Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další průšvih Valachové: Učitelé se bouří všude a nejen kvůli platům. Vadí jim také, že se neřeší šikana a hospodaření. Z prestižní školy utekly desítky pedagogů, zbytek vyhlásil stávkovou pohotovost

15.06.2016
Další průšvih Valachové: Učitelé se bouří všude a nejen kvůli platům. Vadí jim také, že se neřeší šikana a hospodaření. Z prestižní školy utekly desítky pedagogů, zbytek vyhlásil stávkovou pohotovost

Foto: AH

Popisek: Tiskové konference se zúčastnil i karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek (třetí zprava)

Již několik let trvá neuspokojivý stav na kdysi velmi prestižní karlovarské škole J. A. Komenského, v jehož důsledku již tuto instituci opustily desítky pedagogů. Situace je tak neúnosná, že se učitelé rozhodli svolat tiskovou konferenci a těsně před koncem školního roku vyhlásili stávkovou pohotovost.

Nejen pedagogové, ale zástupci rodičů vystoupili na otevřené tiskové konferenci a popsali krizovou situaci na Škole J. A. Komenského v Karlových Varech. Společně hovořili o několik let trvajícím stavu, na který průběžně, leč marně, upozorňují nejen samotné vedení školy, ale zejména zřizovatele, tedy město Karlovy Vary. Dlouhodobě jsou nespokojeni se způsobem, jakým školu vede ředitelka Monika Preňková. Mají vážné výhrady k jejímu hospodaření, ale také k tomu, jak vystupuje. Za vážný problém považují i to, že je zdlouhavě řešen a tutlán problém šikany. Zdůraznili, že školu opustilo šest zástupců ředitelky a téměř šest desítek pedagogů (!). Žádají proto zřizovatele, aby byla ředitelka odvolána a na její funkci bylo vyhlášeno řádné výběrové řízení.

Předražená škola v přírodě?

Podobné výhrady mají i mnozí rodiče. Těm se například nelíbí způsob, jakým byly vyúčtovány náklady na pobyt v žáků ve škole v přírodě. Dodnes přesně nevědí, za co vlastně museli platit. Pobyt na šumavském Zadově byl podle jejich přesvědčení předražený. Nespokojení učitelé i rodiče se proto v květnu obrátili na karlovarské zastupitele se žádostí, aby se vzniklou situací neprodleně zabývali. Jenže radní zároveň dostali od ředitelky Preňkové podnět k odvolání její zástupkyně S. Klečkové. Poukazují nyní na to, že ve škole proti sobě stojí dva tábory, jeden ředitelku podporuje a druhý ji nekompromisně odmítá. Připomínají rovněž, že situací na Škole J.A. Komenského se také zabývala Česká školní inspekce a žádná pochybení údajně nezjistila. S podobným závěrem skončily i samotné kontroly z karlovarského magistrátu. Přesto se zřizovatel snaží situaci řešit pravidelnými schůzkami mezi oběma stranami a ustavil dohlížecí orgán.

Dohlížecí gubernie

Jenže s tímto orgánem jsou protestující učitelé i rodiče nespokojeni a posměšně ho nazývají gubernií. Podle nich se totiž schází namísto řádných porad vedení školy a je nahodile složen z příchozích rodičů, pedagogů, vedení školy, úředníků a funkcionářů magistrátu a některých zastupitelů. Tvrdí také, že nemá žádnou kompetenci, je zcela nesystémový a vedení města prý na něm spíš problémy rozmazává do ztracena a podstatu krize neřeší.

Již nyní je jasné, že přes všechny pokusy o řešení ve škole vládne patová situace. Nespokojení kantoři a rodiče chtějí, aby byla řešena na červnovém jednání zastupitelstva, a na tiskové konferenci předložili své požadavky. Žádají především odvolání současného vedení školy, bezodkladné vyhlášení výběrového řízení a také aby byl stávkový výbor zastoupen při výběru vedení nového.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová