Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedno z kdysi nejslavnějších a nejvýznamnějších českých měst slaví významné jubileum v kulisách totální devastace. Dotace, které ho mohly zachránit, byly vyplýtvány na horská střediska a luxusní hotely

29.05.2016
Jedno z kdysi nejslavnějších a nejvýznamnějších českých měst slaví významné jubileum v kulisách totální devastace. Dotace, které ho mohly zachránit, byly vyplýtvány na horská střediska a luxusní hotely

Foto: mestojachymov.cz

Popisek: Dnešní Jáchymov kdysi slavné a bohaté město příliš nepřipomíná...

Jáchymov si letos připomíná půl tisíciletí své existence. Malebné podkrušnohorské město vzniklo a zbohatlo díky těžbě stříbra. Svého času bylo druhým nejbohatším a nejlidnatějším městem u nás, hned po Praze. Do našich i světových dějin se zapsalo mnohokrát. Dnes je ale především ukázkou totální devastace a neschopnosti minulé i současné politické reprezentace.

Již tři roky poté, co bylo toto výjimečné město založeno, zde byly vyraženy první, velmi kvalitní jáchymovské tolary, po nichž byl později pojmenován i americký dolar. Když byly zásoby stříbra vyčerpány, začala se zde těžit další strategická surovina, uranová ruda. Zatímco jiní na zdejších pokladech v podzemí zbohatli, Jáchymov od dob své největší slávy neustále pustne a dnes nabízí smutný pohled na jednu z nejzdevastovanějších památkových zón na našem území.

Smutný pohled

Spatří jej každý turista, jedoucí do některého ze zimních krušnohorských středisek nebo do sousedního Saska. Kdysi nádherné, renesanční měšťanské domy jsou na spadnutí a ty, které se podařilo zachránit, pouze kontrastují se sousedními, zcela zdevastovanými objekty a otřesnými obchody asijských prodejců nebo křiklavě barevnými paneláky. Je téměř neuvěřitelné, že místo s tak bohatou historií se dočkalo těchto hořkých konců. Kromě přímé návaznosti na americký dolar se může chlubit mnoha jinými významnými mezníky. Již v polovině šestnáctého století zde například vznikla první lékárna nejen na našem území, ale v celé střední Evropě. Důl Svornost je zase prvním dolem na těžbu rádia na světě a v Jáchymově rovněž vznikly unikátní, první radonové lázně vůbec. Zdejší hornické učiliště bylo rovněž celosvětově první svého druhu.

Šlechtici i vězni

Historie Jáchymova je navíc spojena s řadou významných osobností. Z těch nejslavnějších je to především zakladatel Jáchymova, hrabě Štěpán Šlik. Právě rod Šliků v Jáchymově začal provozovat těžbu stříbra a vlastnil svého času největší naleziště tohoto drahého kovu v celé Evropě. Georgius Agricola, otec mineralogie a autor mnoha odborných knih o hornictví, zde působil jako městský lékař a lékárník. Marie Curie Sklodowská díky zkoumání zdejšího smolince objevila se svým manželem Pierrem prvky polonium a radium. Jejich přítomnost dnes připomínají sanatoria, která jsou po nich pojmenována. Další památníky ale bohužel evokují tu nejtemnější historii Jáchymova, existenci uranových dolů a koncentračních táborů, kde pracovali vězni ve skutečně nelidských podmínkách. Každý rok se na jejich počest koná několik akcí.

Světlý bod – lázně

Jediným světlým bodem dnešního Jáchymova je lázeňská část, která jako by k historickému centru vůbec nepatřila. Od zdevastovaných domů se liší velkolepými lázeňskými sanatorii a krásným parkem s romantickými bílými altány. Lázeňští hosté a pacienti se však chtě nechtě musí setkat i s odvrácenou tváří, která s elegantním léčebným areálem skutečně krutě kontrastuje. Je doslova neštěstím, že miliardy korun, které ‘přitekly‘ do kraje z evropských dotací, byly vyplýtvány na jiné projekty, než na kompletní záchranu tohoto unikátního historického města. Byť jáchymovští radní nějaké dotace získali, jejich využití spíše budí rozpaky a skepsi.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace