Lidem vadí Vondráčková, Zagorová i Verona, zvířatům dunivé techno a beat. Který úředník se zbytky rozumu to má na svědomí?
29.10.2015
Foto: Facebook Verony
Popisek: Taneční duo Verona, zmíněné v článku, označují publicisté, pokud se tedy o něm vůbec zmíní, za hudební masakr...
Radní lázeňského města mají na stole další kuriózní stížnosti. Ještě není rozhodnuto, jak nakonec dopadne spor o umístění sochy černého Čerta poblíž Tržní kolonády a už se zabývají další, na první pohled rozmarnou záležitostí. Některým karlovarským občanům totiž vadí výběr hudby na hlavním nástupišti městské hromadné dopravy u Tržnice. Především mladé lidi vytáčí repertoár, zaměřený na Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou nebo Hanu Zagorovou.
Na další problém, který ve Varech vznikl, upozornila regionální redakce iDnes.cz. Ta hned v úvodu svého článku, informujícího o tom, že lidem ve Varech vadí kolovrátkové retro hity u Tržnice, cituje názor karlovarského muzikanta a dřívějšího kulturního redaktora této redakce Lva Havlíčka. Ten se nechal slyšet, že jde o hudební smog, kterého je prý kolem již tak dost. Podle něj výběr hudby zamrzl v osmdesátých letech. Také další citovaní lidé repertoár kritizují, například student Robert přiznává, že je těžké vybrat hudbu pro masy, ale raději by prý poslouchal vyváženější rádio. Z hitparády titulů, které na Tržišti zaznívají, však je zřejmé, že se zdaleka nehrají jenom hvězdy osmdesátých let, jakými jsou Helena Vondráčková a Hana Zagorová, ale také třeba skupina Verona. Další studentka si myslí, že by se odpoledne, kdy se vrací mladí ze škol, mělo hrát spíše pro ně.
Většina je spokojena?
Hlavní problém ale spíše spočívá v tom, že se pár písní hraje stále dokola a lidem už připadají vlezlé. A také příliš hlasité, nemohou prý na nástupišti telefonovat. Někteří už jsou tak naštvaní, že poslali stížnost radním a dožadují se, aby na Tržnici přestali pouštět nejen hudbu, ale i hlasité reklamy. Redakce cituje také ředitele MHD Pavla Bohánka. Ten je ale přesvědčen, že si stěžují prý pouze dva nebo tři stále stejní občané. A dodává, že dopravní podnik už s ohledem na časté stížnosti zeslabil hlasitost hudby i reklam. Sami jsme se přesvědčili, že jak reklamy, tak případné písničky, zaznívající z reproduktorů, prakticky nejsou slyšet, protože je přehlušuje rámus stále přijíždějících a odjíždějících autobusů. Čekající cestující je většinou vůbec nevnímali.
Je to prkotina?
Někteří Karlovaráci tento problém považují za prkotinu. Paní Kristýna, kterou jsme na zastávce oslovili, nám řekla, že jí to vůbec nevadí, těch pár minut se dá vydržet. Reklama je prý horší než většina písniček. Sama má moc ráda skladbu Heleny Vondráčkové Dvě malá křídla tu nejsou, která se zde také často hraje. Za mnohem větší nešvar považuje, když v řadě zdejších restaurací celý den řvou komerční rádia či fotbalové nebo hokejové zápasy v televizi. „Chtěla bych si jít do restaurace popovídat s přáteli, ale přes rámus to není možné. Najít podnik, kde je klid, tady prakticky není možné,“ stěžuje si. Vzhledem k tomu, že bydlí v centru, vůbec nejvíce jí vadí velmi časté a velmi hlučné hudební produkce u hotelu Thermal.
Který úředník se zbytkem rozumu?
Hlasité koncerty a rušení nočního klidu musí opakovaně řešit nejen městská policie, ale také karlovarští radní a zastupitelé. Občany lázeňského města vytáčí k nepříčetnosti nejvíce rámus, související s každoročním pořádáním Mezinárodního filmového festivalu, ale také různé hudební akce na Třech křížích nebo na Sokolském vrchu. Karlovarský architekt Antonín Polony nedávno v Karlovarských radničních listech upozornil, že již v roce 2011 si stěžoval na „dunivou vlnu techna a beatu“ v přilehlém lázeňském území. Z magistrátu dostal pouze odpověď oznamující, že rada města vzala jeho dopis na vědomí. Letos se zase Lubomír Hubínek v Radničních listech ptal, který úředník se zbytkem rozumu v hlavě každý rok povoluje rokový koncert v lázeňských lesích až do dvou do rána, který má neblahý vliv nejen na občany, ale i na zvěř.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová