Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to vůbec možné? Prestižní mezinárodní festival se koná v hotelu, který nemá potřebná protipožární zabezpečení. Hrozí, že by filmové hvězdy musely skákat do plachet

26.01.2016
Je to vůbec možné? Prestižní mezinárodní festival se koná v hotelu, který nemá potřebná protipožární zabezpečení. Hrozí, že by filmové hvězdy musely skákat do plachet

Foto: archiv

Popisek: Bazén hotelu Thermal v době, kdy ještě celoročně sloužil pacientům i veřejnosti

Karlovarští zastupitelé se na svém prvním letošním jednání museli zabývat i tristní situací v hotelu Thermal, přestože jej jako státní akciovou společnost řídí ministerstvo financí. Na povrch také vyplavalo, že soudní spory kolem privatizace dodnes nejsou ukončeny, a budoucnost hotelu je tak zcela nejistá. Navíc není řádně protipožárně zabezpečen.

Na zastupitelstvu vystoupil člen představenstva akciové společnosti Thermal-F Adam Vojtěch, který se přiznal, že netušil, jak vážné téma se z dění kolem hotelu nakonec stane. Zdůraznil, že nové vedení převzalo hotel, především jeho bazénové centrum, ve špatném technickém stavu a do jeho zařízení se čtyřicet let neinvestovalo. To, že jej nelze provozovat v souladu s platnými zákony a normami, potvrdil i znalecký posudek. Nyní se proto připravuje rekonstrukce celého hotelu i koncepce využití horního areálu s bazénem, jehož provoz je dlouhodobě ztrátový. Ve špatném stavu je i celý festivalový palác. Vojtěch přiznal, že jeho provoz je značně náročný, například jenom energie stojí kolem třiceti milionů korun ročně, protože stavba není zateplená a zapotřebí je vyměnit všechna okna. Velmi závažné je, že zde nejsou vybudována potřebná protipožární opatření, v případě požáru by prý hosté museli skákat z horních pater do plachet. Kvůli tomu se v Thermalu nedávno konalo náročné cvičení, simulující požár a evakuaci hostů z výškové budovy.

Nezdařená privatizace

Opoziční zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!) zdůraznil, že se obyvatelé lázeňského města paradoxně nemají kde koupat a musí jezdit jinam. Připustil však, že provoz bazénu je ztrátový stejně jako provoz nového městského bazénu. Tristní stav je podle něj výsledkem toho, že se vedení hotelu, města i kraje nedokázala domluvit na společném řešení. Jiří Kotek (Alternativa) tvrdil, že špatný stav Thermalu způsobila nezdařená privatizace v minulosti i nekvalifikovaná rozhodnutí ministerstva financí, které hotel jako státní společnost stále řídí. Zajímalo ho proto, zda bude hotel v blízké době privatizován, což je podle něj jediná správná cesta. Stát by se o takové zařízení starat neměl. Mimo jiné proto, že příští vedení ministerstva může na to, zda si hotel ponechá, či ne, mít opačný názor.

Zůstane pod Babišem?

Vojtěch tento názor razantně odmítl: „Rozhodně to takto nefunguje za nás. Ministerstvo financí si chce hotel ponechat a rekonstruovat. Ministr Babiš dospěl k přesvědčení, že privatizace by byla pro veřejnost nepřijatelná.“ Dalším důvodem je konání Mezinárodního filmového festivalu. Jedině stát jako vlastník podle něj může konání festivalu garantovat. V této souvislosti připomněl obavy prezidenta MFF Jiřího Bartošky, že by případný nový vlastník mohl konání festivalu ohrozit v zájmu jiných konkurenčních festivalů, například moskevského. Vojtěch také odpověděl na dotaz karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA), jak vlastně skončil soud kvůli privatizaci Thermalu. Soudní spory stále pokračují a ministerstvo financí věří, že dopadnou v jeho prospěch. Připomeňme, že o vlastnictví hotelu se již od roku 1999 soudí společnost XaR.

Další žaloby?

Vojtěch Adam nakonec požádal karlovarské zastupitele, aby kauzu Thermal nepolitizovali a nechali je v klidu. „Ty permanentní útoky nám nepomáhají.“ Skutečnost je však taková, že skandály kolem Thermalu přiživuje nejvíc jeho minulé a současné vedení, které si dokonce vyhrožuje žalobami.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová