Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Babiš si prosadil svoji ideální kandidátku, a tak někteří členové vystoupili z ANO. Jsou to zhrzení potížisté, nebo mají pravdu? Kdo používá politiku jako výtah k moci?

18.03.2016
Babiš si prosadil svoji ideální kandidátku, a tak někteří členové vystoupili z ANO. Jsou to zhrzení potížisté, nebo mají pravdu? Kdo používá politiku jako výtah k moci?

Autor: ANO Karlovarský kraj

Popisek: Členové ANO v Karlovarském kraji, vpravo Jana Vildumetzová

Jako by šéf hnutí Ano Andrej Babiš neměl v poslední době dost problémů, musí ještě řešit vzpouru straníků v Karlových Varech. Zde hromadně vystoupili z ANO zastupitelé, kteří za tuto stranu byli zvoleni a stali se i členy zdejší vládní koalice. Podle jejich vyjádření prý odmítají skákat, jak oblastní předsednictvo píská. Jako hlavní důvod uvádějí, že jim bylo znemožněno založit místní organizaci. Podle šéfa krajské organizace je vše ale jinak.

Připomeňme, že dlouhodobé spory a intriky v karlovarské oblastní a místní organizaci ANO přiměly předsednictvo strany pod vedením Andreje Babiše koncem roku 2014 k radikálnímu kroku. Organizace zrušilo s odůvodněním, že se potýkaly s vnitřními problémy a spory, které poškozovaly dobré jméno Hnutí ANO. Dlouhodobě prý do těchto organizací navíc nebyli přijímáni noví členové. Tehdejší krajský předseda Roman Procházka slíbil posílení členské základny ve městě a okrese Karlovy Vary, zejména pak projednání všech žádostí zájemců o členství a založení nové místní a oblastní organizace. A právě to se prý některým členům ANO nezamlouvalo.

Klub vyvolených?

Nynější oblastní předsedkyně Hana Žáková totiž tvrdí, že dříve byla karlovarská buňka zakonzervovaná, nepřijímala nové členy a podle ní si chtěla hnutí ANO v Karlových Varech zprivatizovat, udělat z něj klub vyvolených, a omezit tak možnou politickou soutěž. Navíc je přesvědčena, že hlavním důvodem je to, že se někteří členové neocitli na kandidátní listině do krajských voleb. Kandidátka prý ale byla oblastními sněmy schválena jednohlasně. Žáková také uvedla, že vedení oblastní organizace v současné době vyzvalo všechny zastupitele, kteří ukončili členství v ANO, k rezignaci na funkci zastupitele města Karlovy Vary. A také na všechny další posty v dozorčích radách, představenstvech, komisích a výborech, získané díky Hnutí ANO, za které kandidovali v komunálních volbách. To se ale s velkou pravděpodobností nestane, zastupitelé a radní, kteří z ANO odešli, hodlají dále působit jako nezařazení. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka to koalici ANO, KOA a ČSSD neohrozí, protože bývalí členové ANO ji hodlají dále podporovat.

Politika jako výtah k moci?

Krajské listy požádaly o vyjádření také předsedu krajské organizace ANO Martina Hurajčíka. „Je to reakce zhrzených lidí, kteří mají politiku jen jako výtah k moci a nepochopili, jak funguje demokratické hnutí. Jedná se o potížisty, kvůli kterým byla organizace v Karlových Varech už jednou zrušena. Hnutí je svobodné a řídí se demokratickými pravidly, ale tady se pár lidí nedostalo na kandidátku a hned ublíženě odcházejí. Přitom by se měli soustředit hlavně na práci pro město, ale oni chtějí sedět na více židlích zároveň. Vůbec jim nedochází, že o kandidátních listinách rozhoduje demokraticky zvolené vedení a že hnutí má stanovy, které jsou závazné pro všechny jeho členy. Lidé, co odcházejí, v minulosti Hnutí ANO v Karových Varech zakonzervovali, odmítali přijímat členy a organizace byla i kvůli nim zrušena a musela se znovu zakládat. Politika není o kumulaci funkcí, ale o práci pro veřejnost, a na to tihle lidé zapomněli,“ sdělil Krajským  listům Hurajčík.

Ideální kandidátka ANO? Bývalá členka ODS!

Dalším politickým ambicím nyní již bývalým členům ANO udělal čáru přes rozpočet šéf ANO Andrej Babiš. Zatímco se viděli coby členové koalice, vládnoucí Karlovým Varům, v čele krajské kandidátky, Babiš již loni na podzim oznámil, že jako ideální kandidátku na hejtmanku vidí Janu Vildumetzovou, nynější náměstkyni ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy. Ta byla ovšem v minulých krajských volbách zvolena do zastupitelstva za ODS, vzápětí ale stranu opustila. Je tedy otázkou, kdo vlastně kumuluje funkce a považuje politiku za výtah k moci.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace