Vyčerpaní karlovarští učitelé vstoupili kvůli ředitelce do stávky. Její zástupkyně prý byla bolševickým způsobem zaříznuta. Náměstek kvůli tomu nespí
29.06.2016
Foto: archiv
Popisek: Základní škola J. A. Komenského v Karlových Varech
Krajské listy již informovaly o patové situaci, která vznikla na prestižní karlovarské Základní škole Jana Amose Komenského. V posledních letech z ní odešly desítky pedagogů a nespokojení jsou i rodiče. Polovina učitelů proto začala stávkovat a opakovaně vyzvali magistrát jako zřizovatele školy, aby vleklou krizi konečně vyřešil. Znovu se dostavili na jednání zastupitelstva, ale výsledkem je pouze další pat.
V průběhu jednání zastupitelstva se několikrát odehrála velmi vzrušená diskuse, kterou zahájil opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). „Dostali jsme se do velmi nepříjemné situace, do role arbitra, který se zabývá dlouhodobými problémy na této škole. Ty se ale řeší liknavě, nakonec byla odvolána ze své funkce osoba, která na problémy poukázala, zástupkyně ředitelky školy. Ta ale nic neporušila, jen založila spolek, v němž rozvíjí bohulibou činnost žáků školy, a vy jako radní posvětíte její odstřelení. Je to sedmá zástupkyně, která pod vedením ředitelky Preňkové musela skončit,“ stěžoval si Kotek a pokračoval v ostré kritice: „Na této škole skončilo neuvěřitelných 55 pedagogů! Na jiných školách k tomu dochází sporadicky. Zástupkyně ředitelky byla brutálním bolševickým způsobem zaříznuta. Nabádám vás, abyste rychle přehodnotili svoje postoje a přestali se chovat alibisticky.“
Odvolat náměstka!
Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) se v návaznosti na to Jiřího Kotka zeptal, zda má nějaký návrh k řešení. Ten rozčileně navrhl odvolat náměstka primátora Jiřího Klsáka, který má ve své kompetenci právě oblast školství. Klsák se nechal slyšet, že kvůli problémům na škole nespí, ale že není v jeho kompetenci situaci vyřešit. Upozornil, že ve škole proti sobě stojí dva tábory a tvrzení proti tvrzení. Každý týden se prý účastní porad vedení školy, společně se zástupci rodičů a odborů. „Domnívám se, že hlavní osobou je sama paní ředitelka. Řídit cokoliv za ni je špatné. Nemáme v rukou žádný relevantní důvod, který by nám umožňoval řešit situaci radikálním způsobem,“ bránil se náměstek. Zároveň ale přiznal, že vyzval ředitelku k rezignaci.
Vyčerpaní kantoři
V diskusi vystoupili i stávkující učitelé. Připomněli slib primátora Kulhánka, že udělá vše pro to, aby se situace na škole uklidnila, a zdůraznili, že učitelé jsou již velmi vyčerpaní. Apelovali na zastupitele: „Čekáme od vás, že se k tomu postavíte rovně.“ Primátor ale trval na tom, že dlouhotrvající krizi může magistrát řešit pouze v rámci mantinelů školského zákona. Další učitelka v návaznosti na to řekla, že ze školy jsou vyhazováni kantoři jako nepohodlní svědci pro údajnou nadbytečnost, ale poté jsou přijímáni noví učitelé. Podle ní by k této patové situaci nemuselo dojít, kdyby se o ni zřizovatel dostatečně zajímal. Primátor Petr Kulhánek (KOA) přiznal, že vedení města dospělo k názoru, že jediným východiskem je kompletní výměna vedení školy, ale znovu zopakoval, že to však není v kompetenci zřizovatele. Opoziční zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!) mu však oponoval, že zákon určité možnosti, aby zřizovatel ředitelku odvolal, nabízí, tím spíš, že je k dispozici řada konkrétních stížností na její chování a hospodaření.
Opravdový pat
To, že je situace v této karlovarské základní škole skutečně složitá, dokázalo i vystoupení jednoho z rodičů. Ten popsal, že vedl ráno dítě do školy, před níž stáli učitelé s transparenty a novináři s kamerami a fotoaparáty, a stěžoval si, že si stávkující učitelé berou děti jako rukojmí. „Tato situace se mi vůbec nelíbí, neměla by se řešit ve škole ani před branami školy.“ Další členka učitelského sboru se ale při svém vystoupení bránila, že učitelé byli ke stávce doslova nuceni, protože vyčerpali všechny ostatní možnosti. Ředitelka školy Monika Preňková posléze čelila „grilování“ zastupitelů. Jaroslav Fujdiar (O co jim jde?!) se například ptal, jak ona sama postupuje v případě podezření na šikanu. Preňková odpověděla, že v případě podezření se obrací na policii. Na svoji obranu také argumentovala, že se škola pod jejím vedením změnila k lepšímu. Na dotaz, proč je ve škole taková fluktuace, reagovala, že je na své podřízené velmi náročná. Požadavek opozice, aby byla Preňková zřizovatelem odvolána, nakonec nebyl schválen, ale zastupitelé ji alespoň vyzvali, aby sama rezignovala.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová