Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zchátralé lázně Kyselka se vzpamatovávají, pomalu a rozpačitě. Muzeum Mattoni je nádherné, ale špatně dostupné

20.07.2016
Zchátralé lázně Kyselka se vzpamatovávají, pomalu a rozpačitě. Muzeum Mattoni je nádherné, ale špatně dostupné

Autor: stavbykarlovarska.cz

Popisek: Muzeum Mattoni v Lázních Kyselka - dům č.p. 64 Löschner

Již mnohokrát jsme informovali o zoufalém stavu proslavených lázní Kyselka na Karlovarsku a soubojích, které společně vedou dvě organizace, angažující se na jejich záchranu. V poslední době se konečně objevují i dobré zprávy, dokazující, že některé objekty se konečně dočkaly rekonstrukce.

Bohužel to zatím na smutném dojmu o totální zchátralosti bývalého lázeňského areálu téměř nic nemění. Velkoryse opravená stáčírna Löschnerova pramene je totiž ukryta mimo centrum obce, v lese. A je to škoda, protože nový objekt, v němž bylo zároveň vybudováno Muzeum Mattoni, je nádherný. Atraktivní stavba v alpském stylu je navíc dosti špatně dostupná, především pro starší či pohybově handicapované osoby. Je škoda, že zajímavé Muzeum nebylo zřízeno v některém z unikátních, pro veřejnost dostupnějších objektů.

Z domu hrůzy nádhera

Informace o záchraně někdejší stáčírny dokazují, jak jsou opravy náročné a jak fatální chybou bylo nechat všechny historické objekty v Kyselce totálně zchátrat a dopustit, že je místní lid  přezdívají jako domy hrůzy. Část původních zděných konstrukcí a naprostá většina dřevěných musela být nahrazena zcela novými, a celkové náklady na rekonstrukci tak dosáhly dvaceti milionů korun. Při lednové kolaudaci odborníci naštěstí konstatovali, že veškeré práce byly provedeny na vysoké úrovni, a ocenili například i originální způsob izolace a zateplení objektu přírodním konopím. Zdařilá rekonstrukce, trvající tři roky, je navíc ukázkou, že lze opravovat původní stavby tak, aby zůstala zachována jejich historická podoba a hodnota, ale s využitím moderních prvků, zaručujících vysoký standard užívání.

Muzeum unikátů

Velmi efektní je nově vzniklá, dvoupatrová expozice, nabízející historické dokumenty a dobové reálie. Vedle zajímavých fotografií jsou to například certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb, historické lahve a etikety či originál litinové orlice. K vzácným exponátům patří dvoudílná rukopisná historická kniha o rodině Mattoni, náhodně získaná při dražbě v Německu. Muzeum Mattoni tak evokuje dobu někdejší slávy lázní i světoznámé firmy na výrobu minerálních vod. Jeho vznik ocenil i jeden ze žijících příbuzných legendárního rodu, Mattoniho pravnuk Rudolf Heinrich Mattoni, který na slavnostní otevření muzea přicestoval z Kalifornie. Když před časem Kyselku navštívil, byl jejím stavem zděšen a stěžoval si, že kalifornští homelesáci by se o zdejší domy postarali lépe.

Připomeňme, že karlovarský rodák Heinrich Mattoni vybudoval v Kyselce lázně, využívající blahodárných účinků zdejších minerálních vod, které zároveň přispívaly k jejich propagaci. Na přelomu 19. a 20. století se zde léčilo přibližně 700 pacientů ročně. Prosperita a sláva lázní skončila po válce, kdy byly znárodněny. Od té doby začala éra jejich postupného chátrání.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace