Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

EXKLUZIVNĚ Válka o Thermal, kterou spustil ministr Babiš, pokračuje. O co vlastně jde, opravdu jen o bazén? Nebo o konkurenční boj, či dokonce o volby?

21.01.2016
EXKLUZIVNĚ Válka o Thermal, kterou spustil ministr Babiš, pokračuje. O co vlastně jde, opravdu jen o bazén? Nebo o konkurenční boj, či dokonce o volby?

Autor: thermal.cz

Popisek: Termální bazén karlovarského hotelu Thermal

Již několikrát jsme upozornili na podivné pozadí sporů kolem karlovarského festivalového hotelu Thermal. Kromě dlouholetých problémů s jeho privatizací propukl loni další skandál kvůli personálním čistkám, které zde spustil ministr financí Andrej Babiš. Thermal totiž nadále patří do jeho kompetence. Babiš se také nechal slyšet, že by měl být prodán unikátní bazén, který je součástí celého areálu, protože prý je jeho provoz ztrátový. A nyní je kolem bazénu další poprask.

Vedení hotelu totiž v době tuhých mrazů nechalo bazén vypustit a to vyvolalo silnou kritiku. Z pozadí ale za nitky tahá bývalý generální ředitel Thermalu Josef Pavel (a také bývalý karlovarský hejtman), který byl právě ministrem Babišem odvolán. Ten se minulý týden obrátil v otevřeném dopise na karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA) a kritizoval vedení Thermalu nejen kvůli vypuštění bazénu, ale také kvůli údajně dramaticky se zhoršujícím hospodářským výsledkům a v návaznosti na to i tvrdým restrikcím vůči zaměstnancům.

O co jde?

Pavlův dopis doslova vytočil členy představenstva akciové společnosti Thermal-F. Ti se proti jeho výrokům zásadně ohradili s tím, že je poškozováno jméno hotelu Thermal ze strany bývalého ředitele. Ten nyní vystupuje jako předseda Karlovarské krajské sekce Asociace hotelů a restaurací, a snaží se tak prý legitimizovat své útoky, vedené osobní záští proti vedení hotelu, a rovněž si vytvářet prostor pro prezentaci před nadcházejícími krajskými volbami. „Rovněž za těmito útoky vidíme otázku konkurenčního boje, neboť Josef Pavel v současné době zastupuje společnost, provozující hotely přímo konkurující hotelu Thermal,“ sdělili nám členové představenstva Ivan Chadima a Adam Vojtěch. Dokonce prý zvažují žalobu za poškození dobrého jména.

Lživé útoky

Ve svém stanovisku zároveň vyvracejí obvinění, která Pavlův dopis obsahuje, například že zaměstnanci pobírají pouze šedesát procent mzdy. „Toto tvrzení je lživé. Společnost Thermal-F splnila veškeré závazky vůči zaměstnancům, zúčtované ke konci uplynulého roku. K dnešnímu dni nepobírá ani jeden zaměstnanec hotelu náhradu mzdy při částečné nezaměstnanosti ve výši šedesáti procent. Uplatnění částečné nezaměstnanosti, jak to dělají mnohé hotely v kraji, v lednu neplánujeme. Na některých pracovištích k tomuto kroku může dojít podle vývoje situace v únoru či březnu, avšak usilujeme o to, abychom tento krok podnikat nemuseli.“

Kdo za to vlastně může?

Vedení hotelu Thermal dále odmítá obvinění Josefa Pavla, že cíleně devastuje bazén hotelu. „Je třeba zdůraznit, že aktuální technický stav bazénu není otázkou posledního roku či dvou, ale jde o dlouhodobý problém nedostatečných investic do tohoto objektu, za nějž je přímo odpovědný i Josef Pavel, jakožto bývalý dlouholetý ředitel hotelu. Současnému vedení hotelu tak byl bazén předán ve velmi špatném stavu, což se rovněž podepsalo i na snižujících se tržbách. Rok od roku počet návštěvníků bazénu zaznamenával pokles. Například již v roce 2014 došlo k poklesu návštěvnosti proti předchozímu roku o třiatřicet procent. To bylo bezesporu panu Pavlovi velmi dobře známo, když jako ředitel přistoupil k uzavírání bazénu na zimní období.“

Logický krok

Vedení hotelu zdůrazňuje, že k vypuštění bazénu došlo především na základě znaleckého posudku Znaleckého ústavu stavebního. Ten jednoznačně konstatoval, že objekt nesplňuje základní požadavky na stavby ve smyslu příslušných právních předpisů, a to z důvodu hygienických a bezpečnostně provozních závad včetně závad na elektrickém zařízení. Bez zásadních stavebních úprav, které by bazén uvedly do souladu s požadavky právních předpisů, ho tedy není tedy možné provozovat. Navíc související statický posudek Josefa Plašila konstatoval, že vypuštěním vody dojde k masivnímu odlehčení konstrukce bazénu, což bude mít jednoznačně příznivý efekt na mechanickou odolnost celé konstrukce. Za takovéto situace bylo vypuštění logickým krokem, neboť náklady na temperování a údržbu vody dosahují stovek tisíc korun měsíčně. Navíc již vedení hotelu zahájilo přípravy na rozsáhlou rekonstrukci celého hotelového komplexu, která začne v tomto roce.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace