Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Bečova se vrátil opravdový poklad, jeden z největších, jaký u nás byl nalezen. Celý kraj slaví vzkříšení unikátu, který má dobrodružnou historii

05.11.2015
Do Bečova se vrátil opravdový poklad, jeden z největších, jaký u nás byl nalezen. Celý kraj slaví vzkříšení unikátu, který má dobrodružnou historii

Foto: Archiv

Popisek: Relikviář svatého Maura

Koncem minulého roku se za nebývalých manévrů přestěhoval největší poklad Karlovarského kraje, relikviář svatého Maura, na výstavu v areálu Pražského hradu. Zdejší obyvatelé i turisté z celého světa tak o něj byli kvůli tomu načas ochuzeni. Ale s ohledem na skutečnost, že letos je tomu třicet let, co byl na zámku v Bečově objeven, vrátil se tam, kam patří a stal se opět středem pozornosti. A zdaleka nejen kvůli výročí svého vzkříšení.

Historie druhého nejcennější historického předmětu u nás  (hned po korunovačních klenotech) je nesmírně zajímavá a má parametry  napínavého kriminálního příběhu. Unikátní relikviář byl vyroben byl kolem třináctého století, dosud se však nepodařilo přesně zjistit kde, patrně na území Belgie. Shodou okolností se v roce 1889 ocitl v Čechách, na zámku v Bečově nad Teplou, jako majetek šlechtice Alfréda Beauforta. Když po válce musel kvůli spolupráci s fašisty Československo opustit, zakopal  nesmírně cenný poklad na zámku, pod podlahu hradní kaple, kde byl ukryt více než čtyřicet let.  

Bystří kriminalisté

Původní majitel se však snažil poklad získat zpět prostřednictvím amerického obchodníka se starožitnostmi.  Když nabídl státu, že je ochoten za blíže neurčený předmět, umístěný na našem území  zaplatit čtvrt milionu dolarů,  zbystřili čeští kriminalisté. Usilovnou detektivní prací se jim podařilo díky  různým indiciím, které měli k dispozici, unikát najít.  Bečovský zámek začali prohledávat v listopadu 1985 pod vedením elitního detektiva Františka Maryšky a  během jediného dne byli u cíle. Výsledkem byl nález zaprášené bedýnky, v níž by dnešní skvost  poznal jen málokdo. Rekonstrukce relikviáře trvala dlouhá léta, nicméně výsledek stojí za to. Od roku 2002 se návštěvníci nádherného bečovského zámku mohou kochat pohledem na zlatou truhlu, dlouhou 140 centimetrů a ozdobenou pozlacenými soškami Ježíše Krista, svatého Maura a drahými kameny. V roce 1995 byl relikviář prohlášen za národní kulturní památku. 

Hon na svatého Maura

I když už je nyní relikviář  na bečovském zámku vystaven ve speciálně opravené místnosti, brzy se dočká nové expozice v areálu tzv. Pluhovských domů. Díky tomu se prodlouží i otvírací doba, takže zájemci o zhlédnutí skutečného pokladu jej budou mít možnost spatřit deset měsíců v roce. Minulý víkend se v Bečově konaly, právě  k 30. výročí nalezení relikviáře, velké oslavy. Mimo jiné na nich byl  připomenut film „Hon na svatého Maura“ v režii Zory Cejnkové z roku 2006 nebo dokument o restaurování relikviáře, nazvaný „Nález století“. V areálu Krajské knihovny v Karlových Varech pak byla v úterý zahájena výstava, věnovaná  senzačnímu nálezu nevyčíslitelné hodnoty, který u nás  nemá v novodobé historii  obdobu. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová