Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejohroženější česká rozhledna chátrá v lese. Má kuriózní minulost i návštěvníky, ale také velkou smůlu

10.09.2015
Nejohroženější česká rozhledna chátrá v lese. Má kuriózní minulost i návštěvníky, ale také velkou smůlu

Autor: turistika.cz

Popisek: Goethova vyhlídka, součást unikátního historického majetku Karlových Varů

Světoznámé lázně Karlovy Vary se kromě blahodárných léčivých pramenů mohou pochlubit také množstvím cenných památek. Mimo jiné unikátní kolekcí vídeňských architektů Fellnera a Helmera, patřících ve své době k evropské špičce. Některé jejich stavby bohužel už neexistují, jiné trestuhodně chátrají, jako například proslulé Císařské lázně. Nebýt filmařů, kteří zde natáčejí světoznámé hity, možná by už dávno spadly. Nahnutý je i osud někdejších slavných karlovarských rozhleden.

K těm ještě donedávna velmi oblíbeným patřila Goethova vyhlídka, součást unikátního historického  majetku  Karlových Varů. Tak jak tomu často bývá i v jiných případech, na nutnost její záchrany upozornili starostliví zachránci památek, v tomto případě členové Klubu přátel rozhleden. Ti dokonce Goethovu vyhlídku označili za nejohroženější rozhlednu v Česku. Jejich zásluhou se  karlovarští radní vzpamatovali a spustili kampaň, slibující, že ji  zachrání.  Dokonce se na tom shodli napříč tradičně rozhádaným a soupeřícím politickým spektrem. 

Jediný návštěvník - policie a zloději!

Přesto se opoziční zastupitelé na zářijovém shromáždění zajímali, co vlastně chtějí radní z koalice KOA, ANO a ČSSD s trestuhodně chátrajícím objektem učinit. Na dotaz Věry Bartůňkové (KSČM) náměstek Michal Riško (ČSSD) prozradil, že ji město opraví a poté zde bude provozovat  restauraci některá z městských společností. Přiznal, že vedení Varů nebylo schopno Goethovu vyhlídku patnáct let efektivně  pronajmout, a tak zarůstá v lese za Karlovými Vary. Jediný kdo ji navštěvuje, je akorát  městská policie nebo zloději.

I když příští rok počítá s tím, že na  rekonstrukci vynaloží třináct milionů korun, na zastupitelstvu oznámil překvapivou informaci: „Založili jsme sbírku, dáme každý tisíc korun.“ Riško také doufá, že se podaří získat finance i z národních a evropských dotačních zdrojů.  Bartůňková ale takovou šanci zpochybnila: Neumím si představit dotační titul, který dovolí vybudovat restauraci,“ konstatovala jedna z nejaktivnějších karlovarských zastupitelek.  Ta navíc upozornila na to, že město v lesích vlastní také hájovny a do nich prý neinvestuje vůbec. 

Další atrakce?

Náměstek pro oblast kultury, známý karlovarský archeolog Jiří Klsák (KOA) připomněl, že vedle Goethovy vyhlídky dříve stával také pavilon, postavený rovněž ateliérem Fellner a Helmer.  Sám vyjádřil naději, že se podaří vymyslet nějakou atrakci, která zvýší zájem o opravenou kulturní památku.

Ta by se v budoucnosti mohla dokonce stát památkou národní. Připomeňme, že úspěchem skončila oprava výletní restaurace Svatý Linhart, také několik let chátrající. Dnes je kolem ní vybudováno velmi dobře navštěvované lanové centrum a radní jako atrakci osobně propagují originální přístroj na ohřívání párků. 

Od princezny k diktátorovi a básníkovi

Goethova vyhlídka je vůbec nejstarší karlovarskou rozhlednou, vybudována byla v letech 1888-1889.  Je jedním z důkazů, jak se ve Varech měnily jednotlivé éry. Původně byla pojmenována po belgické korunní princezně Stefanii, pak byla přejmenována na Stifterovu vyhlídku. Po  druhé světové válce pro změnu nesla  Stalinovo jméno. A  v šedesátých letech nakonec získala  nynější název Goethova vyhlídka. Od tradičních staveb Fellnera a Helmera se výrazně liší, je totiž inspirována romantickou severskou neogotikou.

Měří celkem dvaačtyřicet metrů a na úplný vrch vede sto šedesát pět schodů. Už od počátku svého vzniku sloužila nejen jako rozhledna, ale i výletní restaurace.  Svého času byla velmi populární a dokonce se uvažovalo, že by k ní měla vést lanovka. Tento záměr nakonec ztroskotal, podobně jako řada dalších. K velmi ambiciózním patřil například plán bývalého karlovarského politika, dnes realitního makléře Martina Lojdy, vybudovat zde muzeum  Fellnera a Helmera.  Ten se ale nakonec s městem nedomluvil na podmínkách pronájmu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace