Nad Babišem se smráká. Zdaleka nejde jen o Čapí hnízdo, čelí dalším šokujícím podezřením. Jeho firma prý „jede“ také v uprchlickém byznysu. Navíc má na krku vzpouru
24.03.2016
Foto: Twitter
Popisek: Andrej Babiš má problémy
Ještě donedávna se zdálo, že pozice ministra financí a šéfa Hnutí ANO Andreje Babiše je velmi pevná. Jenže průšvihy kolem Čapího hnízda a dalších kauz ho připravily o první místo v žebříčcích popularity. Postupně se od něj odvracejí také jeho příznivci a různé organizace, které Hnutí ANO podporovaly ve volbách. Navíc stranu opouštějí někteří členové, kteří tvrdí, že se do ANO hrnou prospěcháři a korupčníci.
Například členové iniciativy Vraťte nám stát, která Babiše nejdříve před volbami výrazně podporovala, mu nyní zaslali otevřený dopis, v němž po něm žádají odpovědi na řadu závažných otázek. Z dopisu vyplývá, že kauza Čapí hnízdo může být jenom vrcholem ledovce. Signatáři dopisu Babišovi vyčítají, že svoji politickou kariéru odstartoval velmi expresivní protikorupční rétorikou, slibující očištění veřejného života, ale dnes on sám čelí hned několika nepříjemným podezřením. Zajímají se například o to, kdo byli skuteční vlastníci švýcarské společnosti O.F.I., která se stala majoritním vlastníkem Agrofertu. Stejně tak žádají odpovědi na četná podezření, týkající se privatizace Unipetrolu. Další dotazy se týkají jeho vztahů s řadou kontroverzních politiků, například Stanislavem Grossem, Ivanem Langerem, Martinem Pecinou nebo Miroslavem Grégrem, či údajných Babišových kontaktů s vysoce postavenými členy STB. Ptají se rovněž na financování předvolební kampaně ANO, která podle nich měla stát 650 milionů korun, ale tato částka se nepromítla do účetní uzávěrky.
Šokující zakázka?
Zatímco pro mnohé zasvěcené není Babišova minulost žádným překvapením a mnohokrát již přišla na přetřes, dopis zmiňuje i méně známé skutečnosti. Autoři dopisu se navíc zajímají o obří zakázku na dodávku pečiva do ubytovacích zařízení pro uprchlíky, kterou údajně získal Babišův pekárenský koncern Lieken. Tento řetězec pekáren Agrofert koupil v roce 2013 od známé italské společnosti Barilla. V této souvislosti se ho členové iniciativy ptají, zda považuje za správné, že na veřejnosti ostře vystupuje proti uprchlíkům a kritizuje politiku evropských zemí, včetně Německa. Babiš však jako vždy všechna podezření odmítá. Podle něj se jedná pouze o lži najatých aktivistů, které nemá smysl komentovat.
Vzpoura straníků
Babišovi se vzepřeli také někteří dosavadní členové ANO z Karlovarského a Jihočeského kraje. Z hnutí například minulý týden vystoupili všichni karlovarští zastupitelé, zvolení za tuto stranu. Svůj razantní krok zdůvodnili tím, že se odmítli spolupodílet na etablování zkrachovalých nebo politických exhibicionistů. Šli prý do obecních voleb s cílem změnit komunální politiku a odstavit od „koryt“ korupčníky a prospěcháře. „ANO, to jsou skutečnosti, které nás vedly k našemu odchodu. Proto se domníváme, že není náhodou, že odchází dřívější členové Hnutí ANO. Před naším odchodem to učinili i někteří členové Hnutí ANO v Jihočeském kraji. Proč tomu tak je? Jsem přesvědčen, že tímto akcelerátorem jsou nadcházející volby do krajských zastupitelstev. Proto není náhodou, že v těchto dnech přichází do úspěšného Hnutí ANO další členové, v drtivé většině přeběhlíci či prospěcháři, kteří právě teď chtějí uchopit moc a dostat se do funkcí. Proč nevstupují do jiných politických stran a hnutí? Prostě z toho důvodu, že v nich necítí moc a koryta,“ uvedl v prohlášení pro média Čestmír Bruštík, nyní již bývalý člen ANO v Karlových Varech.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová