Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oslavenec Zdeněk Svěrák stvořil kultovní postavy. Existovaly opravdu, nebo ne? Známe pravdu o skutečném Járovi Cimrmanovi?

29.03.2016
Oslavenec Zdeněk Svěrák stvořil kultovní postavy. Existovaly opravdu, nebo ne? Známe pravdu o skutečném Járovi Cimrmanovi?

Foto: ČT

Popisek: Zdeněk Svěrák je jedním z nejoblíbenějších českých autorů

I když Zdeněk Svěrák dopředu tušil, že se mu to nepodaří, snažil se svoje osmdesáté narozeniny ututlat s odůvodněním, že to číslo je strašné. Výsledek je ale právě opačný. Televizní program je zaplaven jeho filmy, Kolja střídá Vesničku s upozorněním, že jsou vysílány k jeho osmdesátinám. A vylepšená Obecná škola se u této příležitosti bude dokonce promítat po celém světě. Postavy, které tento autor stvořil, nenechávají Svěrákovy fanoušky v klidu a ti se léta dohadují, zda skutečně existovaly.

Na svých webových stránkách se Zdeněk Svěrák dočká samé chvály a gratulací ke kulatým narozeninám, které mu posílají celé rodiny. Dojatě děkují za vše, co napsal, i za to, že je učí být lidmi. Někteří tvrdí, že Svěrák svými knížkami pomohl jejich děti vychovávat. Dokonce jim prý pouštěli hry Divadla Járy Cimrmana a ony už nechtěly nic jiného. „Pryč byla Božena Němcová i bratři Grimmové,“ prozrazuje Jaromír.

Jára Cimrman

Jára Cimrman

Hledejte, prosím!

Nesmírně populární scenárista a herec se na diskusním fóru dočká kromě záplavy obdivu a blahopřání i různých zajímavých zpráv a tipů. Tak například Lenka zjistila, že předobrazem Igora Hnízda prý byl bohužel její příbuzný. Nabízí „otci“ kultovní Obecné školy, že ji kvůli tomu může kontaktovat, ale dopředu ho varuje, že může přijít o iluze. Největší pozornost je však věnována Járovi Cimrmanovi. Fanoušek Karel se ptá, zda by se nenašlo ještě nějaké to dílko z Cimrmanovy dílny, a dodává: „Hledejte, prosím.“ Další diskutující jsou zase přesvědčeni, že našli skutečného Járu. To se ale mýlí!

Pravý Jára

Patrně největší objev totiž v tomto směru učinil karlovarský historik Stanislav Burachovič. Ten tvrdí, že má nezvratné důkazy o tom, že se tento všestranný génius narodil v Karlových Varech. Svůj objev publikoval v roce 1989 v regionálním tisku a na základě toho byla vzápětí Járovi Cimrmanovi odhalena busta u jezírka poblíž pravoslavného kostela, přímo za účasti členů Divadla Járy Cimrmana i samotného Zdeňka Svěráka. Ve své stati se doktor Burachovič opírá nejen o historické dokumenty a fotografie, ale také o četná svědectví. Konstatuje, že Cimrman svým géniem citelně poznamenal téměř všechny oblasti života světoznámých lázní, a argumentuje: „Po mnohaletých výzkumech domácích badatelů je dnes spolehlivě doloženo, že Jára Cimrman se narodil v Karlových Varech. Jeho otcem byl Johann Zimmerman, švec, bytem v domě Valdštejn. Bádáním v matrikách bylo zjištěno, že se mu malý Jára narodil 9. 12. 1871, právě v den, kdy byl zahájen provoz na železniční trati Karlovy Vary – Praha. A je nápadnou shodou okolností, že právě v  roce 1871 začala pro lázeňské město éra velké konjunktury, četných vynálezů a novinek.“

Limitované série designového porcelánu se speciálními dekory a la Jára Cimrman jsou vyráběny na zakázku v Karlových Varech ve společnosti Thun

Limitované série designového porcelánu se speciálními dekory a la Jára Cimrman jsou vyráběny
na zakázku v Karlových Varech ve společnosti Thun

Od kolonád k nevěstinci a hřbitovu

Burachovič také vyjmenovává další nejzajímavější počiny a objevy tohoto všestranného génia. Všímá si, že se v té době začalo s výstavbou slavné Zítkovy kolonády a proslulých hotelů, například Imperialu. Jára stojí také za výrobou slavné minerálky Mattoni. Byla výsledkem jeho nepříliš zdařilého pokusu vyrábět ze zdejších pramenů chutné pivo. O některých akcích legendárního Járy je však lepší pomlčet. Na povzbuzení turistického ruchu například založil v domě Skalní hrad první karlovarský nevěstinec, je zajímavé, že dodnes slouží jako masážní salón. Rozporné jsou názory na založení prvního psího hřbitova na světě ve čtvrti Dalovice. V poslední době se přesto zdejší občané snaží jeho minulost vzkřísit a hřbitov obnovují. Není rovněž jistě náhodné, že členové Divadla Járy Cimrmana na počest génia a jeho rodiště každý rok pravidelně vystupují v karlovarském divadle, aby připomněli nejen jeho odkaz zdejším lázním, ale i celému lidstvu.

Čtěte také:

Osvědčený padouch a delikvent vyváděl všechny z míry svatouškovskou výmluvností. Dokázal být tak věrohodný, že ho při natáčení nechtěla bytná ani pustit do domu. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová