Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úmorné vedro, ježdění na kole… Tygr Bartoška sice hýřil úsměvy, do smíchu mu ale nebylo. Jaké to je, když se divoká šelma culí na všechny strany, jen aby utajila, že stále ještě nemá sílu zařvat?

01.07.2016
Úmorné vedro, ježdění na kole… Tygr Bartoška sice hýřil úsměvy, do smíchu mu ale nebylo. Jaké to je, když se divoká šelma culí na všechny strany, jen aby utajila, že stále ještě nemá sílu zařvat?

Foto: Tomáš Třeštík

Popisek: Prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška na snímku Tomáše Třeštíka

Návrat na jeviště sliboval již loni, pak ho ale odpískal. Film Teorie tygra sice natočil, tvrdě ale za to platil. A nyní opět stojí v čele filmového festivalu. Jak zvládne populární lev divokých večírků svou roli?

Zákeřná rakovina mízních uzlin Jiřího Bartošku nečekaně ‘vyřadila z provozu‘ a boj s nemocí prožívali jeho fanoušci mnohem napjatěji než on sám. Populární herec se souvislostmi nezabýval, protože mu na nějaké hlubokomyslné úvahy nezbývaly síly. A stejně přehlížel i nájezdy novinářů a bulvárních fotografů, které měl neustále v patách. „Mně to jedno bylo. Já jsem onemocněl ve chvíli, kdy už lidé umírají,“ konstatoval před časem v jednom rozhovoru. Přesto loni na jubilejním padesátém ročníku karlovarského filmového festivalu zvládl svoji prezidentskou roli nečekaně dobře, na slibované divadlo mu už ale energie nezbyla.

Už je to definitivní

Původně plánovaný odklad se sice protáhl mnohem víc, než sám čekal, nyní ale už je to opravdu definitivní – Jiří Bartoška se konečně vrací i na jeviště. V hlavní roli v černé komedii Moje hra ho diváci budou moci opět vidět v pražském Divadle Kalich 26. září. „Jsme rádi, že návrat Jiřího Bartošky do Mojí hry už má definitivní datum. A je vidět, že se těší i diváci, protože vstupenky mizí velkou rychlostí. Jiří se chtěl vrátit na jeviště už loni, ale nakonec se mu tak nakupily povinnosti před kamerou, že jsme po dohodě toto představení ještě přibrzdili. Teď už nám nic nebrání vrátit Moji hru na repertoár,“ prozradil médiím ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

Se Zuzanou Bydžovskou v představení Moje hra

Se Zuzanou Bydžovskou v představení Moje hra

Hlavnímu hrdinovi komedie Moje hra jeho život protekl mezi prsty. Slavný spisovatel Josef Jankulovski opustil tento svět nečekaně a s poměrně starosvětským přáním – chtěl po své partnerce, aby uspořádala soukromou smuteční slavnost na jeho počest. V obývacím pokoji se proto u vystaveného Mistra schází šest žen různého věku, postavení i světonázoru, z nichž každá sehrála v jeho životě osudovou roli… Hra odkrývá s nadhledem, odzbrojující upřímností a především humorem zákoutí vztahu muže a ženy a otvírá řadu třináctých komnat. Současně ale fandí životu a za jeden vyhaslý nabídne hned dva nové. A přestože na jevišti stojí rakev, hlediště se otřásá smíchy.

Tygr s vypětím všech sil

Své milované divadlo Bartoška odsunul na druhou kolej, protože po náročné léčbě a rekonvalescenci musel přednostně dostát svým závazkům vůči filmu a televizi, které na něj čekaly. V novém krimi projektu televize Prima dostal jednu z hlavních rolí, takže ho podle informací z televize čekalo průměrně zhruba deset natáčecích dnů měsíčně. Konkrétní podrobnosti ale televize stále tají, protože by se projekt měl údajně stát jednou z jejích ‘vlajkových lodí‘ programového schématu letošního podzimu.

Ve filmu Teorie tygra

Ve filmu Teorie tygra

Ještě náročnější prý ale bylo natáčení komedie Teorie tygra, v níž si zahrál veterináře, který už má všeho dost, a tak vyrazí za svobodou, čímž obrátí vzhůru nohama životy všech svých blízkých. „Teorii tygra jsme točili v hrozném vedru, hned po mé nemoci, ve fázi, kdy jsem si už myslel, že jsem hodně zdravý,“ prozradil serveru týden.cz a dodal: „Hodně zdravý jsem nebyl. Bylo to docela úmorné. Jezdil jsem tam na kole dokonce do kopce. Ale překvapilo mě, že ta kola jsou dnes tak zpřevodovaná, že se na nich i do toho kopce dá jezdit.“ Přiznal, že mu paradoxně před kamerou šly nejhůř scény, v nichž se měl podle scénáře tvářit poraženecky. „Asi mi to není vlastní,“ konstatoval. A že mu fanoušci fandili a moc se na něj těšili, dokázala i obrovská úspěšnost projektu scenáristy a režiséra Radka Bajgara – za jediný víkend promítání vydělal neuvěřitelné čtyři miliony korun.

Do dalšího půlstoletí

V pátek slavnostně vykročí do dalšího půlstoletí své existence Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a jeho prezident Jiří Bartoška si během něj dopřeje další premiéru – poprvé v životě totiž uvede film, v němž sám hraje. Za střet zájmů to ale rozhodně nepovažuje, protože se nejedná o soutěž, snímek Teorie tygra bude promítán pouze v české sekci. Rozhodně si to ale hodlá pořádně užít. „Rád to uvedu a budu v delegaci. Ta bude samozřejmě početná, takže se docela těším, že se uvidím s lidmi, se kterými jsem loni v tom vražedném počasí točil tenhle film,“ řekl serveru idnes.cz. A čeká ho toho opravdu hodně – prezident festivalu totiž nesmí chybět na žádné z oficiálních událostí ani významných večírků.

Hvězdy nejen naživo

Mimořádným překvapením letošního festivalu bude unikátní výstava balkonových fotografií Tomáše Třeštíka, známého fotografa a syna úspěšné dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Slavnostní zahájení výstavy, nazvané Tomáš Třeštík – 5 let a 6 měsíců, 1670 fotek a 1 balkon, se uskuteční v neděli 3. července od 16 hodin v galerii Na ochozu ve Vřídelní kolonádě a vybrané snímky, zachycující známé osobnosti i obyčejné lidi na balkónu bytu Tomáše Třeštíka, zde budou k vidění až do konce července. „Žádnému jinému projektu se nevěnuju tak dlouho a tak urputně, přesto mě to nepřestává bavit. Vlastně mě to baví víc a víc,” přiznává fotograf, na jehož balkonu se během uplynulých téměř šesti let vystřídaly stovky jednotlivců i skupin.

Zomáš Třeštík - výstava

Výstava se koná pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla a je realizována za podpory společnosti NEMOS Group. „Projekty společnosti Dialog Jessenius jsou nám blízké a cením si osvěty, kterou v oblasti vážných onemocnění realizují, vždyť prevence zachraňuje lidské životy. A právě radost ze života je na fotografiích Tomáše Třeštíka vidět,“ uvedl David Soukup, předseda představenstva skupiny NEMOS. „Výstavu jsme se rozhodli uspořádat a využít pro dobrou věc,“ prozradila Michaela Tůmová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, která výstavu připravila, a dodala: „S přispěním Tomáše Třeštíka a společnosti NEMOS Group tak můžeme využít její výtěžek pro realizaci speciálního projektu pro šíření osvěty v desítkách středních škol přímo v Karlovarském kraji.“

Čtěte také:

Odmítla přečíst hanlivý text na prezidenta, a tak jela z televize jako namydlený blesk. „Já se můžu podívat do zrcadla, zato ti, kteří mě vyhodili, jsou už na smetišti dějin,“ prohlásila populární moderátorka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská