Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Něco tu zapáchá, píše insider... Thermal polyká miliony jako Budulínek, přesto Babiš tvrdí, že se do něj nedala léta ani koruna. Stane se z něj nakonec nejdražší hotel u nás? Pokoj vyjde na tři miliony

13.07.2016
Něco tu zapáchá, píše insider... Thermal polyká miliony jako Budulínek, přesto Babiš tvrdí, že se do něj nedala léta ani koruna. Stane se z něj nakonec nejdražší hotel u nás? Pokoj vyjde na tři miliony

Foto: KVIFF

Popisek: Andrej Babiš a Jiří Bartoška si na letošním festivalu padli do noty

Ministr financí Andrej Babiš evidentně ztrácí paměť. Nebo už se v rozporu se svým neustálým tvrzením, že není žádný politik, opravdovým politikem stal a mění své názory podle potřeby. Důkazem jsou jeho výroky o festivalovém hotelu Thermal. Nejprve deklaroval, že by se měl prodat, pak slíbil že na jeho rekonstrukci uvolní 300 milionů korun a po návštěvě letošního MFF už se tato částka vyšplhala na 750 milionů. Zdůvodňuje to tím, že je hotel v zuboženém stavu a že se do něj čtyřicet let nedala ani koruna. To však není pravda. Thermal léta polyká miliony jako Budulínek.

Tak například  v roce 2009 byla zahájena  výstavba nových balneoprovozů  za téměř čtyřicet milionů korun, celkem bylo v posledních letech do Thermalu investováno až sto milionů korun. Kontroverzní objekt, který se tento rok několikrát ocitl na titulních stránkách právě kvůli Babišovým výrokům,  se tak stane určitě nejdražším státním hotelem u nás. Je také zajímavé sledovat, jak strmě narůstá částka, která má být na opravy unikátního festivalového paláce vyčerpána ze státní pokladny. Loni se mluvilo o 300 milionech korun, potom částka narostla na 400 milionů a při své nedávné návštěvě Karlových Varů už ministr financí hovořil o tom, že celkové  investice do oprav  mohou dosáhnout během tří etap 800 milionů korun! Nejprve má být zateplená fasáda, poté přijdou na řadu energie  a nakonec rekonstrukce šesti pater.

Kolem Thermalu něco zapáchá

V této částce ovšem není naplánována rekonstrukce hotelového bazénu, o níž se v poslední době mluví vůbec nejvíce. Ve Varech se Babiš netajil tím, že by se alespoň bazénu rád zbavil, sice už ne tak, že by ho prodal arabskému šejkovi, což před časem vyvolalo skandál, ale že by  byl například převeden městu za pouhou korunu. Anebo že by  byl bazén alespoň zmenšen, aby jeho provoz nestál tolik.  Babišova slova s gustem citovala média v celé zemi a výsledkem byly stovky naštvaných reakcí.  Insideři upozorňují na to, že ve Varech stojí řada velkých privátních hotelů a ty si na sebe i na své bazény vydělají. Podle  některých  by měl  Babiš spíš podat trestní oznámení kvůli tomu, že se vedení hotelu nechovalo jako řádný hospodář. „Kolem Thermalu něco hrozně zapáchá,“ myslí si například Antonín Hoduš z Kladna. Jaromír Hastík se zase ptá, kam zmizely miliony, které Thermal v uplynulých letech vydělal. A Pavel Staník dokonce spočítal, že při počtu 230 pokojů, jimiž hotel Thermal disponuje, vyjde rekonstrukce jednoho pokoje  na 3,2  miliony korun! Jeden ekonom si na rozdíl od ministra financí spočítal, že rekonstrukce hotelu bude ztrátová.

A co Babišova kavárna?

Není od věci se pozastavit nad tím, proč Andrej Babiš tak razantně změnil ohledně Thermalu názory. Leckdo si myslí, že sbírá body u festivalových fanoušků. Na svůj Facebook si   ihned umístil fotku s Jiřím Bartoškou a nadšené komentáře k MFF. Pochvaloval si vřelé přijetí, skvělou atmosféru a dokonce se těšil se na to, že vyrazí na nějakou večerní party. Ministr financí se zjevně stal obětí promyšlené mystifikace, když mu někdo podstrčil informace, že MFF navštívilo 150 tisíc návštěvníků. Ve skutečnosti je jejich počet desetkrát menší. Anebo si jen spletl návštěvníky s počty prodaných vstupenek?

Na MFF dokonce  natočil  „festivalový speciál“ Babišovy kavárny. Když se ho ale jeho diváci ptali na Thermal a  bazén, rychle obrátil. Zalitoval, že hotel bohužel vlastní stát a postěžoval si, že do něj musí investovat až 800 milionů korun. Mimo jiné navrhl, že by se na opravu bazénu měla uspořádat veřejná sbírka.  Nakonec se pochválil, že vlastně Thermal zachránil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová