Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedno z kdysi nejslavnějších a nejvýznamnějších českých měst slaví významné jubileum v kulisách totální devastace. Dotace, které ho mohly zachránit, byly vyplýtvány na horská střediska a luxusní hotely

29.05.2016
Jedno z kdysi nejslavnějších a nejvýznamnějších českých měst slaví významné jubileum v kulisách totální devastace. Dotace, které ho mohly zachránit, byly vyplýtvány na horská střediska a luxusní hotely

Foto: mestojachymov.cz

Popisek: Dnešní Jáchymov kdysi slavné a bohaté město příliš nepřipomíná...

Jáchymov si letos připomíná půl tisíciletí své existence. Malebné podkrušnohorské město vzniklo a zbohatlo díky těžbě stříbra. Svého času bylo druhým nejbohatším a nejlidnatějším městem u nás, hned po Praze. Do našich i světových dějin se zapsalo mnohokrát. Dnes je ale především ukázkou totální devastace a neschopnosti minulé i současné politické reprezentace.

Již tři roky poté, co bylo toto výjimečné město založeno, zde byly vyraženy první, velmi kvalitní jáchymovské tolary, po nichž byl později pojmenován i americký dolar. Když byly zásoby stříbra vyčerpány, začala se zde těžit další strategická surovina, uranová ruda. Zatímco jiní na zdejších pokladech v podzemí zbohatli, Jáchymov od dob své největší slávy neustále pustne a dnes nabízí smutný pohled na jednu z nejzdevastovanějších památkových zón na našem území.

Smutný pohled

Spatří jej každý turista, jedoucí do některého ze zimních krušnohorských středisek nebo do sousedního Saska. Kdysi nádherné, renesanční měšťanské domy jsou na spadnutí a ty, které se podařilo zachránit, pouze kontrastují se sousedními, zcela zdevastovanými objekty a otřesnými obchody asijských prodejců nebo křiklavě barevnými paneláky. Je téměř neuvěřitelné, že místo s tak bohatou historií se dočkalo těchto hořkých konců. Kromě přímé návaznosti na americký dolar se může chlubit mnoha jinými významnými mezníky. Již v polovině šestnáctého století zde například vznikla první lékárna nejen na našem území, ale v celé střední Evropě. Důl Svornost je zase prvním dolem na těžbu rádia na světě a v Jáchymově rovněž vznikly unikátní, první radonové lázně vůbec. Zdejší hornické učiliště bylo rovněž celosvětově první svého druhu.

Šlechtici i vězni

Historie Jáchymova je navíc spojena s řadou významných osobností. Z těch nejslavnějších je to především zakladatel Jáchymova, hrabě Štěpán Šlik. Právě rod Šliků v Jáchymově začal provozovat těžbu stříbra a vlastnil svého času největší naleziště tohoto drahého kovu v celé Evropě. Georgius Agricola, otec mineralogie a autor mnoha odborných knih o hornictví, zde působil jako městský lékař a lékárník. Marie Curie Sklodowská díky zkoumání zdejšího smolince objevila se svým manželem Pierrem prvky polonium a radium. Jejich přítomnost dnes připomínají sanatoria, která jsou po nich pojmenována. Další památníky ale bohužel evokují tu nejtemnější historii Jáchymova, existenci uranových dolů a koncentračních táborů, kde pracovali vězni ve skutečně nelidských podmínkách. Každý rok se na jejich počest koná několik akcí.

Světlý bod – lázně

Jediným světlým bodem dnešního Jáchymova je lázeňská část, která jako by k historickému centru vůbec nepatřila. Od zdevastovaných domů se liší velkolepými lázeňskými sanatorii a krásným parkem s romantickými bílými altány. Lázeňští hosté a pacienti se však chtě nechtě musí setkat i s odvrácenou tváří, která s elegantním léčebným areálem skutečně krutě kontrastuje. Je doslova neštěstím, že miliardy korun, které ‘přitekly‘ do kraje z evropských dotací, byly vyplýtvány na jiné projekty, než na kompletní záchranu tohoto unikátního historického města. Byť jáchymovští radní nějaké dotace získali, jejich využití spíše budí rozpaky a skepsi.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová