Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Varech začal další, stále stejný filmový festival. Jeho prezident stále lže, batůžkáři stále stojí fronty a Karlovaráci jsou stále více naštvaní

04.07.2016
Ve Varech začal další, stále stejný filmový festival. Jeho prezident stále lže, batůžkáři stále stojí fronty a Karlovaráci jsou stále více naštvaní

Foto: kviff.com

Popisek: Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška právě vystupuje na letošní červený koberec

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech loni oslavil padesáté narozeniny. Kdo by snad čekal, že další dekádu odstartuje ve znamení alespoň několika málo kýžených změn, bude zklamán. MFF byl opět zahájen podle obvyklého stereotypu. Kolem paláce se srotily davy, od celebrit a červeného koberce přísně oddělené, a na ostrém slunci sledovaly příjezd větších či menších hvězd. Cirkusáckou atmosféru venku jako vždy dirigoval místní servilní moderátor a slavnostní zahajovací ceremoniál uvnitř opět uváděl Marek Eben.

„Hoši, chtělo by to už změnu,“ zaznělo z davu fanoušků. Ten, kdo jezdí na karlovarský festival pravidelně, dobře ví, o čem je řeč. Stále stejné tváře (Donutil, Issová, Geislerová, Eben…), stále stejné rituály a stále stejné problémy. Výjimku tvoří (kromě několika zahraničních hvězd) tradičně největší a nejdražší tvář MFF, prezident Jiří Bartoška, který v posledních dvou letech kvůli vážné nemoci chřadne. Z největšího českého fešáka se proměnil v charismatického starce. Bohužel se však jinak chová stále stejně.

Žádné investice?

Je například stěží uvěřitelné, co vše už naplácal kolem festivalového hotelu Thermal. Když v pátek ve Studiu 6 žoviálně klábosil s Jolkou Krásnou, mimo jiné si postěžoval, že od doby, kdy byl Thermal postaven, do něj nebyly investovány žádné peníze. Ve skutečnosti však hotel prochází během posledních pěti let postupnou rekonstrukcí, která již stála desítky milionů korun. Naopak si ale pochvaloval, že hotel Thermal zůstal ve vlastnictví státu a nebude se privatizovat, jak původně plánoval ministr financí Andrej Babiš. Kdo za to, aby kontroverzní hotel zůstal stále stejně mizerně hospodařícím státním kolosem, lobboval, si lze snadno domyslet.

Fronty na vstupenky a prázdná kina

Podobně jako stále stejné festivalové rituály jsou i Bartoškovy výtky na adresu hostitelského města, především kvůli údajnému nedostatku kin. Jak už jsme několikrát informovali, karlovarští konšelé ze strachu před „Barťákem“ a jeho neustálým peskováním vybudovali pro potřeby MFF velkokapacitní moderní kino v KV aréně, ale nepromítá se v něm. Zdejší politici také pořád stejně kritizují, že festivalová produkce téměř nevyužívá zrekonstruované Letní kino. Minulý týden se kvůli tomu znovu pohádali na jednání zastupitelstva. A tak se letos opět tvoří obrovské fronty, aby se diváci dostali na festivalová představení. Tentokrát v nich stáli dokonce celou noc, a trumfli tak zdejší žadatele o kotlíkové dotace.

Každý rok dusno

Neúprosně stejným festivalovým jevem je i nespokojenost místních občanů s rámusem a nepořádkem, který během několika dnů napáchají opěvovaní batůžkáři. Letos z hrůzy, že opět celé noci nezamhouří oči kvůli festivalovému klubu Aeroport, sepsali petici a předložili ji primátorovi města, který nad klubem převzal záštitu. Když se dušoval, že policie dohlédne na to, aby byl dodržován klid a pořádek, vysmála se mu opoziční zastupitelka Věra Bartůňková. Zdůraznila totiž, že se klub rozjíždí až v deset hodin večer, tedy v době, kdy má začínat noční klid. Lékař Josef März varoval před tím, že klub bude provozován v domě, kde hrozí vážná rizika, například „přehuštění“ počtu návštěvníků. Kolem festivalového klubu je ve Varech dusno každý rok, mimo jiné proto, že bezohledné flámy se konaly v řadě významných památkových objektů, například v Císařských lázních nebo na Goethově vyhlídce.

Čtěte také:

Tak tohle nikdo nečekal – charismatický drsňák se proměnil v hospodského povaleče, který sotva promluví. Nevěříte? Máme důkaz, mrkněte na fotky

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová