Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zchátralé lázně Kyselka se vzpamatovávají, pomalu a rozpačitě. Muzeum Mattoni je nádherné, ale špatně dostupné

20.07.2016
Zchátralé lázně Kyselka se vzpamatovávají, pomalu a rozpačitě. Muzeum Mattoni je nádherné, ale špatně dostupné

Autor: stavbykarlovarska.cz

Popisek: Muzeum Mattoni v Lázních Kyselka - dům č.p. 64 Löschner

Již mnohokrát jsme informovali o zoufalém stavu proslavených lázní Kyselka na Karlovarsku a soubojích, které společně vedou dvě organizace, angažující se na jejich záchranu. V poslední době se konečně objevují i dobré zprávy, dokazující, že některé objekty se konečně dočkaly rekonstrukce.

Bohužel to zatím na smutném dojmu o totální zchátralosti bývalého lázeňského areálu téměř nic nemění. Velkoryse opravená stáčírna Löschnerova pramene je totiž ukryta mimo centrum obce, v lese. A je to škoda, protože nový objekt, v němž bylo zároveň vybudováno Muzeum Mattoni, je nádherný. Atraktivní stavba v alpském stylu je navíc dosti špatně dostupná, především pro starší či pohybově handicapované osoby. Je škoda, že zajímavé Muzeum nebylo zřízeno v některém z unikátních, pro veřejnost dostupnějších objektů.

Z domu hrůzy nádhera

Informace o záchraně někdejší stáčírny dokazují, jak jsou opravy náročné a jak fatální chybou bylo nechat všechny historické objekty v Kyselce totálně zchátrat a dopustit, že je místní lid  přezdívají jako domy hrůzy. Část původních zděných konstrukcí a naprostá většina dřevěných musela být nahrazena zcela novými, a celkové náklady na rekonstrukci tak dosáhly dvaceti milionů korun. Při lednové kolaudaci odborníci naštěstí konstatovali, že veškeré práce byly provedeny na vysoké úrovni, a ocenili například i originální způsob izolace a zateplení objektu přírodním konopím. Zdařilá rekonstrukce, trvající tři roky, je navíc ukázkou, že lze opravovat původní stavby tak, aby zůstala zachována jejich historická podoba a hodnota, ale s využitím moderních prvků, zaručujících vysoký standard užívání.

Muzeum unikátů

Velmi efektní je nově vzniklá, dvoupatrová expozice, nabízející historické dokumenty a dobové reálie. Vedle zajímavých fotografií jsou to například certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb, historické lahve a etikety či originál litinové orlice. K vzácným exponátům patří dvoudílná rukopisná historická kniha o rodině Mattoni, náhodně získaná při dražbě v Německu. Muzeum Mattoni tak evokuje dobu někdejší slávy lázní i světoznámé firmy na výrobu minerálních vod. Jeho vznik ocenil i jeden ze žijících příbuzných legendárního rodu, Mattoniho pravnuk Rudolf Heinrich Mattoni, který na slavnostní otevření muzea přicestoval z Kalifornie. Když před časem Kyselku navštívil, byl jejím stavem zděšen a stěžoval si, že kalifornští homelesáci by se o zdejší domy postarali lépe.

Připomeňme, že karlovarský rodák Heinrich Mattoni vybudoval v Kyselce lázně, využívající blahodárných účinků zdejších minerálních vod, které zároveň přispívaly k jejich propagaci. Na přelomu 19. a 20. století se zde léčilo přibližně 700 pacientů ročně. Prosperita a sláva lázní skončila po válce, kdy byly znárodněny. Od té doby začala éra jejich postupného chátrání.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace