Karlovy Vary se ocitly bez svého slavného symbolu, bez Vřídla. Havárie Vřídelní kolonády je prý důsledkem korupčního politikaření
15.02.2016
Foto: karlovyvary.cz
Popisek: Slavné karlovarské Vřídlo, které přestalo počátkem roku tryskat kvůli havarijnímu stavu
Karlovy Vary zápasí v posledních letech s notnou dávkou smůly i kritiky. Poté co zde drasticky poklesl počet tradiční ruské klientely a mnoho hotelů i bytů doslova zeje prázdnotou, obyvatelům města i turistům se před očima rozpadají některé cenné stavby a památky. Nejvíce se to týká těch lázeňských. V havarijním stavu se například ocitla nejnovější kolonáda ze všech, Vřídelní. Radní plánují, že ji opraví, opozice ale žádá namísto flikování odvážné řešení.
Zpráva, že Vřídlo přestalo začátkem roku tryskat, vyvolala doslova poprask, a tak muselo vedení magistrátu informovat veřejnost, co se bude dít dál. Podle mluvčího Jana Kopála je třeba zdůraznit, že v současnosti město řeší pouze o rok nebo dva dříve to, co mělo v plánu a co bylo nevyhnutelné. Jde především o nutnou rekonstrukci suterénu, stropu a kopule haly fontány Vřídla. Není to tedy věc neplánovaná, jen přišla vzhledem ke statickému posouzení dříve. I kdyby se realizovala až v původně plánovaném čase, na jednu sezónu se počítalo s prozatímním vývěrem Vřídla mimo objekt kolonády.
Nic nového
Právě vývěr Vřídla zajímá veřejnost nejvíc, samotná kontroverzní stavba Vřídelní, dříve Gagarinovy kolonády, je až tak nezajímá. Co se nyní bude dít se slavným gejzírem horké vody, nám prozradil rovněž Jan Kopál „Neprodleně bude připraven a realizován náhradní vývěr Vřídla ve váze, k tomu zbudované na prostranství před Vřídelní kolonádou, směrem k Divadelnímu náměstí. Průběh realizace je rozvržen tak, aby byl vývěr zprovozněn k patnáctému dubnu, a zde bude tryskat po celou letošní sezónu. Podobné řešení v historii již nastalo.“ Následovat bude rekonstrukce samotné kolonády, která je plánován na šest měsíců.
Korupční politikaření?
Postup města však kritizují někteří opoziční zastupitelé, například Jiří Kotek (Alternativa). Podle něj Vřídelní kolonáda doplácí na karlovarské korupční politikaření a katastrofální diletantství města. Ve svém prohlášení uvádí: „Jistě jsme nebyli sami, kdo na nevyhovující situaci a stav Vřídelní kolonády upozorňuje již od počátku devadesátých let minulého století. Proto jsme rozbouřili struktury města návrhem na sanaci této stavby, tedy jejím zbourání a stavbu nové. Pěticípá hvězda na vrcholu parního komínu nad vývěrem samotného Vřídla je nejen estetickou ohavností, ale také ideologickým stigmatem komunistů v očích karlovarských patriotů i zdrojem úsměšků všímavých lázeňských hostů. Zásadní architektonickou výhradou je neúměrně masivní hmota stavby, kterou představuje tento prosklený ocelo-betonový parník. Z této stavby doslova čiší křečovitý boj totalitní doby s církví, aby přehlušil vedlejší dominantu kostela svaté Máří Magdalény. Dožívání vnitřních technologií determinuje kvalita průběžné údržby. Na tyto problémy včetně stále se prohlubující technické devastace jsme otvírali debaty znovu po roce 2000.“
A zase ty karlovarské kauzy
Na otázku, jakou má souvislost havarijní stav Vřídelní kolonády s korupčním politikařením města, nám Jiří Kotek odpověděl: „Zcela bezprostřední a zásadní tím, že energie a potenciál vedení se dlouhodobě orientuje na získání profitu z městského majetku, nikoliv však profitu zpět městu, ale sobě samým a svým kmotrům. Jsou to kauzy monstrózně předražených staveb megalomanských investic, prodejů nemovitostí za zlomkové ceny, parazitování na provozu zbytečných městských společností, přisávání k zakázkám města a v posledních letech vymýšlení obstrukcí, jak zažehlit doslova kriminální kroky z minulosti.“ Řešení vidí Jiří Kotek v tom, že bude vypsána architektonická soutěž s účastí renomovaných architektů, a dodává: „Vřídelní centrum je nejzásadnějším prostorem lázní, proto by jeho řešení nemělo být flikováním neudržitelného stavu, ale odvážným, moderním a určujícím krokem do dalšího století.“
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová