Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lázně Kyselka pořád chátrají. Hotelu Praha se propadla střecha

17.05.2013
Lázně Kyselka pořád chátrají. Hotelu Praha se propadla střecha

Foto: zachrante-lazne-kyselka.cz

Popisek: Budova Hotelu Praha byla v dezolátním stavu. Krov ale šlo zachovat.

Bývalým Lázním Kyselka poblíž Karlových Varů svitla před nedávnem naděje, že je jejich majitel, Karlovarské minerální vody, po dlouhé době nezájmu opraví a to včetně ruin zdejších památkově chráněných budov. První na řadě byla kulturní památka jménem Hotel Praha. Pouhé dva dny po zahájení prací se ale na budově samovolně zřítil vzácný historický krov, který Karlovarské minerální vody slíbily zachovat.

Dohoda mezi vlastníkem budovy a Magistrátem Karlových Varů zněla tak, že se původní konstrukce krovu snese a její zdravé části se použijí do nové střešní konstrukce. Podle Karlovarských minerálních vod se ale krov během rozebírání samovolně zřítil. „Po sejmutí střešní krytiny a následném rozebírání bednění v souladu se schváleným technologickým postupem se konstrukce střechy samovolně zhroutila. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění,“ řekl médiím už dříve Michal Donath, zástupce Karlovarských minerálních vod.

Podle ministerské inspekce byl krov v dobrém stavu

S tím ale nesouhlasí Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR (ASORKD), která usiluje za co největší zachování původního rázu Lázní Kyselka. Podle té krov zcela samovolně nespadl. Za neštěstí podle prý může špatná práce stavební firmy i karlovarských památkářů, kteří na ni měli dohlížet.

Názor Asociace nepřímo potvrzují i závěry inspekce Ministerstva kultury, která vylučuje, že by byl krov natolik shnilý, aby se sám propadl. Inspekce ve své zprávě doslova píše: „Památková inspekce na základě poznatků svých pracovníků z praxe v oboru nepředpokládá, že by za necelé 3 měsíce mohlo dojít k významnějšímu zvětšení poruch jednotlivých prvků krovu v důsledku rozvoje biotického napadení dřeva. Dostupná fotodokumentace neprokazuje vyšší míru poškození konstrukce dřevokaznými škůdci oproti stavu před třemi měsíci.“

Zapomněli to podepřít

Inspekce navíc došla k zásadnímu závěru, že rozebíraný krov nebyl řádně podepřený, což mohlo způsobit jeho zřícení. Firma prý navíc v den neštěstí rozřezávala některé zdravé části konstrukce.

„Před demontáží bednění (ani po ní) nebyla konstrukce krovu ani zastropení patra, na kterém krov z části spočíval, podepřena a krov sám nebyl ani stažen, aby v důsledku ztráty jeho tuhosti odstraněním bednění… nedošlo k jeho zřícení. V tomto nedostatku postupu prací spatřuje Památková inspekce hlavní příčinu zřícení krovu,“ píše se ve zprávě.

ASOKRD navíc tvrdí, že svoji práci zanedbali i karlovarští a loketští památkáři, kteří na práce dostatečně nedohlíželi, nedělali fotodokumentaci a navíc nechali zhotovitele, aby sám rozhodl o vhodném způsobu snesení původního krovu. To potvrzují i slova ministerské inspekce: „Orgán státní památkové péče ponechal jen na vůli účastníka správního řízení, aby zvážil, jaký způsob rozebírání konstrukce je "opatrný" a které její části nebudou nenávratně poškozeny.“ To Asociace považuje za nepřijatelné.

Inspekce práce roztrhala na kusy

Výmluvné je závěrečné shrnutí zprávy Inspekce, která na místních památkářích nenechává nit suchou: „Má-li Památková inspekce shrnout uvedená zjištění, došlo ke škodám na dochovaných kulturně historických hodnotách krovu bývalého hotelu Praha z doby vzniku budovy v důsledku naprosto nedostačující přípravy prací a způsobu jejich provádění, kterému ovšem ani státní památková péče nedokázala účinně bránit.“

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR se nyní obává, aby podobný osud nepostihl i další budovy, které Karlovarské minerální vody rekonstruují. Ve svém vyjádření doslova uvádí: „Jsme zděšeni lajdáckým přístupem loketských a karlovarských památkářů v případě nařízeného zastřešení hotelu Praha. Obáváme se, že poničení památkových hodnot bezprostředně hrozí právě opravovanému hotelu Stallburg i Löschnerovu pavilonu.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.