Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Waldemar Matuška: Přísně tajné. Měl ostře sledovaný prostopášník ve Varech milostné pletky z Ginou Lollobrigidou, nebo Claudií Cardinale? A zvládnul dvě ženy za den? Tajnosti slavných

22.07.2016
Waldemar Matuška: Přísně tajné. Měl ostře sledovaný prostopášník ve Varech milostné pletky z Ginou Lollobrigidou, nebo Claudií Cardinale? A zvládnul dvě ženy za den? Tajnosti slavných

Foto: Archiv

Popisek: Slavný muzikál Kdyby tisíc klarinetů se natáčel v Karlových Varech, na snímku je Walda s Hanou Hegerovou

To, že se v minulosti o jednoho z nejpopulárnějších českých zpěváků Waldemara Matušku zajímala tajná policie, asi nikoho nepřekvapí. Překvapující jsou spíše výsledky jeho sledování, které se po mnoha letech dostaly na veřejnost. Pokud si je agenti nevycucali z prstu, jak se to často v podobných případech stávalo, Walda si užíval život plnými doušky.

Hvězda, kterou milovaly davy fanynek, se ocitla v hledáčku tajné policie záhy poté, co odstartovala svoji skvělou kariéru. Již v roce  1956 na ni byla založena složka s nápisem  „Akce Waldemar přísně tajné“. Agenti, nasazeni na zpěváka, záhy zjistili, že obdivuje západní způsob života a příliš se mu nechce zpívat socialistické písně.  Vadilo jim také, že má doma na zdi umístěné portréty prezidentů T.G. Masaryka a Edvarda  Beneše. Udavači si při jeho sledování přišli na své, když se zajímali i o jeho bouřlivý soukromý život. Podle jejich záznamů se často opíjel a střídal jednu ženu za druhou, dokonce někdy zvládnul i dvě za den. Některé záznamy z archivů StB, týkající se Matušky, zveřejnil již před časem časopis Týden. Před několika dny přinesl další várku pikantností deník Blesk, který si na nich opravdu zgustnul. Podle Blesku byl zpěvákův soukromý život nezřízený, udržoval poměr s několika ženami najednou a nijak se s tím netajil.  V pražském hotelu Cristal se  prý odehrávaly doslova orgie, v jeho posteli se často ocitly i prostitutky.

Gina nebo Claudie?

Podle donašečů měl mít Matuška údajně i milostný poměr s lepou Ginou Lollobrigidou, v době, kdy navštívila Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Podle Blesku je to ale nesmysl, v té době totiž již žil na Floridě.  Mohlo prý jít o záměnu s  Claudií Cardinale, který byla hlavní hvězdou MFF v roce 1964. Není od věci připomenout, že Matuškovi rodiče pocházeli z Karlových Varů a on se zde vyučil sklářem v proslulé sklárně Moser. V lázeňském městě se traduje, že byl vždy „děvkař“ a výtržník a pamětníci o něm trousí stejně divoké historky jako agenti StB.

Největší skandál?

Je ovšem zajímavé, že se ve spisech neobjevuje největší skandál, jemuž Matuška léta čelil. Již více než  padesát let se šíří zpráva, že společně s  Evou Pilarovou, posilněni alkoholem, močili z balkonu luxusního karlovarského Grandhotelu Pupp.  Přesto, že Pilarová  nechutné obvinění celý  život vyvrací a činí tak marně dosud, mezi lidmi žije dál.  Aby tomu konečně učinili přítrž, rozhodli se její přátelé Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová darovat zpěvačce speciální certifikát, dokazující, že malou potřebu na veřejnosti nikdy nevykonávala. Tím ovšem po letech celou aféru jen znovu rozvířili.  To, že jde  pravděpodobně o smyšlenou záležitost, s  cílem poškodit oba zpěváky, naznačuje i  skutečnost, že koluje v několika různých verzích. Podle jedné z nich se údajné nemravnosti dopustili Matuška s Pilarovou dokonce s Karlem Gottem, podle jiné se zase neodehrála v Karlových Varech, ale v Mariánských Lázních. Zlomyslnost a lidová tvořivost pak fámu dovedly k „dokonalosti“ - zpěváci prý při močení zpívali  „Tam kde šumí proud“ a „Cáká a cáká“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová