Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rozzlobený hejtman Hašek ve Varech k imigrační krizi: My jsme to nezavinili! Česká republika jako jedna z mála dodržuje evropské právo. Ostrý vzkaz politikům EU

19.09.2015
Rozzlobený hejtman Hašek ve Varech k imigrační krizi: My jsme to nezavinili! Česká republika jako jedna z mála dodržuje evropské právo. Ostrý vzkaz politikům EU

Autor: asociacekraju.cz

Popisek: Rada Asociace krajů zasedala v pátek v Karlových Varech

V Karlových Varech se v pátek sešli hejtmani z celé republiky na zasedání Rady Asociace krajů. Kromě problematiky poštovních poboček se věnovali imigrační krizi. Společně podpořili vládu v krocích, které v tomto směru podniká, ale i Maďarsko za to, že pomáhá chránit Schengenské hranice. Rozzlobený šéf asociace Michal Hašek v této souvislosti kritizoval selhání italské a řecké policie.

Hašek se velmi rázně vyjádřil k současné imigrační krizi. Konstatoval, že členové asociace plně podporují kroky vlády v této záležitosti i v tom, že odmítá kvóty, protože podle nich kvóty nic neřeší. „Česká republika není cílovou zemí, není oním vysněným rájem, který otevřel svoji náruč.“ V této souvislosti připomněl, že například loni v Česku požádal o azyl necelý tisíc lidí, z toho pouze sedmdesát Syřanů. Nejvíc žadatelů o azyl k nám stále směřuje z Ukrajiny a z Kuby, přičemž Ukrajinci tvoří více než polovinu z nich. Ostatně jasným příkladem toho je právě Karlovarský kraj.

Česká republika nerezignovala na dodržování  zákonů

Podle Haška je dobře, že Česká republika jako jedna z mála ještě stále dodržuje evropské i vnitrostátní právo a postupuje podle zákona: „Česká republika nerezignovala na to, aby tady právo platilo, aby tady bylo vymáháno a aby porušení práva potom následně bylo také trestáno,“ zdůraznil. Hejtmani si také podle Haška uvědomují humanitární rozměr celé krize, kterou ale nezavinila Česká republika Na straně druhé však respektuje nutnost solidarity: „Nejsme tady žádným ostrůvkem, který by se měl zabetonovat, opevnit a tvářit se, že se ho celá záležitost netýká. Ale pouze v možnostech, které jsou reálné a vycházejí z kapacit, jež má Česká republika k dispozici, a ekonomických limitů,“ dodal a zdůraznil, že pro hejtmany je prioritní ochrana naší země, kraje a našich lidí.

Schengen nefunguje!

Co se týká Maďarska a výstavby kritizovaného plotu na jeho hranicích, všem politikům, kteří Maďarsko kritizují, rozhořčený Hašek vzkázal, že Maďaři neudělali na srbských hranicích nic jiného než Poláci a Slováci na hranici s Ukrajinou, kde stojí ploty, elektronické detektory a kamerové systémy a je takto standardním způsobem hlídána Schengenská hranice. A protože Schengen nefunguje v Řecku a Itálii, musí být nahrazován v Maďarsku, na peróně nádraží v Břeclavi nebo na hraničních přechodech s Rakouskem. Česká policie tak musí plnit to, co nesplnili řečtí a italští policisté. Hašek jí proto poděkoval za těžkou práci. Přiznal rovněž, že občané v Břeclavi jsou naštvaní, protože mají strach.

Pošta partner

Také další téma, které společně hejtmani na jednání v Karlovarském kraji řešili, bylo důležité. Šlo totiž o projekt Pošta partner, jenž Česká pošta navrhuje jako alternativní řešení, aby se nemusely rušit pobočky v některých místech. Hejtmani jej podpořili s tím, že je pro ně klíčové zajistit fungování pošt v menších obcích a městech. Jednání se zúčastnil i generální ředitel České pošty Martin Elkán. Ten veřejnost uklidnil, že bude zachována pobočková síť České pošty, ať již formou stávajících poboček, nebo právě prostřednictvím sítě Pošta partner. Ta bude adekvátní náhradou služeb, jaké Česká pošta poskytuje dosud.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace