Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejohroženější česká rozhledna chátrá v lese. Má kuriózní minulost i návštěvníky, ale také velkou smůlu

10.09.2015
Nejohroženější česká rozhledna chátrá v lese. Má kuriózní minulost i návštěvníky, ale také velkou smůlu

Autor: turistika.cz

Popisek: Goethova vyhlídka, součást unikátního historického majetku Karlových Varů

Světoznámé lázně Karlovy Vary se kromě blahodárných léčivých pramenů mohou pochlubit také množstvím cenných památek. Mimo jiné unikátní kolekcí vídeňských architektů Fellnera a Helmera, patřících ve své době k evropské špičce. Některé jejich stavby bohužel už neexistují, jiné trestuhodně chátrají, jako například proslulé Císařské lázně. Nebýt filmařů, kteří zde natáčejí světoznámé hity, možná by už dávno spadly. Nahnutý je i osud někdejších slavných karlovarských rozhleden.

K těm ještě donedávna velmi oblíbeným patřila Goethova vyhlídka, součást unikátního historického  majetku  Karlových Varů. Tak jak tomu často bývá i v jiných případech, na nutnost její záchrany upozornili starostliví zachránci památek, v tomto případě členové Klubu přátel rozhleden. Ti dokonce Goethovu vyhlídku označili za nejohroženější rozhlednu v Česku. Jejich zásluhou se  karlovarští radní vzpamatovali a spustili kampaň, slibující, že ji  zachrání.  Dokonce se na tom shodli napříč tradičně rozhádaným a soupeřícím politickým spektrem. 

Jediný návštěvník - policie a zloději!

Přesto se opoziční zastupitelé na zářijovém shromáždění zajímali, co vlastně chtějí radní z koalice KOA, ANO a ČSSD s trestuhodně chátrajícím objektem učinit. Na dotaz Věry Bartůňkové (KSČM) náměstek Michal Riško (ČSSD) prozradil, že ji město opraví a poté zde bude provozovat  restauraci některá z městských společností. Přiznal, že vedení Varů nebylo schopno Goethovu vyhlídku patnáct let efektivně  pronajmout, a tak zarůstá v lese za Karlovými Vary. Jediný kdo ji navštěvuje, je akorát  městská policie nebo zloději.

I když příští rok počítá s tím, že na  rekonstrukci vynaloží třináct milionů korun, na zastupitelstvu oznámil překvapivou informaci: „Založili jsme sbírku, dáme každý tisíc korun.“ Riško také doufá, že se podaří získat finance i z národních a evropských dotačních zdrojů.  Bartůňková ale takovou šanci zpochybnila: Neumím si představit dotační titul, který dovolí vybudovat restauraci,“ konstatovala jedna z nejaktivnějších karlovarských zastupitelek.  Ta navíc upozornila na to, že město v lesích vlastní také hájovny a do nich prý neinvestuje vůbec. 

Další atrakce?

Náměstek pro oblast kultury, známý karlovarský archeolog Jiří Klsák (KOA) připomněl, že vedle Goethovy vyhlídky dříve stával také pavilon, postavený rovněž ateliérem Fellner a Helmer.  Sám vyjádřil naději, že se podaří vymyslet nějakou atrakci, která zvýší zájem o opravenou kulturní památku.

Ta by se v budoucnosti mohla dokonce stát památkou národní. Připomeňme, že úspěchem skončila oprava výletní restaurace Svatý Linhart, také několik let chátrající. Dnes je kolem ní vybudováno velmi dobře navštěvované lanové centrum a radní jako atrakci osobně propagují originální přístroj na ohřívání párků. 

Od princezny k diktátorovi a básníkovi

Goethova vyhlídka je vůbec nejstarší karlovarskou rozhlednou, vybudována byla v letech 1888-1889.  Je jedním z důkazů, jak se ve Varech měnily jednotlivé éry. Původně byla pojmenována po belgické korunní princezně Stefanii, pak byla přejmenována na Stifterovu vyhlídku. Po  druhé světové válce pro změnu nesla  Stalinovo jméno. A  v šedesátých letech nakonec získala  nynější název Goethova vyhlídka. Od tradičních staveb Fellnera a Helmera se výrazně liší, je totiž inspirována romantickou severskou neogotikou.

Měří celkem dvaačtyřicet metrů a na úplný vrch vede sto šedesát pět schodů. Už od počátku svého vzniku sloužila nejen jako rozhledna, ale i výletní restaurace.  Svého času byla velmi populární a dokonce se uvažovalo, že by k ní měla vést lanovka. Tento záměr nakonec ztroskotal, podobně jako řada dalších. K velmi ambiciózním patřil například plán bývalého karlovarského politika, dnes realitního makléře Martina Lojdy, vybudovat zde muzeum  Fellnera a Helmera.  Ten se ale nakonec s městem nedomluvil na podmínkách pronájmu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace