Česko má další průšvih kvůli dotacím. Mocní hráči si na úřad dosadili svého člověka a ovlivňovali projekty
29.04.2016
Foto: ČT
Popisek: Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz
Téměř každá zpráva, týkající se Regionálního operačního programu Severozápad, znamená špatnou zprávu. A to platí i o nejaktuálnější informaci, kterou tento týden zveřejnila Česká televize. Podle ní Evropská komise tomuto operačnímu programu opět pozastavila výplatu dotací za téměř tři čtvrtě miliardy korun kvůli podezření, že v něm docházelo k machinacím.
Dosavadní bilance rozdělování dotací v ROP Severozápad snad ani nemůže být ostudnější. Již dříve konstatovaly kontrolní orgány ministerstva financí i Evropské komise, že nalezly chyby ve všech projektech a že řada z nich byla přidělena neprůhledným způsobem. Následně na to byly vyměřeny sankce ve výši dvě a půl miliardy korun, které musely být hrazeny z rozpočtu státu a Karlovarského a Ústeckého kraje. Způsob rozdělování dotací poté začala vyšetřovat policie a činí tak dodnes. Již před pěti lety skončilo ve vazbě pět osob, obviněných z korupce, mimo jiné Petr Kušnierz, bývalý ředitel úřadu. Ten byl dokonce pravomocně odsouzen za korupci a zneužití pravomoci. Mezi dalšími obviněnými je i bývalý ústecký hejtman a předseda výboru Regionální rady Jiří Šulc (ODS). Tomu hrozí za údajné zneužití pravomoci úřední osoby až desetileté vězení, on ale jakoukoliv vinu odmítá a tvrdí, že nikdy nikomu nenařizoval, aby dělal protiprávní věci.
Pravda pravdoucí
V celé kauze nastal zásadní zvrat v okamžiku, kdy Petr Kušnierz nedávno překvapivě přiznal, že projekty byly ovlivňovány krajskými politiky, ačkoliv to doposud popíral. Dokonce připustil, že zmanipulované bylo i jeho jmenování a celý konkurz na funkci ředitele úřadu proběhl pouze naoko. Mocní hráči si tak dosadili svého člověka a vyžadovali jeho loajalitu. Když byl ředitel odsouzen, najednou od něho ale všichni dali ruce pryč. A tak se rozhodl spolupracovat s policií. U soudu, který se konal minulý týden, Kušnierz znovu tvrdil: „Ovlivňování projektů za mého působení na ROP Severozápad existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. Budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí.“ Právě proto nyní úředníci z Bruselu požadují důkazy, že projekty, které mají získat dotace, nebyly zmanipulované. Jinak na ně peníze nepošlou a oběma krajům hrozí další pokuty.
Potěšující zpráva?
ROP Severozápad stačil během své existence rozdělit dotace ve výši sedmnácti miliard korun, které získalo téměř devět příjemců. Nejvíc z nich bylo využito na regeneraci a rozvoj měst a na rekonstrukce silnic. Předmětem časté kritiky se ale stala skutečnost, že mnohamilionové dotace získali také majitelé luxusních hotelů, provozovatelé skiareálů nebo golfových hřišť, a především lidé s vazbami na členy dotačního úřadu.
Navzdory tomu, že o opětovném pozastavení dotací informovala všechna média, na stránkách ROP Severozápad je umístěna pouze zpráva, že pokračuje proplácení „úspěšně zrealizovaných projektů“. O aktuálním rozhodnutí Evropské komise zde není ani slovo. Naopak je uveřejněna „potěšující informace“, že Ministerstvo pro místní rozvoj komentuje vývoj v ROP Severozápad jako pozitivní.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová