Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z bývalé narkomanky, žijící na ulici, se stala celebrita Mallory. Jezdí na festivaly, rozdává rozhovory a chlubí se přátelstvím s Třeštíkovou a Bartoškou. Jako poražený je tu český stát

07.09.2015
Z bývalé narkomanky, žijící na ulici, se stala celebrita Mallory. Jezdí na festivaly, rozdává rozhovory a chlubí se přátelstvím s Třeštíkovou a Bartoškou. Jako poražený je tu český stát

Foto: Totalfilm

Popisek: Mallory začala brát drogy, protože jako jedináček neunesla narození mladšího bratra. To je opravdu vážný důvod, kvůli němuž zaslouží politovat.

Zásadní podíl na současné slávě Miroslavy Neradové má režisérka Helena Třeštíková, která o ní natočila dokument, nazvaný Mallory. Její životní peripetie sledovala dvanáct let. Zatímco žena, dříve závislá na heroinu, vychází z časosběrného příběhu jako vítězka, na pranýři skončily české úřady a náš sociální systém.

O Třeštíkové mluví hrdinka dokumentu jako o „Heleně“ a netají se s tím, že je pojí přátelství. Právě díky tomu se Mallory stala zakrátko oslavovanou celebritou. Po úspěšné premiéře filmu na letošním MFF v Karlových Varech se spolu navíc dohodly, že natočí pokračování. Když si Neradovou nedávno pozvala do studia Radiožurnálu moderátorka Lucie Výborná, na závěr hodinového rozhovoru zdůraznila, jak si váží toho, že jí Neradová poskytla rozhovor (!).

Mallory s režisérkou Helenou Třeštíkovou na filmovém festivalu v Karlových Varech při přebírání ceny za nejlepší dokument

Mallory s režisérkou Helenou Třeštíkovou na filmovém festivalu v Karlových Varech při přebírání ceny
za nejlepší dokument

Drogy dávají pocit štěstí

A na pováženou byly i některé její otázky, například když se zeptala, co člověku dávají drogy. Mallory odpověděla tak, že by si zvědavý člověk hned jednu zkusil: „Ona každá ta droga dává něco jiného, ty budivý drogy dávají takový ten pocit štěstí, heroin dává člověku absolutní otupělost, vůči všemu, co člověka točí, nevnímáte úřady, že nemáte kde spát, rázem tyhle věci odpadají, je vám absolutně dobře.“ Pak moderátorku zase zajímalo, jaké to bylo, když jako těžká narkomanka přestala být závislá na heroinu. Přiznala se, že někdy pomohlo jít mezi lidi a s nimi se opít. Nebo se sebepoškozovala. Na vše Výborná reagovala s nebývalým pochopením a šla tak daleko, že se dokonce omlouvala za „složité“ otázky. Byla to nakonec samotná Mallory, kdo odsoudil svoje počínání. Po porodu si prý uvědomila, jaký byla dobytek, když brala v těhotenství drogy.

Záběr z filmového dokumentu Mallory

Záběr z filmového dokumentu Mallory

Byl to výsměch

V další části povídání si se svým váženým hostem také notovala v problematice sociální péče u nás. Obě se pohoršovaly nad tím, jak je těžké, aby narkomani například získali bydlení. „Já jsem z toho dokumentu získala pocit, že když se mi něco takového stane a nebudu mít peníze, tak prostě umřu na ulici nebo se ufetuju,“ nahrávala Výborná. Na to Mallory vyprávěla, že poté, co týden lítala po úřadech od čerta k ďáblu s „různýma papírama“, získala 213 korun, což byl podle ní výsměch. Společně je také pobavilo, že se sociální pracovnice před kamerou zamkly v kanceláři. Přítomnost Třeštíkové prý Mallory vůbec nepomohla. No tohle! Právě zjevná kritika na adresu úřadů, že narkomanům málo pomáhají, vyvolala dost negativní ohlasy diváků. Podle některých recenzentů byl tento film vykalkulovaný včetně jeho happyendu. Vysmívají se také tomu, že hlavní hrdince zaplatila studium společnost ČEZ, sponzor karlovarského festivalu.

Záběr z filmového dokumentu Mallory

Záběr z filmového dokumentu Mallory

Spasitel Bartoška

Film od začátku provázela i nepřehlédnutelná propagační kampaň. Její součástí je i vděčná historka o tom, jak těhotnou, zdrogovanou a žebrající Mallory potkal na Karlově mostě Jiří Bartoška a domluvil jí, aby přestala brát drogy. To je jistě chvályhodné, bohužel se Mallory nepodařilo pro změnu přesvědčit Bartošku, aby skončil se svou fatální drogou, kouřením. Po premiéře se na karlovarském festivalu oba setkali, Výbornou zajímalo, jak to probíhalo: „To bylo tak úplně normální. Zeptal se mě tak co, kouříš? Dáme si tady cigáro?“ O mnohém vypovídající bylo i zjištění, proč vlastně Mallory podlehla drogám. Prý proto, že se jí narodil bráška a ona to jako jedináček neunesla. „Strašně špatně jsem brala, že to moje okolí se motalo jen kolem něj,“ svěřila se.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace