Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to vůbec možné? Prestižní mezinárodní festival se koná v hotelu, který nemá potřebná protipožární zabezpečení. Hrozí, že by filmové hvězdy musely skákat do plachet

26.01.2016
Je to vůbec možné? Prestižní mezinárodní festival se koná v hotelu, který nemá potřebná protipožární zabezpečení. Hrozí, že by filmové hvězdy musely skákat do plachet

Autor: archiv

Popisek: Bazén hotelu Thermal v době, kdy ještě celoročně sloužil pacientům i veřejnosti

Karlovarští zastupitelé se na svém prvním letošním jednání museli zabývat i tristní situací v hotelu Thermal, přestože jej jako státní akciovou společnost řídí ministerstvo financí. Na povrch také vyplavalo, že soudní spory kolem privatizace dodnes nejsou ukončeny, a budoucnost hotelu je tak zcela nejistá. Navíc není řádně protipožárně zabezpečen.

Na zastupitelstvu vystoupil člen představenstva akciové společnosti Thermal-F Adam Vojtěch, který se přiznal, že netušil, jak vážné téma se z dění kolem hotelu nakonec stane. Zdůraznil, že nové vedení převzalo hotel, především jeho bazénové centrum, ve špatném technickém stavu a do jeho zařízení se čtyřicet let neinvestovalo. To, že jej nelze provozovat v souladu s platnými zákony a normami, potvrdil i znalecký posudek. Nyní se proto připravuje rekonstrukce celého hotelu i koncepce využití horního areálu s bazénem, jehož provoz je dlouhodobě ztrátový. Ve špatném stavu je i celý festivalový palác. Vojtěch přiznal, že jeho provoz je značně náročný, například jenom energie stojí kolem třiceti milionů korun ročně, protože stavba není zateplená a zapotřebí je vyměnit všechna okna. Velmi závažné je, že zde nejsou vybudována potřebná protipožární opatření, v případě požáru by prý hosté museli skákat z horních pater do plachet. Kvůli tomu se v Thermalu nedávno konalo náročné cvičení, simulující požár a evakuaci hostů z výškové budovy.

Nezdařená privatizace

Opoziční zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!) zdůraznil, že se obyvatelé lázeňského města paradoxně nemají kde koupat a musí jezdit jinam. Připustil však, že provoz bazénu je ztrátový stejně jako provoz nového městského bazénu. Tristní stav je podle něj výsledkem toho, že se vedení hotelu, města i kraje nedokázala domluvit na společném řešení. Jiří Kotek (Alternativa) tvrdil, že špatný stav Thermalu způsobila nezdařená privatizace v minulosti i nekvalifikovaná rozhodnutí ministerstva financí, které hotel jako státní společnost stále řídí. Zajímalo ho proto, zda bude hotel v blízké době privatizován, což je podle něj jediná správná cesta. Stát by se o takové zařízení starat neměl. Mimo jiné proto, že příští vedení ministerstva může na to, zda si hotel ponechá, či ne, mít opačný názor.

Zůstane pod Babišem?

Vojtěch tento názor razantně odmítl: „Rozhodně to takto nefunguje za nás. Ministerstvo financí si chce hotel ponechat a rekonstruovat. Ministr Babiš dospěl k přesvědčení, že privatizace by byla pro veřejnost nepřijatelná.“ Dalším důvodem je konání Mezinárodního filmového festivalu. Jedině stát jako vlastník podle něj může konání festivalu garantovat. V této souvislosti připomněl obavy prezidenta MFF Jiřího Bartošky, že by případný nový vlastník mohl konání festivalu ohrozit v zájmu jiných konkurenčních festivalů, například moskevského. Vojtěch také odpověděl na dotaz karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA), jak vlastně skončil soud kvůli privatizaci Thermalu. Soudní spory stále pokračují a ministerstvo financí věří, že dopadnou v jeho prospěch. Připomeňme, že o vlastnictví hotelu se již od roku 1999 soudí společnost XaR.

Další žaloby?

Vojtěch Adam nakonec požádal karlovarské zastupitele, aby kauzu Thermal nepolitizovali a nechali je v klidu. „Ty permanentní útoky nám nepomáhají.“ Skutečnost je však taková, že skandály kolem Thermalu přiživuje nejvíc jeho minulé a současné vedení, které si dokonce vyhrožuje žalobami.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace