Karlovy Vary se ocitly v kuriózní situaci. Nemají přístup do chráněné historické dominanty města, Zámecké věže. Objekt, spojený s Karlem IV., totiž pronajaly společnosti, zaměřené na hrací automaty
16.03.2016
Foto: karlovyvary.cz
Popisek: Centrum Karlových Varů bylo vždy spojováno se jménem krále Karla IV., v současnosti zase se jménem krále českého hazardu
Nejznámější lázeňské město u nás je jednou provždy spojeno se jménem českého krále a císaře Karla IV. Kromě Prahy se proto letos stanou jedním z hlavních míst, kde se budou konat oslavy 700. výročí jeho narození. Vedení karlovarského magistrátu však slavnostní přípravy komplikuje hned několik problémů, bránících v tom, aby se město představilo v plném lesku. Některé důležité objekty jsou totiž v havarijním stavu, jiné jsou v pronájmu.
Jednu z největších komplikací při přípravě oslav představuje skutečnost, že je v havarijním stavu Vřídelní kolonáda, v níž tryská hlavní karlovarský léčivý pramen, Vřídlo. V těchto dnech se proto urychleně realizuje provizorní vývěr tohoto horkého pramene na otevřeném prostranství. V této souvislosti není od věci podotknout, že ‘provizoria‘ jsou jednou z karlovarských specialit. Jako provizorium byla například v minulém století vybudována dřevěná Tržní kolonáda a stojí dodnes. Provizorní vývěr Vřídla je podobně jako ona plánován pouze na několik let.
Ohavný bolševický parník?
Na březnovém zasedání karlovarského zastupitelstva se kvůli havarijnímu stavu Vřídelní kolonády konala vzrušená debata, při níž se koalice i opozice dohadovaly, kdo za to může. Opoziční zastupitelé jsou přesvědčeni, že by se měl problém Vřídelní kolonády řešit radikálně a měla by být vypsána otevřená mezinárodní architektonická soutěž. Podle zastupitele Otmara Homolky (O co jim jde?!) se ale vedení magistrátu z nepochopitelných důvodů architektonické soutěže bojí. Jiří Kotek (Alternativa) předložil návrh, aby se problematice tohoto objektu věnovalo zvláštní jednání. Navíc se nechal slyšet, že Vřídelní kolonáda je „ohavný bolševický parník“, který narušuje celou historickou lokalitu. Ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka přiznal, že Vřídelní kolonáda je dlouhodobě ve špatném stavu a celá léta se řeší, zda ji opravit nebo zbourat. „Od osmdesátých let jedeme v neustálých provizoriích, průběžně opravujeme, co lze. Pohybujeme se od havárie k havárii,“ postěžoval si.

Historický pohled na karlovarskou Zámeckou věž
Kuriózní situace
Velmi kuriózní situace nastala kvůli jedné z typických historických dominant Karlových Varů, Zámecké věži. Před deseti lety město tuto chráněnou historickou památku pronajalo společnosti JAMP, zabývající se mimo jiné prodejem a pronájmem hracích automatů. Pronájem mnohokrát kritizovala opozice, památkově chráněné místo se totiž částečně proměnilo v obskurní tržiště. Nynější vedení se proto rozhodlo, že chce objekt vrátit zpět a že nájemní smlouvu neprodlouží. Podle smlouvy ho však může mít k dispozici až na podzim. To ale maří plán na to, aby bylo sklepení Zámecké věže, které Karel IV. při svých pobytech v lázních navštívil, zpřístupněno právě u příležitosti oslav jeho narozenin. Náměstek Michal Riško (ČSSD) připustil, že společnost JAMP má celých deset let Zámeckou věž ve své moci, a město tak ztratilo šanci ji využívat. Nyní se proto s nájemcem snaží o ukončení smlouvy dohodou. „Smlouva je ale napsaná výhodně pro společnost JAMP,“ přiznal náměstek otevřeně. Zastupitel Zdeněk Musil (KSČM) zase před časem upozornil, že společnost JAMP platí městu za pronájem celé (!) chráněné památky nájemné 120 tisíc ročně, ale údajně ji sama pronajímala za trojnásobek.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová