Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš si prosadil svoji ideální kandidátku, a tak někteří členové vystoupili z ANO. Jsou to zhrzení potížisté, nebo mají pravdu? Kdo používá politiku jako výtah k moci?

18.03.2016
Babiš si prosadil svoji ideální kandidátku, a tak někteří členové vystoupili z ANO. Jsou to zhrzení potížisté, nebo mají pravdu? Kdo používá politiku jako výtah k moci?

Foto: ANO Karlovarský kraj

Popisek: Členové ANO v Karlovarském kraji, vpravo Jana Vildumetzová

Jako by šéf hnutí Ano Andrej Babiš neměl v poslední době dost problémů, musí ještě řešit vzpouru straníků v Karlových Varech. Zde hromadně vystoupili z ANO zastupitelé, kteří za tuto stranu byli zvoleni a stali se i členy zdejší vládní koalice. Podle jejich vyjádření prý odmítají skákat, jak oblastní předsednictvo píská. Jako hlavní důvod uvádějí, že jim bylo znemožněno založit místní organizaci. Podle šéfa krajské organizace je vše ale jinak.

Připomeňme, že dlouhodobé spory a intriky v karlovarské oblastní a místní organizaci ANO přiměly předsednictvo strany pod vedením Andreje Babiše koncem roku 2014 k radikálnímu kroku. Organizace zrušilo s odůvodněním, že se potýkaly s vnitřními problémy a spory, které poškozovaly dobré jméno Hnutí ANO. Dlouhodobě prý do těchto organizací navíc nebyli přijímáni noví členové. Tehdejší krajský předseda Roman Procházka slíbil posílení členské základny ve městě a okrese Karlovy Vary, zejména pak projednání všech žádostí zájemců o členství a založení nové místní a oblastní organizace. A právě to se prý některým členům ANO nezamlouvalo.

Klub vyvolených?

Nynější oblastní předsedkyně Hana Žáková totiž tvrdí, že dříve byla karlovarská buňka zakonzervovaná, nepřijímala nové členy a podle ní si chtěla hnutí ANO v Karlových Varech zprivatizovat, udělat z něj klub vyvolených, a omezit tak možnou politickou soutěž. Navíc je přesvědčena, že hlavním důvodem je to, že se někteří členové neocitli na kandidátní listině do krajských voleb. Kandidátka prý ale byla oblastními sněmy schválena jednohlasně. Žáková také uvedla, že vedení oblastní organizace v současné době vyzvalo všechny zastupitele, kteří ukončili členství v ANO, k rezignaci na funkci zastupitele města Karlovy Vary. A také na všechny další posty v dozorčích radách, představenstvech, komisích a výborech, získané díky Hnutí ANO, za které kandidovali v komunálních volbách. To se ale s velkou pravděpodobností nestane, zastupitelé a radní, kteří z ANO odešli, hodlají dále působit jako nezařazení. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka to koalici ANO, KOA a ČSSD neohrozí, protože bývalí členové ANO ji hodlají dále podporovat.

Politika jako výtah k moci?

Krajské listy požádaly o vyjádření také předsedu krajské organizace ANO Martina Hurajčíka. „Je to reakce zhrzených lidí, kteří mají politiku jen jako výtah k moci a nepochopili, jak funguje demokratické hnutí. Jedná se o potížisty, kvůli kterým byla organizace v Karlových Varech už jednou zrušena. Hnutí je svobodné a řídí se demokratickými pravidly, ale tady se pár lidí nedostalo na kandidátku a hned ublíženě odcházejí. Přitom by se měli soustředit hlavně na práci pro město, ale oni chtějí sedět na více židlích zároveň. Vůbec jim nedochází, že o kandidátních listinách rozhoduje demokraticky zvolené vedení a že hnutí má stanovy, které jsou závazné pro všechny jeho členy. Lidé, co odcházejí, v minulosti Hnutí ANO v Karových Varech zakonzervovali, odmítali přijímat členy a organizace byla i kvůli nim zrušena a musela se znovu zakládat. Politika není o kumulaci funkcí, ale o práci pro veřejnost, a na to tihle lidé zapomněli,“ sdělil Krajským  listům Hurajčík.

Ideální kandidátka ANO? Bývalá členka ODS!

Dalším politickým ambicím nyní již bývalým členům ANO udělal čáru přes rozpočet šéf ANO Andrej Babiš. Zatímco se viděli coby členové koalice, vládnoucí Karlovým Varům, v čele krajské kandidátky, Babiš již loni na podzim oznámil, že jako ideální kandidátku na hejtmanku vidí Janu Vildumetzovou, nynější náměstkyni ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy. Ta byla ovšem v minulých krajských volbách zvolena do zastupitelstva za ODS, vzápětí ale stranu opustila. Je tedy otázkou, kdo vlastně kumuluje funkce a považuje politiku za výtah k moci.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová