Alarmující odvrácená tvář MFF v Karlových Varech: Alkohol, drogy, skandální sexismus. A hlavní hvězdou bývalá striptérka. Veřejnoprávní média ale dělají, že nic takového neexistuje. A že Eben je nejlepší...
12.07.2016
Foto: kviff.com
Popisek: Největším průšvihem letošního karlovarského festivalu je zranění režiséra Davida Síse, který skončil na jednotce intenzivní péče
Pozorný čtenář záhy zjistí, jak rozdílně referují o karlovarském festivalu tzv. mediální partneři a ostatní média, která partnery nejsou. Je na pováženou, že ta veřejnoprávní patří do první skupiny a dění kolem festivalu nezřídka popisují pouze z té lichotivější stránky. Zcela ignorují kritiku této kontroverzní akce i mnoho vážných problémů, které se na ní stále častěji vyskytují.
To, že se na karlovarský festival přijíždí nezanedbatelná část návštěvníků především opít a je přezdíván jako „Bartoškovy Bary“, je již dosti známo. Každoročně stoupá počet míst, kde se alkohol nalévá ve velkém, letos dokonce vznikl bar v samotné blízkosti posvátné Mlýnské kolonády. Ve Varech více než kde jinde platí, že příležitost dělá zloděje, a opít se na festivalu je možné doslova na každém rohu. Bez ohledu na to, že se obyvatelé i návštěvníci tohoto města jindy musí podřizovat lázeňskému statutu s přísnými pravidly. Evidentně platí jen pro disciplinované občany, turisty a lázeňské hosty. Pro zlatou festivalovou mládež, která se do Varů sjíždí na největší mejdan roku, nikoliv.
Odporný zážitek
Veřejnoprávní média, která se jindy podrobně věnují například děsivé statistice o alkoholismu v Čechách, nechává zcela chladnými, v jak masové míře holduje festivalová mládež alkoholu a drogám. Projít se centrem Karlových Varů po půlnoci je obzvlášť šokujícím zážitkem. Jeden z nich si letos z Varů odvážíme i my. Když jsme v sobotu večer jeli taxíkem zpět do hotelu, prudce před námi zastavila černá limuzína s rádoby VIP hosty. Ze zatemněných oken se vyklonila blondýna, která několikrát za sebou úporně zvracela a vyváděla. Uprostřed cesty, bez ohledu na ostatní auta, riziko nehody a samozřejmě bez ohledu na hotelové hosty, bydlící kousek opodál.
Je to běžné!
Tento odpuzující moment je však téměř nevinný ve srovnání s tím, že kvůli opilosti letos došlo na festivalu i k velmi vážnému incidentu. Při agresívní hospodské rvačce byl nad ránem zraněn režisér David Sís, který nakonec skončil na jednotce intenzívní péče, mimo jiné s otravou krve. Když se na tuto hroznou událost zeptal bulvární deník Blesk hudebníka Michala Dvořáka, v souvislosti s tím, že Sís na festivalu uvedl svůj dokument o skupině Lucie, Dvořák s úsměvem konstatoval, že takové konflikty bývají mezi umělci mezi čtvrtou až šestou hodinou ráno běžné. Během festivalu se také roznesla smutná zpráva o smrti nadějného českého fotografa Adama Holého (42), autora mnohých filmových plakátů. Není od věci připomenout, že i on zápasil se závislostí na alkoholu. Ještě více alarmující je, že se tutlá, jak se na MFF holduje drogám, především kokainu. Ostatně ztělesním drogové závislosti, tentokrát na nikotinu, je samotný šéf festivalu, Jiří Bartoška.
Rovnou do vagíny
Zatímco mediální partneři líčí MFF jako úžasnou akci s mezinárodní prestiží, jiní novináři o něm referují zcela jinak. Obzvlášť odvážný byl letos webový deník Aktuálně.cz. Ten kritizoval, že Vary jsou nepokrytě sexistické až pornografické. Kromě úvodního ceremoniálu je skutečně neuvěřitelné, co předvádí v nové znělce Zdeněk Svěrák. Když utírá prach z festivalové sošky, znázorňující nahou dívku, neváhá jí štětcem vulgárně zajet až do vagíny. Martin Svoboda navíc prolomil jedno velké mediální tabu, když konstatoval, že nekriticky adorovaný moderátor Marek Eben neumí pořádně anglicky, neumí vést rozhovory se známými osobnostmi a své hosty i publikum nudí: „I kdyby v odpovědi celebrita přiznala, že včera zastřelila svou matku, Eben by se zasmál a přečetl by další předpřipravený dotaz o oblíbené odrůdě brambor,“ píše autor.
Stále stejný cirkus
Na letošním 51. ročníku si opakovaně zgustl i nejčtenější deník u nás, Blesk Například známá módní policistka Františka Čížková naplno napsala, co si o něm myslí, a z diskusí je zřejmé, že stejný názor má většina Čechů. Konstatovala například, že na červeném koberci bohužel chyběla tuzemská elita stříbrného plátna, o hereckých stars Hollywoodu nemluvě. Je zajímavé, že podobně jako my si autorka povšimla, že letošní cirkus byl stále stejný: „Jeho režie, kulisy, tvrdé jádro tuzemských hostů se nemění. Včetně faktu, že světový lesk pokaždé dodá nějaká světově slavná herecká star. Většinou nadějně vycházející hvězda nebo legenda za zenitem.“
Největší skandál
Obávaná Františka nešetřila nikoho, ani bývalou první dámu, která přišla na luxusní večírek v teniskách. O největší skandál se podle ní postarali „díky ženám veřejně populární pan Hrdlička“ a herečka Eva Holubová, když si na jedné party vyhrnovala šaty k rozkroku. Pozastavila se též nad tím, že se hvězdou společenských rubrik, píšících o MFF, stala před pár týdny ještě zcela neznámá slečna, vyučená kadeřnice, jejíž sláva stojí a padá na lásce se slavným hokejistou Jágrem. To, že si jeden z největších hokejistů současnosti přivedl na červený koberec svoji novou přítelkyni, která měsíc předtím dominovala titulním stránkám kvůli své minulosti striptérky, zaznamenal i ‘seriózní‘ tisk. Upřímný Jágr v rozhovoru pro iDnes. cz přiznal, že si do Varů přijel užít. Je typické, že společně se svojí prostopášnou blondýnkou zastínil většinu filmařů.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová