Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Falšuje se nejen zlato, ale i voda. Zadržené šperky za padesát milionů byly výsledkem jednoho festivalového podezření…

21.08.2015
Falšuje se nejen zlato, ale i voda.  Zadržené šperky za padesát milionů byly výsledkem jednoho festivalového podezření…

Autor: Isabella

Popisek: Jedno z karlovarských zlatnictví, ilustrační foto

Před pár dny se v centru Karlových Varů konala velká razie Puncovního úřadu, která dosud nemá v Česku obdoby. Kontroloři zasahovali v šesti luxusních zlatnictvích a výsledkem přepadové akce bylo zadržení šperků za padesát milionů korun. Nebyly totiž označeny puncovní značkou, zaručující, zda jsou skutečně vyrobeny ze zlata, stříbra nebo platiny. Ještě vážnější je však podezření, že některá lázeňská zařízení ve městě pančují zdejší léčivou vodu.

Přepadová  kontrola Puncovního úřadu obchodníky se zlatem zaskočila. Byla totiž připravovaná v režimu nejvyššího utajení a připomínala scénář akčního filmu. Akce se konala v jediné ulici, na níž „řádilo“ třináct inspektorů najednou. Společně provedli  kontrolu šesti zlatnictví a pečlivě tam několik hodin zkoumali všechno zboží. Majitelé obchodů, většinou zahraničních, se ho snažili rychle schovat, aby jim nebylo zabaveno, ale marně. Zato někteří jejich kolegové stačili své  provozovny zavřít.

Festivalové podezření

Podle informací serveru Idnes.cz  bylo impulsem k razantnímu  zásahu Puncovního úřadu vážné podezření jednoho z inspektorů.  Ten si totiž na letošním filmovém festivalu všiml, že v několika obchodech, kde se prodávající šperky, bylo za výkladem vystaveno zboží bez potřebného označení. Proto s kolegy připravil velkou kontrolní akci a jejich obavy se potvrdily. Výsledkem bylo zabavení množství šperků v hodnotě padesáti milionů korun.  Zlatníci, jimž bylo zboží zabaveno, se však brání. Podle nich jde  o českou byrokracii, v řadě zemí Evropy se prý  již puncování nepoužívá. Razie Puncovního úřadu  vyvolala bouřlivou reakci  veřejnosti. Lidem především vadí, že u nás působí obchodníci, nedodržující zákony této země a zamýšlejí se nad tím, jak je možné, že jim patří naprostá  většina zlatnictví u nás.

Minerální, nebo obyčejná?

Zlatníci však nejsou jediní, kdo své zákazníky klamou. Nově budou v Karlových Varech „puncována“ také lázeňská zařízení, hotely a sanatoria. V lázních se totiž stále mnozí případy, kdy se za lázeňské hotely vydávají i ty, co poskytují pouze wellness nebo rehabilitační procedury a ke koupelím  nevyužívají vřídelní vodu s prokazatelnými léčivými účinky. Kontroly těchto zařízení se proto rozhodl začít provádět Krajský úřad a za klamání zákazníků hrozí pokutami ve výši mnoha tisíc korun. Po postihu nekalé konkurence léta volají i provozovatelé některých renomovaných  lázeňských firem. A sami převzali iniciativu. Uzavřeli totiž smlouvu se Správou přírodních léčivých zdrojů a kolonád, která jim uděluje pečeť, dokazující, že jsou odběrateli léčivé minerální vody. Jenže některá sanatoria sice tuto pečeť získala,  odebírají jí ale tak málo, že se přímo vnucuje podezření,  že ji ředí  obyčejnou vodou. 

Ohrožují zdraví

V obou případech jde nejen o okrádání zákazníků, ale také o ohrožení jejich zdraví. Puncovní značka  ryzosti totiž osvědčuje, že  šperk je vyrobený skutečně z drahých kovů a nikoliv nějaké náhražky. Na ty je řada lidí alergická, zatímco s výrobky ze zlata nebo stříbra většinou nemá problémy. Některé kovy pak mají dokonce karcinogenní účinky.  A vydávání obyčejné vody za minerální zase  poškozuje  pacienty, kteří spoléhají na její léčivé účinky. Mnozí diabetici mohou například po třítýdenních procedurách v karlovarských pramenech  výrazně snížit dávky léků. Pokud ovšem nejsou pančované.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace