Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EXKLUZIVNĚ Válka o Thermal, kterou spustil ministr Babiš, pokračuje. O co vlastně jde, opravdu jen o bazén? Nebo o konkurenční boj, či dokonce o volby?

21.01.2016
EXKLUZIVNĚ Válka o Thermal, kterou spustil ministr Babiš, pokračuje. O co vlastně jde, opravdu jen o bazén? Nebo o konkurenční boj, či dokonce o volby?

Foto: thermal.cz

Popisek: Termální bazén karlovarského hotelu Thermal

Již několikrát jsme upozornili na podivné pozadí sporů kolem karlovarského festivalového hotelu Thermal. Kromě dlouholetých problémů s jeho privatizací propukl loni další skandál kvůli personálním čistkám, které zde spustil ministr financí Andrej Babiš. Thermal totiž nadále patří do jeho kompetence. Babiš se také nechal slyšet, že by měl být prodán unikátní bazén, který je součástí celého areálu, protože prý je jeho provoz ztrátový. A nyní je kolem bazénu další poprask.

Vedení hotelu totiž v době tuhých mrazů nechalo bazén vypustit a to vyvolalo silnou kritiku. Z pozadí ale za nitky tahá bývalý generální ředitel Thermalu Josef Pavel (a také bývalý karlovarský hejtman), který byl právě ministrem Babišem odvolán. Ten se minulý týden obrátil v otevřeném dopise na karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA) a kritizoval vedení Thermalu nejen kvůli vypuštění bazénu, ale také kvůli údajně dramaticky se zhoršujícím hospodářským výsledkům a v návaznosti na to i tvrdým restrikcím vůči zaměstnancům.

O co jde?

Pavlův dopis doslova vytočil členy představenstva akciové společnosti Thermal-F. Ti se proti jeho výrokům zásadně ohradili s tím, že je poškozováno jméno hotelu Thermal ze strany bývalého ředitele. Ten nyní vystupuje jako předseda Karlovarské krajské sekce Asociace hotelů a restaurací, a snaží se tak prý legitimizovat své útoky, vedené osobní záští proti vedení hotelu, a rovněž si vytvářet prostor pro prezentaci před nadcházejícími krajskými volbami. „Rovněž za těmito útoky vidíme otázku konkurenčního boje, neboť Josef Pavel v současné době zastupuje společnost, provozující hotely přímo konkurující hotelu Thermal,“ sdělili nám členové představenstva Ivan Chadima a Adam Vojtěch. Dokonce prý zvažují žalobu za poškození dobrého jména.

Lživé útoky

Ve svém stanovisku zároveň vyvracejí obvinění, která Pavlův dopis obsahuje, například že zaměstnanci pobírají pouze šedesát procent mzdy. „Toto tvrzení je lživé. Společnost Thermal-F splnila veškeré závazky vůči zaměstnancům, zúčtované ke konci uplynulého roku. K dnešnímu dni nepobírá ani jeden zaměstnanec hotelu náhradu mzdy při částečné nezaměstnanosti ve výši šedesáti procent. Uplatnění částečné nezaměstnanosti, jak to dělají mnohé hotely v kraji, v lednu neplánujeme. Na některých pracovištích k tomuto kroku může dojít podle vývoje situace v únoru či březnu, avšak usilujeme o to, abychom tento krok podnikat nemuseli.“

Kdo za to vlastně může?

Vedení hotelu Thermal dále odmítá obvinění Josefa Pavla, že cíleně devastuje bazén hotelu. „Je třeba zdůraznit, že aktuální technický stav bazénu není otázkou posledního roku či dvou, ale jde o dlouhodobý problém nedostatečných investic do tohoto objektu, za nějž je přímo odpovědný i Josef Pavel, jakožto bývalý dlouholetý ředitel hotelu. Současnému vedení hotelu tak byl bazén předán ve velmi špatném stavu, což se rovněž podepsalo i na snižujících se tržbách. Rok od roku počet návštěvníků bazénu zaznamenával pokles. Například již v roce 2014 došlo k poklesu návštěvnosti proti předchozímu roku o třiatřicet procent. To bylo bezesporu panu Pavlovi velmi dobře známo, když jako ředitel přistoupil k uzavírání bazénu na zimní období.“

Logický krok

Vedení hotelu zdůrazňuje, že k vypuštění bazénu došlo především na základě znaleckého posudku Znaleckého ústavu stavebního. Ten jednoznačně konstatoval, že objekt nesplňuje základní požadavky na stavby ve smyslu příslušných právních předpisů, a to z důvodu hygienických a bezpečnostně provozních závad včetně závad na elektrickém zařízení. Bez zásadních stavebních úprav, které by bazén uvedly do souladu s požadavky právních předpisů, ho tedy není tedy možné provozovat. Navíc související statický posudek Josefa Plašila konstatoval, že vypuštěním vody dojde k masivnímu odlehčení konstrukce bazénu, což bude mít jednoznačně příznivý efekt na mechanickou odolnost celé konstrukce. Za takovéto situace bylo vypuštění logickým krokem, neboť náklady na temperování a údržbu vody dosahují stovek tisíc korun měsíčně. Navíc již vedení hotelu zahájilo přípravy na rozsáhlou rekonstrukci celého hotelového komplexu, která začne v tomto roce.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace