Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vinař se ozval, prý zneužili jeho jméno. Jde o gigantický podvod, nebo o zbytečnou válku? Ve stínu boje kdo s koho dál chátrají lázně Kyselka

19.10.2015
Vinař se ozval, prý zneužili jeho jméno. Jde o gigantický podvod, nebo o zbytečnou válku? Ve stínu boje kdo s koho dál chátrají lázně Kyselka

Foto: zachrante-lazne-kyselka.cz

Popisek: Zatímco dva znepřátelené tábory válčí, unikátní historické objekty v Lázních Kyselka dál chátrají

Již několik let se vleče boj o záchranu Lázní Kyselka v Karlovarském kraji. Namísto toho, aby se ti, jimž jde skutečně o jejich vzkříšení, rozumně domluvili na spolupráci, neustále mezi sebou válčí, a dokonce vedou soudní spory. Média zaplavují svými stížnostmi a navzájem si protiřečícími informacemi, v nichž už se téměř nikdo nevyzná. Ve stínu boje kdo s koho ale dál chátrají cenné historické objekty.

Známý projektant Jan Vinař, který se specializuje na opravu památek, se důrazně ohradil proti spojování svého jména s pracemi, které v lázních Kyselka provádí obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, založená firmou Mattoni. Předsedou správní rady této společnosti je Vladimír Lažanský. Ve výroční zprávě o činnosti společnosti za rok 2013 se totiž píše, že práce na Ottově pavilonu, Mattoniho vile a Švýcarském dvoře byly prováděny mimo jiné podle projektové dokumentace Jana Vinaře.

Nedorozumění, nebo účel?

A podle všeho se nejedná o pouhé nedorozumění. „Aby představitelé společnosti vzbudili důvěru mezi památkáři, zaklínají se zvučnými jmény. Mezi jinými i panem Vinařem,“říká prezident památkové asociace ASORKD Pavel P. Ries a odkazuje se na video, natočené v dubnu letošního roku v Kyselce. Na něm hovoří ředitel společnosti Miroslav Perout o tom, že práce v Kyselce probíhají podle projektu Jana Vinaře. Avšak Jan Vinař tvrdí, že zpracovával projekt na záchranu Ottovy kolonády a Mattoniho vily ještě před vznikem této obecně prospěšné společnosti: „Nevím, co se z toho udělalo. Mám dojem, že prakticky nic. My jsme byli vázáni tím, že bylo počítáno s milionovými náklady za sezónu. Cílem bylo, aby se ten stav zastavil a postupně zlepšoval. Ovšem je třeba říct, že podle našeho projektu se Mattoniho vila nerekonstruuje,“ říká.

Gigantický podvod?

Ředitel Perout se však brání, že společnost jméno Jana Vinaře nepoužívá, a projektanta o tom osobně ujišťoval: „Vaším jménem se nikdo nezaštiťuje, tím se nemusíte trápit, to by si ze strany společnosti nikdo nedovolil.“ Ale video, které je k dispozici i na Youtube, dokazuje opak. Jak je z něj zřejmé, sám Miroslav Perout práce v Kyselce jménem pana Vinaře zaštiťuje. „Je to další z důkazů, že to, co se v Kyselce děje, je gigantický podvod, na který skočila nejen laická veřejnost, ale i státní úředníci. S nedočkavostí čekáme na závěry šetření památkové inspekce. Není normální, aby společnost, která má na účtech dvě desítky milionů korun, nechala do památek dva roky nerušeně téct vodu. Jindřichovu dvoru byla v minulém roce, před příchodem zimy, odstraněna střecha. Podle všeho bude letošní zima v pořadí již druhou, kdy do dvora, který nese jméno zakladatele firmy Mattoni, bude padat sníh,“ obává se viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman. Ten zároveň opakovaně upozorňuje, že stále prší i na unikátní mozaiku v Ottově pavilonu.

Devastace pokračuje, válka také

Připomeňme, že proti sobě stále v zásadě stojí dva znepřátelené tábory. V roce 2011 se v záchraně kdysi slavných lázní, spojených se jménem legendární rodiny Mattoni, začala angažovat Asociace sdružení pro záchranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD). Mimo jiné zorganizovala také petici na záchranu lázní Kyselka, kterou k dnešnímu dni podepsalo již téměř třicet tisíc lidí z celé republiky, ale i zahraničí. Jako důvod svých aktivit uvedla, že unikátní architekturu lázní barbarsky devastuje společnost Karlovarské minerální vody. Podle ní u nás tak plošná devastace památek nemá obdoby. Situací v Kyselce se zabývali na zvláštním slyšení i senátoři a také ombudsman. Obě strany nyní netrpělivě čekají, jak dopadnou výsledky šetření, které na místě provedla Památková inspekce ministerstva kultury ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Adéla Hofmanová