Velké převlékání kabátů. Krajské volby budou na Karlovarsku napínavé. Na trůn se chtějí vrátit bývalí hejtmani, ale víc šancí mají jiní kandidáti, především komunisté
20.02.2016
Foto: karlovyvary.cz
Popisek: Budova úřadu Karlovarského kraje
Skutečně velmi napínavé budou krajské volby v Karlovarském kraji. Do hry se totiž vrací dva bývalí hejtmani, kteří se střetnou s tím současným, ale i dalšími známými tvářemi. Podle nejnovějšího předvolebního výzkumu má největší šanci vyhrát volby v regionu tradičně úspěšná KSČM. Ale ani v případě vítězství nebude mít nic zaručeno. Politická situace v kraji je totiž dlouhodobě velmi složitá a sestavit fungující koalici rozhodně není snadnou záležitostí.
Poslední volby vyhrála KSČM, a přesto nakonec post hejtmana nezískala. Kvůli soupeření s ČSSD, která získala pouze o mandát méně, dokonce došlo k vleklé politické krizi a nakonec i odstoupení hejtmana Josefa Novotného (ČSSD). Po náročných zákulisních vyjednáváních jej nahradil Martin Havel (ČSSD). Ten se pokusí svoji funkci obhájit znovu, stejně ale učiní i Josef Novotný, který mezitím také rezignoval na členství v ČSSD. Za koho ale bude kandidovat tentokrát, prozatím tají. Do hry se vrací i někdejší hejtman Josef Pavel, který poté, co opustil ODS, zkouší štěstí za Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. Jeho šance ale patrně nejsou velké, jako ‘modrý‘ hejtman byl spojen s některými kauzami a loni byl ministrem Babišem potupně odvolán i z funkce ředitele festivalového hotelu Thermal.
Jak to (asi) dopadne?
Jak to nakonec s velkou pravděpodobností dopadne, signalizuje lednový předvolební výzkum agentury SANEP. Zatím nejvyšších preferencí dosahují KSČM (17,8 %) a ANO (17,1 %). ČSSD je až třetí (15,7 %). Výrazné šance uspět má také Alternativa (10,6 %). Kdysi suverénně vládnoucí ODS v průzkumu získala pouze 5,6 %. Úspěch KSČM úzce souvisí s tím, že v Karlovarském kraji dosahují 64 procenta obyvatel příjem pod dvacet tisíc korun a 61 procent z nich má pouze základní nebo střední vzdělání bez maturity.
Favorité? Zatím jen spekulace
Strany a hnutí, které jsou prozatím favority, ještě své kandidáty neodtajnily. V případě KSČM se spekuluje, že lídrem kandidátky se opět stane mnohokrát osvědčený a ve zdejším kraji velmi oblíbený politik Jaroslav Borka. Mnohem více spekulací panuje kolem hnutí ANO. Andrej Babiš před časem naznačil, že by se ideální kandidátkou na hejtmanku mohla stát Jana Vildumetzová. Ta byla přitom v posledních v krajských volbách zvolena krajskou zastupitelkou za ODS, ale této funkce se později vzdala a odešla do Prahy, kde nyní působí jako náměstkyně na ministerstvu vnitra. Také ona má pověst poněkud kontroverzní ženy. Časopis Týden například nedávno upozornil na vysoké odměny, které si schvalovala jako starostka Horního Slavkova. Podle našich informací může být ve hře i poslanec Zdeněk Soukup, dřívější televizní redaktor ČT. Na náš dotaz, zda je již o adeptovi na funkci hejtmana rozhodnuto, nám vedení regionální organizace ANO neodpovědělo.
Alternativa až v červnu
Jméno lídra dosud neoznámila ani Alternativa. V čele kandidátky se s velkou pravděpodobností objeví Miroslav Plevný nebo Jiří Kotek. Ten na svém webu uvádí, že se Alternativa chystá do voleb a že muže na kandidátce budou vyvažovat ženy a další aktivní osobnosti z komunálních a krajských zastupitelstev. Vedle zkušených politiků se prý vedení strany snaží najít a zapojit také mladé lidi. Podle předsedy Alternativy Františka Šnajdaufa bude konečná podoba kandidátky schválena v červnu.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová