Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bartoška se pořádně mýlil. Strašil, že karlovarský festival mohou ohrozit Rusové, na něco velmi důležitého ale zapomněl

28.11.2015
Bartoška se pořádně mýlil. Strašil, že karlovarský festival mohou ohrozit Rusové, na něco velmi důležitého ale zapomněl

Autor: MFF KV

Popisek: Prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška se obával Rusů, na Číňany ale nepomyslel

FOTOGALERIE: Bylo jen otázkou času, kdy asijští turisté a podnikatelé objeví vedle Prahy také kouzlo světoznámých Karlových Varů. Šílí totiž po všem, co je historické, a přes všechny architektonické přehmaty Vary stále zůstávají unikátním skanzenem, který vypadá téměř stejně jako v době zlaté éry. Nejde však jen o to, že asijští turisté navštěvují lázně stále častěji. Chtějí také kupovat zdejší skvosty a zálusk si dělají zrovna na ten největší, legendární Grandhotel Pupp, a v návaznosti na něj i na filmový festival.

Grandhotel Pupp patří k nejproslulejším hotelům v celé střední Evropě s úctyhodnou, více než tři staletí dlouhou historií. Odnepaměti se v něm ubytovávají hlavy státu, nejslavnější umělci a filmové hvězdy. Jeho minulost je velmi pestrá a nezřídka pohnutá, podobně jako jiné hotelové legendy byl vždy úzce spojen s dějinami. V socialistické éře byl dokonce zbaven jména svého zakladatele, když ho soudruzi svévolně přejmenovali na Grandhotel Moskva.

Komu vlastně patří?

Stejně tak je pomníkem české privatizace. Jeho vlastnická struktura je několik let značně nečitelná. Mnohokrát se spekulovalo, že již byl dávno prodán do zahraničí či že jsou jeho vlastníky nadále podnikatelé z okruhu zkrachovalé pražské společnosti Porcela Plus. Ve své nabídce prodeje exkluzivních nemovitostí jej před pěti lety měla anglická realitní firma Luxury Bussines. Nejasnosti kolem vlastnictví umožňuje tak, jako v mnoha jiných případech, způsob držení akcií. Ze současných údajů v obchodním rejstříku je zřejmé, že vliv Porcely Plus je nadále zásadní. Figurují v něm totiž jména lidí, kteří v této společnosti působili. Lidové noviny letos v červnu zase upozornily na to, že se některým minoritním majitelům nelíbí, jak s akciemi nakládají většinoví vlastníci, a proto se svých práv hodlají domáhat soudně. Podle nich prý společnost zadržuje zisky až kolem sta milionů korun a nevyplácí dividendy.

Grandhotel Pupp již rozzářila adventní výzdoba

Grandhotel Pupp již rozzářila adventní výzdoba

Pupp jako oříšek?

Pokud budou chtít čínští investoři Grandhotel Pupp skutečně koupit, což již potvrdil i Jaroslav Tvrdík, předseda Česko-čínské obchodní komory, čeká je těžké vyjednávání právě kvůli nepřehledným vlastnickým vztahům a problémům s malými akcionáři. Podle dostupných informací má zájem o získání většiny akcií opět šanghajská společnost CEFC, která již v Česku investovala miliardové částky do různých firem a také do médií. CEFC je šestou největší společností v Číně a svá zastoupení již dokázala vybudovat prakticky po celém světě. Hlavním předmětem její činnosti jsou především finance a energetika.

Karlovarský, nebo čínský festival?

V kuloárech se také objevila zpráva, že jedním z důvodů, proč mají čínští podnikatelé na slavný hotel hotel zálusk, je i Mezinárodní karlovarský filmový festival. K partnerům MFF totiž patří i Pivovary Lobkowicz, v nichž už má skupina CEFC téměř osmdesátiprocentní podíl. Navíc tato ambiciózní společnost spolupracuje s další slavnou karlovarskou firmou, sklárnou Moser, která vyrábí nádherné festivalové ceny. Je pikantní, že prezident festivalu Jiří Bartoška ještě donedávna strašil, že karlovarský festival mohou ohrozit Rusové, pokud by v plánované privatizaci získali další festivalový hotel, Thermal. Podle něj by mohli zdejší mezinárodní filmovou akci, konkurující moskevské, zlikvidovat třeba tím, že by Thermal někdo úmyslně zapálil. Poněkud se ale přepočítal, když zcela opomněl rychle narůstající zájem asijských podnikatelů o Prahu a nyní též o Karlovy Vary. Není od věci připomenout, že pokud šanghajští podnikatelé koupí Pupp, pak automaticky zasednou i v Nadaci MFF.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace