Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Politici stále vytvářejí pracovní místa a takhle to nakonec dopadá. Nejsou lidi, zaměstnanci se nehledají, ale přetahují. Chce Babiš nahnat živnostníky do fabrik? Malý výrobce keramiky ukazuje prstem

29.07.2016
Politici stále vytvářejí pracovní místa a takhle to nakonec dopadá. Nejsou lidi, zaměstnanci se nehledají, ale přetahují. Chce Babiš nahnat živnostníky do fabrik? Malý výrobce keramiky ukazuje prstem

Autor: ANO Facebook

Popisek: Andrej Babiš si v předvolební kampani rád hraje na hospodského, v reálu ale drobným podnikatelům moc nefandí.

Z mnoha ekonomických ukazatelů je zcela zřejmé, že náš stát je řízen zcela nekoncepčně a neodborně. Předvolební mantry o potřebě vytvářet stále nová a nová pracovní místa a udělat z Česka levné montovny nyní způsobily, že se nedostává lidí, kteří by na tato místa byli ochotni nastoupit. Mezi živnostníky dokonce koluje názor, že je chce ministr financí Andrej Babiš prostřednictvím zvyšováním různých kontrol donutit skončit s podnikáním a nahnat do fabrik.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí se Česko potýká s vážným nedostatkem pracovních sil. Nejvíce chybí montéři, dělníci, řemeslníci, prodavači a řidiči. A to i v krajích, které dosud zápasily s  vysokou nezaměstnaností. Příkladem je kraj Karlovarský. Již  delší dobu zde mají zaměstnavatelé značné potíže  s nedostatkem personálu ve zdravotnických a lékařských zařízeních, ale také v oblasti tradičního průmyslu. Chybí například  kvalifikované síly do porcelánek nebo výrobcům oblíbených lázeňských oplatek. Zatímco ještě před pár lety se kvůli propouštění lidí z porcelánek řada z nich ocitla bez práce, dnes je firmy, například zdejší porcelánka G. Benedikt, usilovně hledají. Podobně zápasí s nedostatkem kvalifikovaných  pracovníků zdejší  manufaktury.

My lidi nehledáme, ale přetahujeme

Přesto vše v tomto kraji vznikají nové továrny a logistická centra, která stále více zvyšují nároky na pracovní síly. Musí se proto dovážet ze zahraničí, kromě Ukrajiny již také z Bulharska a Rumunska.

Jak nám prozradila  manažerka jedné personální agentury na Karlovarsku, zaměstnance pro zdejší firmy nehledají, ale doslova přetahují. „Nedostatek zaměstnanců v kraji je v posledních měsících doslova kritický. My lidi nehledáme, to nemá smysl, my je přetahujeme z jiných firem, jedině tak mámě šanci uspět,“ přiznává otevřeně. A prozrazuje také, že chybí úplně všechny pozice, od manažerů, asistentek až po pomocné síly, řemeslníky a údržbáře. „Dnes už je na některých místech kraje nezaměstnanost pouze kolem tří procent a tu tvoří převážně lidé, kteří prostě nechtějí pracovat,“ stěžuje si. Nechápe, že v této situaci jsou vytvářena stále nová pracovní místa, že další fabriky otvírají dodavatelé automobilek nebo že se přes kritický nedostatek personálu  v lázeňských městech otvírají další hotely.

Babišova taktika?

Její slova dokazují stránky Úřadů práce v Mariánských Lázních nebo Karlových Varech. Vévodí jim nabídky  na pozice servírek a číšníků, kuchařů, masérů a fyzioterapeutů  či recepčních. Stejně tak je i v tomto kraji kritický nedostatek řidičů a průvodčích. Vzhledem k tomu, že v příhraničních regionech odchází spousta lidí do sousedního Německa za mnohem vyššími platy, konečně i zde se projevuje nárůst výše mzdy.  To ovšem komplikuje život řadě malých firem a živnostníků, kteří si zvyšování mezd nemohou dovolit. Jeden z  výrobců keramiky a suvenýrů se rozhodl příští rok skončit. „Vše, co dělá stát, je pro nás doslova likvidační. Podívejte se všude kolem, kolik je prázdných a zavřených obchodů a provozoven. Bavíme se o tom s kolegy a jsme přesvědčeni, že ministr Babiš se na nás zaměřil, aby drobné živnostníky, obchodníky a řemeslníky, donutil s podnikáním skončit a dosáhnout toho, že se stanou prodavači v obchodních centrech nebo nastoupí do fabrik.“ O jeho slovech se lze přesvědčit na každém místě v kraji. Na vesnicích prázdné hospody i obchody, to samé v centrech větších měst. Zatímco v sousedním Sasku se daří malým živnostníkům, po přejezdu hranic lze spatřit v Jáchymově nebo Ostrově smutnou přehlídku zavřených obchodů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Babiš,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace