Hele, Havel! Nebo Karel? Exprezident bude letos v oslavách konkurovat nejvýznamnějšímu českému panovníkovi. Kdo se na tom chce přiživit?
11.01.2016
Foto: archiv
Popisek: Pomník císaře Karla IV. na staroměstském předmostí Karlova mostu, před kostelem svatého Františka z Assisi, připomíná již od roku z roku 1848 pětisté výročí založení Karlovy univerzity
Letošní rok má být zasvěcen sedmistému výročí narození Karla IV. Oslavám však po stejnou dobu budou konkurovat akce k nedožitým osmdesátým narozeninám Václava Havla. Někteří kritici už v souvislosti s tím hovoří o novém kultu osobnosti, Karel Schwarzenberg naproti tomu apeluje, aby se pořádalo více událostí, které by připomínaly Havlovy myšlenky. Do jejich pořádání se zapojí další tuzemské i zahraniční instituce.
Jedna z nich, Knihovna Václava Havla, bude slavit nedožité 80. narozeniny českého exprezidenta Havla celý letošní rok, i když připadají až na říjen. Svoje aktivity odstartovala již na Tři krále spuštěním speciálních webových stránek a propagací jedné z prvních akcí. Po názvem Hele, Havel! byla zahájena sbírka Havlových fotografií, do níž se může zapojit každý, kdo nějakou vlastní, či ji dokonce sám pořídil. Stačí, když fotku zašle do knihovny. Následovat bude také elektronické vydání spisů Václava Havla. Reakce veřejnosti na skutečnost, že se nedožité Havlovy 80. narozeniny mají konat celý rok, jsou často velmi kritické a jízlivé. Ty nejslušnější mluví o novém kultu osobnosti a připomínají, jak byli Češi pořád nuceni slavit výročí narození V. I. Lenina. Některé weby proto diskuse na toto téma zrušily.
Světové výročí UNESCO
Spuštěna již byla také stránka k oslavám 700. výročí narození Karla IV. Přestože jeho narozeniny připadají už na květen, prozatím jsou na program zařazeny pouze různé odborné přednášky. Kalendář akcí většinou zeje prázdnotou, i když je toto významné jubileum prohlášeno za světové výročí UNESCO. Hlavní akt je připraven na 14. května, tedy den narození Karla IV., kdy bude na Pražském hradě odhaleno sousoší tohoto českého krále a jeho matky, Elišky Přemyslovny. Ve stejný den se má konat i slavnostní shromáždění ve Valdštejnském paláci za účasti významných zahraničních osobností, chybět nebudou ani bohoslužby v katedrále sv. Víta. U této příležitosti budou po několika letech vystaveny i korunovační klenoty. V Národní galerii se bude konat rozsáhlá mezinárodní výstava.
Čtěte také:
Osekaný rozpočet
Původně činil rozpočet na pořádání oslav dvě stě padesát milionů korun, ministr kultury ho ale zredukoval na necelých dvě stě. Vládě se to ale zdálo příliš, a tak rozpočet osekala na polovinu. Podle premiéra Sobotky si prý některé akce, navržené na program oslav, finanční podporu nezasloužily. Týkalo se to například rautu za milion korun. V kuloárech se mluví o tom, že se leckdo chtěl na oslavách přiživit, například jen na publikace o Karlu IV. mělo být vynaloženo několik milionů korun.
Komedianti na dvoře
Oslavy narození nejvýznamnějšího českého panovníka se nebudou týkat pouze Prahy, kde zanechal největší stopu, ale také dalších míst, s ním spojených. To se týká například i Karlovarského kraje. Ten hodlá jubileum využít nejen k připomínce této osobnosti evropského významu, ale také ke své propagaci. Vedení Karlovarského kraje prozatím na oslavy počítá s částkou kolem jednoho a půl milionu korun. Nicméně na kraji se objevili různí žadatelé o dotace v rozsahu dalších několika milionů korun, například královské město Loket nebo Západočeské divadlo v Chebu. To chce uvést hru, nazvanou Komedianti na dvoře Karla IV. Představení, věnované zakladateli světoznámého lázeňského města, chystá i Karlovarské divadlo. Samotné Karlovy Vary vyčlenily na oslavy přibližně dva a půl milionu korun. Výzdoba v centru města už oslavy jubilea narození Karla IV. signalizuje.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová