Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko má další průšvih kvůli dotacím. Mocní hráči si na úřad dosadili svého člověka a ovlivňovali projekty

29.04.2016
Česko má další průšvih kvůli dotacím. Mocní hráči si na úřad dosadili svého člověka a ovlivňovali projekty

Autor: ČT

Popisek: Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz

Téměř každá zpráva, týkající se Regionálního operačního programu Severozápad, znamená špatnou zprávu. A to platí i o nejaktuálnější informaci, kterou tento týden zveřejnila Česká televize. Podle ní Evropská komise tomuto operačnímu programu opět pozastavila výplatu dotací za téměř tři čtvrtě miliardy korun kvůli podezření, že v něm docházelo k machinacím.

Dosavadní bilance rozdělování dotací v ROP Severozápad snad ani nemůže být ostudnější. Již dříve konstatovaly kontrolní orgány ministerstva financí i Evropské komise, že nalezly chyby ve všech projektech a že řada z nich byla přidělena neprůhledným způsobem. Následně na to byly vyměřeny sankce ve výši dvě a půl miliardy korun, které musely být hrazeny z rozpočtu státu a Karlovarského a Ústeckého kraje. Způsob rozdělování dotací poté začala vyšetřovat policie a činí tak dodnes. Již před pěti lety skončilo ve vazbě pět osob, obviněných z korupce, mimo jiné Petr Kušnierz, bývalý ředitel úřadu. Ten byl dokonce pravomocně odsouzen za korupci a zneužití pravomoci. Mezi dalšími obviněnými je i bývalý ústecký hejtman a předseda výboru Regionální rady Jiří Šulc (ODS). Tomu hrozí za údajné zneužití pravomoci úřední osoby až desetileté vězení, on ale jakoukoliv vinu odmítá a tvrdí, že nikdy nikomu nenařizoval, aby dělal protiprávní věci.

Pravda pravdoucí

V celé kauze nastal zásadní zvrat v okamžiku, kdy Petr Kušnierz nedávno překvapivě přiznal, že projekty byly ovlivňovány krajskými politiky, ačkoliv to doposud popíral. Dokonce připustil, že zmanipulované bylo i jeho jmenování a celý konkurz na funkci ředitele úřadu proběhl pouze naoko. Mocní hráči si tak dosadili svého člověka a vyžadovali jeho loajalitu. Když byl ředitel odsouzen, najednou od něho ale všichni dali ruce pryč. A tak se rozhodl spolupracovat s policií. U soudu, který se konal minulý týden, Kušnierz znovu tvrdil: „Ovlivňování projektů za mého působení na ROP Severozápad existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. Budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí.“ Právě proto nyní úředníci z Bruselu požadují důkazy, že projekty, které mají získat dotace, nebyly zmanipulované. Jinak na ně peníze nepošlou a oběma krajům hrozí další pokuty.

Potěšující zpráva?

ROP Severozápad stačil během své existence rozdělit dotace ve výši sedmnácti miliard korun, které získalo téměř devět příjemců. Nejvíc z nich bylo využito na regeneraci a rozvoj měst a na rekonstrukce silnic. Předmětem časté kritiky se ale stala skutečnost, že mnohamilionové dotace získali také majitelé luxusních hotelů, provozovatelé skiareálů nebo golfových hřišť, a především lidé s vazbami na členy dotačního úřadu.

Navzdory tomu, že o opětovném pozastavení dotací informovala všechna média, na stránkách ROP Severozápad je umístěna pouze zpráva, že pokračuje proplácení „úspěšně zrealizovaných projektů“. O aktuálním rozhodnutí Evropské komise zde není ani slovo. Naopak je uveřejněna „potěšující informace“, že Ministerstvo pro místní rozvoj komentuje vývoj v ROP Severozápad jako pozitivní.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace