Z bývalé narkomanky, žijící na ulici, se stala celebrita Mallory. Jezdí na festivaly, rozdává rozhovory a chlubí se přátelstvím s Třeštíkovou a Bartoškou. Jako poražený je tu český stát
07.09.2015
Foto: Totalfilm
Popisek: Mallory začala brát drogy, protože jako jedináček neunesla narození mladšího bratra. To je opravdu vážný důvod, kvůli němuž zaslouží politovat.
Zásadní podíl na současné slávě Miroslavy Neradové má režisérka Helena Třeštíková, která o ní natočila dokument, nazvaný Mallory. Její životní peripetie sledovala dvanáct let. Zatímco žena, dříve závislá na heroinu, vychází z časosběrného příběhu jako vítězka, na pranýři skončily české úřady a náš sociální systém.
O Třeštíkové mluví hrdinka dokumentu jako o „Heleně“ a netají se s tím, že je pojí přátelství. Právě díky tomu se Mallory stala zakrátko oslavovanou celebritou. Po úspěšné premiéře filmu na letošním MFF v Karlových Varech se spolu navíc dohodly, že natočí pokračování. Když si Neradovou nedávno pozvala do studia Radiožurnálu moderátorka Lucie Výborná, na závěr hodinového rozhovoru zdůraznila, jak si váží toho, že jí Neradová poskytla rozhovor (!).

Mallory s režisérkou Helenou Třeštíkovou na filmovém festivalu v Karlových Varech při přebírání ceny
za nejlepší dokument
Drogy dávají pocit štěstí
A na pováženou byly i některé její otázky, například když se zeptala, co člověku dávají drogy. Mallory odpověděla tak, že by si zvědavý člověk hned jednu zkusil: „Ona každá ta droga dává něco jiného, ty budivý drogy dávají takový ten pocit štěstí, heroin dává člověku absolutní otupělost, vůči všemu, co člověka točí, nevnímáte úřady, že nemáte kde spát, rázem tyhle věci odpadají, je vám absolutně dobře.“ Pak moderátorku zase zajímalo, jaké to bylo, když jako těžká narkomanka přestala být závislá na heroinu. Přiznala se, že někdy pomohlo jít mezi lidi a s nimi se opít. Nebo se sebepoškozovala. Na vše Výborná reagovala s nebývalým pochopením a šla tak daleko, že se dokonce omlouvala za „složité“ otázky. Byla to nakonec samotná Mallory, kdo odsoudil svoje počínání. Po porodu si prý uvědomila, jaký byla dobytek, když brala v těhotenství drogy.

Záběr z filmového dokumentu Mallory
Byl to výsměch
V další části povídání si se svým váženým hostem také notovala v problematice sociální péče u nás. Obě se pohoršovaly nad tím, jak je těžké, aby narkomani například získali bydlení. „Já jsem z toho dokumentu získala pocit, že když se mi něco takového stane a nebudu mít peníze, tak prostě umřu na ulici nebo se ufetuju,“ nahrávala Výborná. Na to Mallory vyprávěla, že poté, co týden lítala po úřadech od čerta k ďáblu s „různýma papírama“, získala 213 korun, což byl podle ní výsměch. Společně je také pobavilo, že se sociální pracovnice před kamerou zamkly v kanceláři. Přítomnost Třeštíkové prý Mallory vůbec nepomohla. No tohle! Právě zjevná kritika na adresu úřadů, že narkomanům málo pomáhají, vyvolala dost negativní ohlasy diváků. Podle některých recenzentů byl tento film vykalkulovaný včetně jeho happyendu. Vysmívají se také tomu, že hlavní hrdince zaplatila studium společnost ČEZ, sponzor karlovarského festivalu.

Záběr z filmového dokumentu Mallory
Spasitel Bartoška
Film od začátku provázela i nepřehlédnutelná propagační kampaň. Její součástí je i vděčná historka o tom, jak těhotnou, zdrogovanou a žebrající Mallory potkal na Karlově mostě Jiří Bartoška a domluvil jí, aby přestala brát drogy. To je jistě chvályhodné, bohužel se Mallory nepodařilo pro změnu přesvědčit Bartošku, aby skončil se svou fatální drogou, kouřením. Po premiéře se na karlovarském festivalu oba setkali, Výbornou zajímalo, jak to probíhalo: „To bylo tak úplně normální. Zeptal se mě tak co, kouříš? Dáme si tady cigáro?“ O mnohém vypovídající bylo i zjištění, proč vlastně Mallory podlehla drogám. Prý proto, že se jí narodil bráška a ona to jako jedináček neunesla. „Strašně špatně jsem brala, že to moje okolí se motalo jen kolem něj,“ svěřila se.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová