Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

MFF ve Varech: Šílený nepořádek, rušení nočního klidu a opilecké skandály. Karlovarský primátor ale říká, že přínos festivalu je pro město mnohonásobně vyšší než problémy, které přináší. Proč letos občané dostali usmiřovací vstupenky?

09.07.2016
MFF ve Varech: Šílený nepořádek, rušení nočního klidu a opilecké skandály. Karlovarský primátor ale říká, že přínos festivalu je pro město mnohonásobně vyšší než problémy, které přináší. Proč letos občané dostali usmiřovací vstupenky?

Foto: KVIFF

Popisek: MFF Karlovy Vary, ilustrační foto

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech má řadu fanoušků, ale také odpůrců a nesmiřitelných kritiků. Ti upozorňují především na to, že tato akce je pro mnoho lidí pouze záminkou, aby se nezřízeně opíjeli, a kritizují skutečnost, že stát a polostátní firmy sponzorují největší mejdan v Čechách. Ostatně kdo navštíví centrum festivalového dění v noci, přesvědčí se o tom na vlastní oči.

Zatímco diváci MFF sedí do noci v kinech, druhá část návštěvníků se až do rána opile potácí v ulicích. Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) sám patří k velkým filmovým fanouškům, a dokonce vede zdejší Filmový klub. Velmi dobře tedy ví, co obnáší festivalové dění. Když byl tento týden hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, vysílaného přímo z MFF, přiznal, že radnice po celou dobu festivalu řeší nepořádek, rušení nočního klidu a problémy s dopravou. „Máme horkou linku jak s organizátory, tak s naší městskou policií, takže veškeré podněty, které k nám chodí, se snažíme řešit tak, aby opravdu ti, kteří se chtějí alespoň trochu vyspat, tu šanci měli,“ uvedl.

Jednoznačný přínos?

Kulhánek ale tvrdí, že MFF znamená pro město a region jednoznačně přínos. „Ta přidaná hodnota festivalu je stokrát, tisíckrát větší, než jsou ta drobná provozní negativa, protože filmový festival dává městu ohromný věhlas na mapě světa,“ řekl v rozhovoru s Janem Pokorným. Moderátor se primátora zeptal také na problémy, které pravidelně vyvolává nechvalně proslulý festivalový klub Aeroport, a karlovarští občané na protest proti tomu, že byl letos umístěn přímo v centru města, dokonce sepsali petici. Podle Kulhánka s ním ale byly problémy pouze první noc a od té doby žádné jiné podněty nepřišly.

Usmiřovací vstupenka

Je zřejmé, že stížnosti karlovarských občanů na hlučný klub zabraly, jeho provozovatelé jim dokonce vhodili do schránek ‘usmiřovací vstupenku a pozvali je k návštěvě Aeroportu v době od 20-23 hodin, tedy v čase, kdy se zde dění teprve rozjíždí. Požádali je o shovívavost a pochopení a slíbili, že budou rušit noční klid co nejméně. Zatímco někteří obyvatelé centra města to ocenili, jiným již s neustálým rušením nočního klidu došla trpělivost. „Už se zde nedá žít,“ svěřila se nám například paní Dana, která bydlí v bezprostřední blízkosti Thermalu. „Rozhodla jsem se, že prodám svůj byt a odstěhuji se někam na kraj Varů nebo úplně pryč.“ Takové rozhodnutí v posledních letech učinila celá řada Karlovaráků a lázeňská část se téměř zcela vylidnila.

Kontraproduktivní úsilí

Také primátor Kulhánek připouští, že řada karlovarských občanů už vnímá Karlovy Vary jako město, rozdělené na rezidenční část a část lázeňskou. „Je pravda, že bychom hrozně rádi zase spojili město dohromady v jeden homogenní celek, ale nedaří se nám to,“ řekl v Dvaceti minutách. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je podle něj právě snaha pořádat řadu akcí v lázeňské části a ‘natáhnout‘ do něj místní. Tato snaha je ale podle některých obyvatel lázeňské části kontraproduktivní a právě stále častější pořádání různých hlučných akcí je z centra doslova vyhání. „To není jenom filmový festival, ale také ty jejich  uřvané sportovní akce, neustálé ohňostroje, hlasité koncerty u Thermalu, zákaz vjezdu do ulic našimi auty a k našim domům, problémy s parkováním, co mě donutily odstěhovat se,“ rozčiluje se paní Dana a dodává: „Nám je tady zakázáno vše, ale účastníci festivalu si mohou dělat, co chtějí. Ať mi někdo rozumně zdůvodní, proč se kvůli promítání filmů v kinech do Varů přijede opít celá republika a ráno si přečtu v novinách, jaké se tady zase staly opilecké skandály.“

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová