obce Pšov. V blízkosti majestátní a mýty opředené „stolové“ hory Vladař, která má obrovský potenciál cestovního ruchu, se žije velmi tvrdě.

Močidlec nemá hospodu, ani obchod. Jediná jeho výhoda spočívá v tom, že leží na rozcestí „obecních“ silnic vedoucích do Žlutic, Chyše a Manětína. Žije tu kolem 60 obyvatel a kdo nemá auto, jen velmi složitě se dostává do většího města. Do krajského města je to pak výlet na celý den. Když existoval ještě Západočeský kraj, bylo rozhodně časově výhodnější cestovat do nedalekého Manětína, barokní perly západních Čech, který je však dnes také mimo objektiv cestovních kanceláří.

Vysídlenci a „náplava“

Nebývalo tu tak pusto. V roce 1970 čítala vesnička 170 obyvatel. V padesátých a šedesátých letech to bylo přes dvě stovky a před druhou světovou válkou téměř 400 obyvatel. O německém a židovském původu zdejších starousedlíků svědčí náhrobky na hřbitově kolem římskokatolického chrámu Svatého Jakuba Většího. Prosperující zemědělství, a nyní totální úpadek. To potvrzují i slova starého muže, kterého jsme zastihli při vyvážení posekané trávy a náletů.

„Němce, kteří něco uměli, jsme vyhodili. Židé se vystěhovali. Tak tady zbyla náplava, která k místu nemá vůbec žádný vztah a je jí to úplně jedno. Jsou tu lidé, kteří tady nemají kořeny, kteří jsou náplava až z druhého konce bývalé republiky. Podle toho to prostě vypadá, to se nedá vrátit zpátky, to je konec. Kromě lufťáků všechno časem vymře a bude pokoj. Alespoň politici se o tenhle zapomenutý kraj nemusí starat.“ Práce tu není, jen pár lidí najde místo v lesnictví či v sousedních obcích v zemědělství. Ta tam je doba celého družstva, ve kterém bylo několik krav. Ve vytřískaných oknech se dnes prohání vítr a jak starý pán poznamenal, kdo by tady přespával, když zde nic není.

Památka na zdejší židovské a německé obyvatelstvo.

Jak vidno, sídlo, o jehož existenci jsou písemné zprávy z roku 1204, nebude mít na růžích ustláno i přes pozitivní energii, kterou vyzařuje podle senzibilů celé okolí. Traduje se, že na místní faře našla na krátkou dobu zázemí dnešní známá houslistka Gabriela Demeterová.

Trocha volební statistiky

Volební údaje obce Pšov, pod kterou, jak jsme již uvedli v úvodu, Močidlec spadá, jsou následující. V prezidentské volbě, jejíž prvního kola se zúčastnilo 45,82 % voličstva a druhého nepatrně méně – 44,98 %, zvítězil Miloš Zeman s 31,05 %. Druhé místo zde obsadil kandidát Jan Fischer s 26,94 % a na třetí pozici skončil Jiří Dienstbier s 19,17 %.

Ve volbách do europarlamentu vyhrálo jednoznačně ANO, i když Pavel Telička tu zcela propadl. Na druhém místě pak byla KSČM, o třetí příčku se podělila TOP 09 a STAN se sociálními demokraty, čtvrté místo patřilo Úsvitu Tomia Okamury. Volební účast v „komunálkách“ zde byla 45,54 %, vyhráli Nezávislí v těsném závěsu pak za nimi další dvě nezávislá sdružení, z jednoho z nichž pochází i současná starostka Radmila Houdková. To jsou celková čísla za obec Pšov a jejích sedm „satelitů“.

Svérázný vzkaz na zdejší faře, adresovaný ČSAD. 

Když zemědělství „netáhne“

Kolem toho, jak „uživit národ“, jsme si popovídali s důchodkyní čekající závoz oběda. „Potravinová soběstačnost by mohla být lepší, jako to bylo dříve. Mohlo se v tom pokračovat, ale všechno se přerušilo a je to samý dovoz. Jako malá země bychom si měli tu soběstačnost dál pěstovat. O těch družstvech by měli rozhodovat lidé, co o tom něco ví, ale dnes je pro většinu lidí snadnější zboží i potraviny raději odněkud přivézt. A my to všechno zaplatíme, protože nakonec je to drahé a nekvalitní. Ovoce je podtržené, nemá tu chuť, na co jsme zvyklí. A když to dozraje, tak už je to nahnilé.“ Když to slyší další starý muž, zanadává si: „Dnes už to nikoho nebaví, už je to pryč. To bylo dříve. Tyhle statky, JZD... ve čtyři hodiny ráno vstávat, v pět tam bejt, dojit, mejt kravám vocasy. Kdo by to teď chtěl? A dnes si myslí, že hovno nesmrdí. Nejsou lidi, nikdo do zemědělství nechce. Tak to všechno budeme dovážet a chcípneme.“

Silážní jáma.

Keltové, husité…

Nedaleký vrch Vladař má obrovský potencionál cestovního ruchu. Jako významné keltské hradiště o rozloze více než 13 hektarů a s fortifikací silnou osm metrů, jejíž délka je přes 1,5 kilometru, je znám spíše v zahraničí. Navíc, se svými odpůrci tady v roce 1421 bojoval Jan Žižka. Krajem se rovněž prohnala švédská vojska, takže půda je plná historických artefaktů, po kterých na vlastní pěst a neoficiálně pátrá řada amatérských archeologů i přímo nelegální lovci památek.

Mýtická hora Vladař.

Archeolog Jan Tajer z karlovarského krajského muzea k tomu poznamenává: „Velké výzkumy Archeologického ústavu jsou ukončené a nyní probíhá jejich vyhodnocení. Zatím se žádné další neplánují. V oblasti jsou asi dvě naučné stezky, ale to není naše aktivita. Oblast má velký odborný potencionál jako kulturní lokalita.“ Zároveň uvedl, že se nebojí, že by tam docházelo k individuálním sběrům, a cestovní ruch tyto památky  prý neohrozí. Ještě je zapotřebí uvést, že přírodu i památky by měla chránit rovněž přírodní rezervace, která je tu vyhlášena.

Cestovní ruch to zde (ne)rozhýbe…

S tím však nesouhlasí starosta nedalekých Žlutic Václav Slavík (KDU-ČSL): „Využívá to tam Josef Váňa, aby tam trénoval s dostihovými  koňmi. Vyjezdil tam třicet čtyřicet centimetrů hluboké rýhy v původních chodníčcích, které tam byly. Kůň má prostě tak úzkou stopu, že se v ní nedá chodit; a v okolí, které je zarostlé, se chodit nedá. Takže to je jedna věc, která tam nepatří. Druhá věc je, že se muzeum nikdy nesnažilo toto místo nějak propagovat, protože tam lezou amatérští sběrači a objevitelé a archeologové logicky nadávají. Takže to je dvousečné,“ komentuje nelegální vykopávky, které jsou trestným činem – jenže, jak říká staré české přísloví – kde není žalobce, není ani soudce. A policie se zde objeví jen velmi sporadicky a spíše místem jen projíždí.

„My bychom chtěli u nás ve Žluticích pořádné muzeum, protože Vladař si to zaslouží, ale Karlovy Vary na to nehledí,“ pokračuje dále starosta Václav Slavík. „Na Vladaři  jsou věci, které čekají na objevení. Myslím si, že archeologové jsou radši, když je to v zemi. My s nimi tuto otázku otevíráme, protože máme velké plány s naším muzeem. Dům je sice náš, ale expozice jejich – tedy karlovarského krajského muzea – ale o Vladaři tam téměř nic není. A kde jinde by expozice měla být, než tady? S paní ředitelkou ale v tomto směru není řeč, takže uvidíme, co bude po krajských volbách; a myslím si, že pokud bude vůle, tak ji vymění. Je to takové, bohužel, zatím zapomenuté místo,“ uvádí  poněkud obšírně.

Shodneme se, že právě cestovní ruch by zdejší ospalé vesničky snad trochu rozhýbal, jako se tomu stalo v nedalekých Chyších. O unikátnosti Vladaře svědčí i nález jedinečné dřevěné konstrukce cisterny z období 8. až 4. století před Kristem (jak udává Wikipedie), která byla náhodně objevena v roce 2007. Odborníci se shodují, že jde o jeden z nejstarších dokladů uměle vybudovaných vodních nádrží s výdřevou v Evropě. A když hovoříme o objevech a unikátech, tak nesmíme zapomenout na další velice významný nález bronzové figurky bojovníka, vyrobené podle etruských vzorů. V okolí  se dále našly pravěké nálezy. A to nemluvíme o pozůstatcích z období husitských válek a zmíněného ničivého tažení švédských vojsk.

Dobrovolní hasiči – základ každé obce

Starosta Slavík se rovněž angažuje v dobrovolných hasičích a pravidelně upozorňuje na jejich nezbytnost. Zvláště v malých obcích, kde se stávají pomalu jedinou a jednoznačně nejlevnější společenskou aktivitou. „My máme příspěvky pro členy, ať jsou to důchodci, nebo děti, tři stovky za rok. Na všechno ostatní hledáme zdroje jinde – sponzory, kterých je tu pomálu, a samozřejmě nějaké, především krajské granty. Na vesnici to cenově dostupné určitě je, kdyby ta děcka jezdila někam za takzvaným „velkým sportem“, tak je to o tisících. A navíc tady mohou sportovat kluci a holky dohromady,“ uvedl starosta Žlutic, od kterých je Močidlec coby kamenem přes vrch Vladař dohodil.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš