Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Filmový festival se blíží a úředníci mají zase problémy s kiny. V nejdražším v celé zemi se nepromítá, letní dál chátrá

22.06.2016
Filmový festival se blíží a úředníci mají zase problémy s kiny. V nejdražším v celé zemi se nepromítá, letní dál chátrá

Autor: karlovyvary.cz

Popisek: Karlovarské Letní kino bylo kdysi velmi populární. Dnes zeje prázdnotou a polyká miliony.

Karlovy Vary řeší mnoho notoricky se opakujících problémů. Jedním z nich je údajný nedostatek kapacit na filmové projekce v rámci Mezinárodního filmového festivalu. Dodnes nikdo rozumně nevysvětlil, proč by se každý rok mělo v lázeňském městě promítat stále více filmů, které jsou většinou výsledkem filmové nadprodukce. A především proč se nepromítá ve zdejších kinech, která mají obrovskou kapacitu.

Prezident MFF Jiří Bartoška přitom tak dlouho kritizoval karlovarské konšely, že ve městě není dost filmových sálů, až se radní rozhodli vybudovat supermoderní kino v nové KV areně s kapacitou tisíc diváků. Vybavili ho největším promítacím plátnem široko daleko a špičkovou technikou, náklady přitom dosáhly téměř osmdesáti milionů korun. Před dokončením si ho Bartoška velmi pochvaloval, a dokonce konstatoval, že byly akceptovány parametry, které požadoval: „V KV aréně vznikne jedno z nejlepších kin v republice. Patnáct let po něčem podobném voláme.“ Jenže po dokončení výstavby kina najednou obrátil a stěžoval si, že objekt nemá festivalové parametry, například vyvýšená sedadla a zatemnění. Když se ale zde jednou jedinkrát v rámci MFF promítal film Tobruk, diváci byli s úrovní projekce velmi spokojeni.

Místo projekcí pokuta

Bartoškovy vrtochy doslova rozzuřily zdejší zastupitele, kteří si stěžovali, že stále jenom stupňoval požadavky a nakonec nejdražší kino v Česku, ne-li v Evropě, odmítl. Aby toho nebylo málo, město ještě kvůli dodatečným stavebním úpravám dostalo půlmilionovou pokutu. Stavba arény se totiž právě kvůli kinu předražila o 78 milionů korun. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebyly projekční kabina a stavební úpravy multifunkčního centra původně součástí projektu. Magistrát navíc na stavební práce nevyhlásil výběrové řízení a zadal zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění.

Opět chátrající Letní kino

Dalších deset milionů korun odčerpala z rozpočtu města rekonstrukce Letního kina. Vzhledem k tomu, že se v něm kvůli naprostému nezájmu diváků prakticky nepromítá, začal rekonstruovaný areál chátrat. Zatímco kapacita kina činí a tři a půl tisíce diváků, promítání, konaná mimo festival, navštívilo průměrně dvacet lidí. Nedávno se dokonce zřítilo obří promítací plátno, údajně vinou „klimatických vlivů“. Spíš je ale pravděpodobnější, že rekonstrukce promítací plochy nebyla provedena kvalitně. Vedení města přiznává, že se mu provoz Letního kina nevyplácí a že projekce i koncerty, které se zde čas od času konají, nehodlá donekonečna dotovat. Karlovarští zastupitelé nedávno kino navštívili a konstatovali, že jeho další opravy vyžadují nejméně dalších deset milionů korun. Řeší nyní dilema, zda jej opravit alespoň provizorně, aby se zde mohl v rámci MFF konat tradiční Večer města. Ten je naplánován na šestého července. Další akcí je srpnový koncert Jarka Nohavici. Zbytek sezóny bude kdysi tolik populární Letní kino dál chátrat. V současnosti ve festivalových Varech fungují pouze dvě kina, Kino Čas a klubové kino Drahomíra.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace