Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici stále vytvářejí pracovní místa a takhle to nakonec dopadá. Nejsou lidi, zaměstnanci se nehledají, ale přetahují. Chce Babiš nahnat živnostníky do fabrik? Malý výrobce keramiky ukazuje prstem

29.07.2016
Politici stále vytvářejí pracovní místa a takhle to nakonec dopadá. Nejsou lidi, zaměstnanci se nehledají, ale přetahují. Chce Babiš nahnat živnostníky do fabrik? Malý výrobce keramiky ukazuje prstem

Foto: ANO Facebook

Popisek: Andrej Babiš si v předvolební kampani rád hraje na hospodského, v reálu ale drobným podnikatelům moc nefandí.

Z mnoha ekonomických ukazatelů je zcela zřejmé, že náš stát je řízen zcela nekoncepčně a neodborně. Předvolební mantry o potřebě vytvářet stále nová a nová pracovní místa a udělat z Česka levné montovny nyní způsobily, že se nedostává lidí, kteří by na tato místa byli ochotni nastoupit. Mezi živnostníky dokonce koluje názor, že je chce ministr financí Andrej Babiš prostřednictvím zvyšováním různých kontrol donutit skončit s podnikáním a nahnat do fabrik.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí se Česko potýká s vážným nedostatkem pracovních sil. Nejvíce chybí montéři, dělníci, řemeslníci, prodavači a řidiči. A to i v krajích, které dosud zápasily s  vysokou nezaměstnaností. Příkladem je kraj Karlovarský. Již  delší dobu zde mají zaměstnavatelé značné potíže  s nedostatkem personálu ve zdravotnických a lékařských zařízeních, ale také v oblasti tradičního průmyslu. Chybí například  kvalifikované síly do porcelánek nebo výrobcům oblíbených lázeňských oplatek. Zatímco ještě před pár lety se kvůli propouštění lidí z porcelánek řada z nich ocitla bez práce, dnes je firmy, například zdejší porcelánka G. Benedikt, usilovně hledají. Podobně zápasí s nedostatkem kvalifikovaných  pracovníků zdejší  manufaktury.

My lidi nehledáme, ale přetahujeme

Přesto vše v tomto kraji vznikají nové továrny a logistická centra, která stále více zvyšují nároky na pracovní síly. Musí se proto dovážet ze zahraničí, kromě Ukrajiny již také z Bulharska a Rumunska.

Jak nám prozradila  manažerka jedné personální agentury na Karlovarsku, zaměstnance pro zdejší firmy nehledají, ale doslova přetahují. „Nedostatek zaměstnanců v kraji je v posledních měsících doslova kritický. My lidi nehledáme, to nemá smysl, my je přetahujeme z jiných firem, jedině tak mámě šanci uspět,“ přiznává otevřeně. A prozrazuje také, že chybí úplně všechny pozice, od manažerů, asistentek až po pomocné síly, řemeslníky a údržbáře. „Dnes už je na některých místech kraje nezaměstnanost pouze kolem tří procent a tu tvoří převážně lidé, kteří prostě nechtějí pracovat,“ stěžuje si. Nechápe, že v této situaci jsou vytvářena stále nová pracovní místa, že další fabriky otvírají dodavatelé automobilek nebo že se přes kritický nedostatek personálu  v lázeňských městech otvírají další hotely.

Babišova taktika?

Její slova dokazují stránky Úřadů práce v Mariánských Lázních nebo Karlových Varech. Vévodí jim nabídky  na pozice servírek a číšníků, kuchařů, masérů a fyzioterapeutů  či recepčních. Stejně tak je i v tomto kraji kritický nedostatek řidičů a průvodčích. Vzhledem k tomu, že v příhraničních regionech odchází spousta lidí do sousedního Německa za mnohem vyššími platy, konečně i zde se projevuje nárůst výše mzdy.  To ovšem komplikuje život řadě malých firem a živnostníků, kteří si zvyšování mezd nemohou dovolit. Jeden z  výrobců keramiky a suvenýrů se rozhodl příští rok skončit. „Vše, co dělá stát, je pro nás doslova likvidační. Podívejte se všude kolem, kolik je prázdných a zavřených obchodů a provozoven. Bavíme se o tom s kolegy a jsme přesvědčeni, že ministr Babiš se na nás zaměřil, aby drobné živnostníky, obchodníky a řemeslníky, donutil s podnikáním skončit a dosáhnout toho, že se stanou prodavači v obchodních centrech nebo nastoupí do fabrik.“ O jeho slovech se lze přesvědčit na každém místě v kraji. Na vesnicích prázdné hospody i obchody, to samé v centrech větších měst. Zatímco v sousedním Sasku se daří malým živnostníkům, po přejezdu hranic lze spatřit v Jáchymově nebo Ostrově smutnou přehlídku zavřených obchodů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Babiš,