Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další průšvih Valachové: Učitelé se bouří všude a nejen kvůli platům. Vadí jim také, že se neřeší šikana a hospodaření. Z prestižní školy utekly desítky pedagogů, zbytek vyhlásil stávkovou pohotovost

15.06.2016
Další průšvih Valachové: Učitelé se bouří všude a nejen kvůli platům. Vadí jim také, že se neřeší šikana a hospodaření. Z prestižní školy utekly desítky pedagogů, zbytek vyhlásil stávkovou pohotovost

Autor: AH

Popisek: Tiskové konference se zúčastnil i karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek (třetí zprava)

Již několik let trvá neuspokojivý stav na kdysi velmi prestižní karlovarské škole J. A. Komenského, v jehož důsledku již tuto instituci opustily desítky pedagogů. Situace je tak neúnosná, že se učitelé rozhodli svolat tiskovou konferenci a těsně před koncem školního roku vyhlásili stávkovou pohotovost.

Nejen pedagogové, ale zástupci rodičů vystoupili na otevřené tiskové konferenci a popsali krizovou situaci na Škole J. A. Komenského v Karlových Varech. Společně hovořili o několik let trvajícím stavu, na který průběžně, leč marně, upozorňují nejen samotné vedení školy, ale zejména zřizovatele, tedy město Karlovy Vary. Dlouhodobě jsou nespokojeni se způsobem, jakým školu vede ředitelka Monika Preňková. Mají vážné výhrady k jejímu hospodaření, ale také k tomu, jak vystupuje. Za vážný problém považují i to, že je zdlouhavě řešen a tutlán problém šikany. Zdůraznili, že školu opustilo šest zástupců ředitelky a téměř šest desítek pedagogů (!). Žádají proto zřizovatele, aby byla ředitelka odvolána a na její funkci bylo vyhlášeno řádné výběrové řízení.

Předražená škola v přírodě?

Podobné výhrady mají i mnozí rodiče. Těm se například nelíbí způsob, jakým byly vyúčtovány náklady na pobyt v žáků ve škole v přírodě. Dodnes přesně nevědí, za co vlastně museli platit. Pobyt na šumavském Zadově byl podle jejich přesvědčení předražený. Nespokojení učitelé i rodiče se proto v květnu obrátili na karlovarské zastupitele se žádostí, aby se vzniklou situací neprodleně zabývali. Jenže radní zároveň dostali od ředitelky Preňkové podnět k odvolání její zástupkyně S. Klečkové. Poukazují nyní na to, že ve škole proti sobě stojí dva tábory, jeden ředitelku podporuje a druhý ji nekompromisně odmítá. Připomínají rovněž, že situací na Škole J.A. Komenského se také zabývala Česká školní inspekce a žádná pochybení údajně nezjistila. S podobným závěrem skončily i samotné kontroly z karlovarského magistrátu. Přesto se zřizovatel snaží situaci řešit pravidelnými schůzkami mezi oběma stranami a ustavil dohlížecí orgán.

Dohlížecí gubernie

Jenže s tímto orgánem jsou protestující učitelé i rodiče nespokojeni a posměšně ho nazývají gubernií. Podle nich se totiž schází namísto řádných porad vedení školy a je nahodile složen z příchozích rodičů, pedagogů, vedení školy, úředníků a funkcionářů magistrátu a některých zastupitelů. Tvrdí také, že nemá žádnou kompetenci, je zcela nesystémový a vedení města prý na něm spíš problémy rozmazává do ztracena a podstatu krize neřeší.

Již nyní je jasné, že přes všechny pokusy o řešení ve škole vládne patová situace. Nespokojení kantoři a rodiče chtějí, aby byla řešena na červnovém jednání zastupitelstva, a na tiskové konferenci předložili své požadavky. Žádají především odvolání současného vedení školy, bezodkladné vyhlášení výběrového řízení a také aby byl stávkový výbor zastoupen při výběru vedení nového.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace