Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pocta Karlu IV. skončila pořádným fiaskem, po panovníkovi zbyla jen hromada písku. Zbytečná megalomanie se opět nevyplatila. Postaví ve Varech další kočku zadkem k radnici?

10.05.2016
Pocta Karlu IV. skončila pořádným fiaskem, po panovníkovi zbyla jen hromada písku. Zbytečná megalomanie se opět nevyplatila. Postaví ve Varech další kočku zadkem k radnici?

Foto: archiv

Popisek: Populární socha kočky, směřující zadkem k radnici

FOTOGALERIE Karlovy Vary zahájily o víkendu lázeňskou sezónu. Letošní oslavy tohoto letitého ceremoniálu byly okázalejší než v předchozích letech, protože si město zároveň připomíná 700. výročí narození svého zakladatele Karla IV. Bohatý program nabízel kromě tradičních rituálů a oblíbených atrakcí i jedno překvapení. To však nakonec skončilo fiaskem a jeho autorovi i pořadatelům se postaralo o perné chvíle.

Jedním z plánovaných překvapení letošního zahájení lázeňské sezóny byl záměr vybudovat u Mlýnské kolonády téměř čtyřmetrovou sochu Otce vlasti z písku. Jejím autorem se stal sochař Tomáš Bosambo, který monument týden před zahájením oslav sochal přímo u Mlýnského pramene. Kvůli jeho nápadu bylo do centra lázní, přímo před památkově chráněnou kolonádu, navezeno zhruba třicet tun písku. Několik dní usilovně pracoval na své vizi, náročné dílo se však těsně před dokončením zhroutilo. Tato nehoda zkazila náladu  nejen jemu, ale především karlovarským radním. Ti se o ní dozvěděli před zahájením slavnostního večera, který se tradičně koná vpředvečer zahájení lázeňské sezóny. Veřejnost však nechali do poslední chvíle čekat v naději, že uvidí hotový zázrak na jeho sobotním slavnostním předání.

Chudák Karel

Zatímco několik dní předtím mohli zvědavci i kolemjdoucí spatřit dílo téměř dokončené, v sobotu zahlédli pouze hlavu zříceného Karla IV., vykukující z obrovské bedny. Mnozí celý den postávali u artefaktu v domnění, že proces odhalení bude spočívat v odstranění tohoto bednění. Mezitím se ovšem mezi lidmi rozkřiklo, že se socha den předtím zbortila, a tak se zvědavost postupně měnila v škodolibost. Někteří přítomní se nechali slyšet, že plán postavit pískovou sochu byl značně riskantní, a rozčilovali se, že město utrácí peníze za takové nesmysly. I kdyby totiž socha nespadla, tak jako tak by vydržela pouze pár dnů. A v této souvislosti vtipkovali na účet další karlovarské kontroverzní atrakce, lyžařských závodů, kvůli nimž byly do centra města navezeny tuny sněhu. „Na kraviny mají, ale na pořádné chodníky pořád peníze nejsou,“ stěžoval si u sochy rozčilený chlapík v kostkované košili.

Tak měla vypadat socha písková socha podle sochaře

Tak měla vypadat písková socha podle sochaře

Další kočka?

Znalci karlovarské historie zase připomínali, že jeden ze slavných občanů města a velkorysý mecenáš hrabě Lützow nechal postavit v zahradě své vily plastiku kočky, natočenou zadkem k radnici, jako výraz opovržení nad další nepodařenou sochou Karla IV. Ta byla ve Varech odhalena v roce 1858 u příležitosti oslav 500. výročí založení města. A nebylo to poprvé, co se Varákům svérázný hrabě vysmál. Známou pověst o tom, jak byly založeny Karlovy Vary samotným císařem při jeho lovu na jelena, pro změnu ironizoval vytvořením slavné sochy kamzíka.

Nešťastný sochař Mosambo fiasko s pískovou sochou Karla IV. vysvětluje tím, že z obav, aby nepoškodil kolonádu, nepoužil stroj k udusání základů. Jistě bude zajímavé sledovat, jak dopadnou další jeho karlovarské plány. V rámci Mezinárodního filmového festivalu hodlá ještě postavit pískovou repliku dominanty města, Zámecké věže, a dokonce i korunovačních klenotů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie