Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Před lázeňskou kolonádou se usadil černý čert. A město si s ním neví rady. Je to nový ochránce Varů? Nebo symbol zla?

09.10.2015
Před lázeňskou kolonádou se usadil černý čert. A město si s ním neví rady. Je to nový ochránce Varů? Nebo symbol zla?

Foto: mmkv.cz

Popisek: Před romantickou Tržní kolonádou v Karlových Varech se usadil černý čert

Karlovarští konšelé musí poměrně dost často řešit různé zdánlivě banální problémy. To je i případ nejrůznějších patálií, které jim způsobují umělci a jejich různé aktivity či díla. Zatímco u Vřídelní kolonády se navzdory mnoha protestům stále tyčí obelisk pikantního tvaru, který vytvořil kontroverzní umělec Pavel Opočenský, na vedlejší kolonádě provokuje další zajímavé dílo.

Jde o plastiku renomovaného českého výtvarníka Jaroslava Róny, nazvanou Sedící čert. A jak už to u současných uměleckých děl, umístěných v centrech měst, bývá, budí velké vášně. Za rok a čtvrt si socha získala své příznivce i odpůrce. Turisté i místní obyvatelé se s ní fotografují, děti po ní s oblibou lezou, zatímco vandalové ji dvakrát za sebou postříkali barvou. Kritici černého čerta, působícího před romantickou Tržní kolonádou doslova jako pěst na oko, tvrdí, že symbolizuje zlo. Její zastánci zase říkají, že jde o jedinou soudobou sochu ve veřejném prostoru města a že by jich mělo být víc.

Umělecká díla, nebo kuriozity?

Díla Jaroslava Róny nejsou ve veřejném prostoru měst ničím výjimečným. Patrně nejznámější z nich je památník Franze Kafky v Dušní ulici v Praze, známé jsou také Mýtická loď na nábřeží v Bratislavě, lampa Edison v Liberci, dva odlitky Dítěte z Marsu v pražské Hadovce a na Ještědu. V Karlovarském kraji už má dokonce dva artefakty, v historickém Chebu vyvolávají podobné vášně jako Sedící čert plastiky David a Goliáš ve Špalíčku a Sépie na nádvoří Chebského hradu. Sépie byla dokonce zvolena za nejkurióznější sochu v tomto kraji. Tunový bronzový artefakt byl původně součástí chebské expozice Krajinné výstavy. Sochu, která už tehdy přitahovala mnoho fotografů a kameramanů jako jedna z dominant výstavy, se poté Cheb se souhlasem městských zastupitelů rozhodl odkoupit za dojednanou částku, dosahující téměř dva miliony korun.

Nový ochránce, nebo symbol zla?

Podobná situace nastala i v Karlových Varech, když Róna také nabídl městu svého Sedícího čerta k prodeji. „Socha neznázorňuje zlo, je spíše varováním, aby lidé svým chováním odpočívajícího čerta neprobouzeli. Pokud takto sedí, je náš kamarád, a kdo by nechtěl takového mocného kamaráda mít? Spíše chápu Sedícího čerta jako ochránce Karlových Varů. Vždyť v Čechách bývají čerti docela mírumilovní kumpáni, kteří jsou spíš zábavní, než děsiví,“ říká umělec. Původní cenu tři miliony korun snížil o půl milionu. „Nejsou to peníze, které někde prohýřím. Je to socha poctivě vyrobená na základě modelu z hlíny a sádry, z něj se vytvoří forma, a socha se následně odlévá z ušlechtilého materiálu, bronzu. Váží půl tuny. Ani doprava a instalace nebyly zadarmo. Ani opakované čištění od barev a sprejů,“ dodává ještě.

Rozhodnou občané

Přesto nejde o částku zanedbatelnou. Proto se město rozhodlo uspořádat anketu, ve které chce zjistit, jak sochu vnímá veřejnost. Anketa není referendum, hlasující mohou (ale nemusí) napsat, proč souhlasí nebo nesouhlasí. Výsledky ankety mají posloužit diskusi při rozhodování v radě a zastupitelstvu města. Hlasování je možné do konce října. O jeho výsledku vás budeme informovat.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová