Ve Varech začal další, stále stejný filmový festival. Jeho prezident stále lže, batůžkáři stále stojí fronty a Karlovaráci jsou stále více naštvaní
04.07.2016
Foto: kviff.com
Popisek: Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška právě vystupuje na letošní červený koberec
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech loni oslavil padesáté narozeniny. Kdo by snad čekal, že další dekádu odstartuje ve znamení alespoň několika málo kýžených změn, bude zklamán. MFF byl opět zahájen podle obvyklého stereotypu. Kolem paláce se srotily davy, od celebrit a červeného koberce přísně oddělené, a na ostrém slunci sledovaly příjezd větších či menších hvězd. Cirkusáckou atmosféru venku jako vždy dirigoval místní servilní moderátor a slavnostní zahajovací ceremoniál uvnitř opět uváděl Marek Eben.
„Hoši, chtělo by to už změnu,“ zaznělo z davu fanoušků. Ten, kdo jezdí na karlovarský festival pravidelně, dobře ví, o čem je řeč. Stále stejné tváře (Donutil, Issová, Geislerová, Eben…), stále stejné rituály a stále stejné problémy. Výjimku tvoří (kromě několika zahraničních hvězd) tradičně největší a nejdražší tvář MFF, prezident Jiří Bartoška, který v posledních dvou letech kvůli vážné nemoci chřadne. Z největšího českého fešáka se proměnil v charismatického starce. Bohužel se však jinak chová stále stejně.
Žádné investice?
Je například stěží uvěřitelné, co vše už naplácal kolem festivalového hotelu Thermal. Když v pátek ve Studiu 6 žoviálně klábosil s Jolkou Krásnou, mimo jiné si postěžoval, že od doby, kdy byl Thermal postaven, do něj nebyly investovány žádné peníze. Ve skutečnosti však hotel prochází během posledních pěti let postupnou rekonstrukcí, která již stála desítky milionů korun. Naopak si ale pochvaloval, že hotel Thermal zůstal ve vlastnictví státu a nebude se privatizovat, jak původně plánoval ministr financí Andrej Babiš. Kdo za to, aby kontroverzní hotel zůstal stále stejně mizerně hospodařícím státním kolosem, lobboval, si lze snadno domyslet.
Fronty na vstupenky a prázdná kina
Podobně jako stále stejné festivalové rituály jsou i Bartoškovy výtky na adresu hostitelského města, především kvůli údajnému nedostatku kin. Jak už jsme několikrát informovali, karlovarští konšelé ze strachu před „Barťákem“ a jeho neustálým peskováním vybudovali pro potřeby MFF velkokapacitní moderní kino v KV aréně, ale nepromítá se v něm. Zdejší politici také pořád stejně kritizují, že festivalová produkce téměř nevyužívá zrekonstruované Letní kino. Minulý týden se kvůli tomu znovu pohádali na jednání zastupitelstva. A tak se letos opět tvoří obrovské fronty, aby se diváci dostali na festivalová představení. Tentokrát v nich stáli dokonce celou noc, a trumfli tak zdejší žadatele o kotlíkové dotace.
Každý rok dusno
Neúprosně stejným festivalovým jevem je i nespokojenost místních občanů s rámusem a nepořádkem, který během několika dnů napáchají opěvovaní batůžkáři. Letos z hrůzy, že opět celé noci nezamhouří oči kvůli festivalovému klubu Aeroport, sepsali petici a předložili ji primátorovi města, který nad klubem převzal záštitu. Když se dušoval, že policie dohlédne na to, aby byl dodržován klid a pořádek, vysmála se mu opoziční zastupitelka Věra Bartůňková. Zdůraznila totiž, že se klub rozjíždí až v deset hodin večer, tedy v době, kdy má začínat noční klid. Lékař Josef März varoval před tím, že klub bude provozován v domě, kde hrozí vážná rizika, například „přehuštění“ počtu návštěvníků. Kolem festivalového klubu je ve Varech dusno každý rok, mimo jiné proto, že bezohledné flámy se konaly v řadě významných památkových objektů, například v Císařských lázních nebo na Goethově vyhlídce.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová