Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lázně Kyselka jsou v katastrofálním stavu. Jedná se o cílenou devastaci, říkají odborníci

17.08.2015
Lázně Kyselka jsou v katastrofálním stavu. Jedná se o cílenou devastaci, říkají odborníci

Foto: Profimedia.cz

Popisek: současný stav Lázní Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) pozvala v dubnu a červenci do lázní Kyselka dva odborníky-restaurátory, aby se seznámili s aktuálním stavem památek, které druhým rokem za finanční podpory firmy Karlovarské Karlovarské minerální vody (KMV), Karlovarského kraje a Ministerstva kultury zachraňuje obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka.

Pozvání přijala akademická malířka Zuzana Poláková, která restaurovala například prostory Černínského, Toskánského a Lobkovického paláce v Praze. Druhým odborníkem, který do Kyselky přijel, je prof. Petr Siegl, který je vedoucím ateliéru restaurování výtvarných děl sochařských Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze. Jejich procházku lázněmi Kyselka ASORKD natočila a první dva díly jsme uveřejnili na videokanálu YouTube.

Mattoniho vila je v hrozném stavu

V prvním díle se oba restaurátoři vyjadřují ke stavu Mattoniho vily a sdělují, jaké práce již dávno měly být provedeny, pokud by měl vlastník skutečný zájem na její záchraně.

„Ten stav je hrozitánský. Jako první by mělo být zajištěno zastřešení a následně by měla provedena celková konzervace. Měly by být opraveny komíny, konzervovat povrch fasády, provést izolaci stavby. Ale to jsou jen začátky,“ říká profesor říká profesor Petr Siegl s tím, že je nutné zabránit dalšímu pronikání vlhkosti.

„Mattoniho vila nemá ochranu krytu, stav vily na mně působí tak, že je záměrně odkrytá a chátrá. Postupně ztrácí to, co ji charakterizuje – tedy honosnost,“ říká říká Zuzana Poláková.

Památky chátrají dál

V druhém díle se Poláková se Sieglem vyjadřují ke stavu empírové lázeňské restaurace a Jindřichovu dvoru.

„Na jídelnu je v prvé řadě nutné dát nový krov a poté ji provizorně zastřešit, aby dál nechátrala, jinak spadne,“ komentuje zřícenou část krovu jedné z nejstarších budov v Kyselce Poláková. Polákovou se Sieglem doprovázel herec, hudebník a příznivec asociace ASORKD Ladislav Gerendáš. „Ten začátek byl impozantní. Otevřeli park, vytvořili kopie dvou soch, vyvezli veškeré bahno, náletové dřeviny. Před dvěma lety, na jaře, v dubnu až v květnu jsem byl nadšený. Teď jsou to dva roky, co jsem byl nadšený,“ říká Gerendáš s tím, že za dva roky vlastnictví o.p.s. nezastřešily jediný objekt a památky chátrají dál.

„V části střechy Jindřichova dvora je mechová pokrývka, takže zřejmé, že v tomto stavu je stavu je střecha dlouhý čas. Ale v další části Jindřichova dvora mech již není, takže to je nedávno odkrytá krytina. Nechat objekt přes zimu odkrytý, tak to je záměr,“ říká říká Poláková. „Je to řízená devastace,“ říká při pohledu na Jindřichův dvůr profesor Siegl a dodává: „Je to obrovské množství majetku, který je devastován. Jímá mě z toho hrůza. Je to řízená devastace. To je můj názor bez nějakého rozebírání všech důvodů, ať už jsou smyslu prosté nebo plné, nicméně je to řízená devastace.“

Mattonih Mattoniho vila ani Jindřichův dvůr nejsou po dvou letech vlastnictví o.p.s. Lázně Kyselka nijak zastřešeny. Do objektů zatéká, prší i sněží. Jsou vystaveny vlhkosti, která urychluje jejich degradaci a brzkou zkázu. KMV ani o.p.s. Lázně Kyselka dosud nesdělili, kdy objekty zastřeší. Podle orgánu státní památkové péče, který dohlíží na dodržování zákona o památkové péči, jsou objekty zabezpečeny a nezatéká do nich.

Do o.p.s. byly vloženy jen zubožené památky bez přístupových cest

Lázně Kyselka, o.p.s., byla založena z iniciativy Karlovarských minerálních vod (Mattoni) dne 6. února 2013. Mezi další zakladatele patří Statutární město Karlovy Vary, Obec Kyselka a RIS Revitalizační investiční společnost s. r.o. (původní vlastník). Před založením o.p.s. firma KMV od původního vlastníka odkoupila 90 procent lázeňských pozemků a do nově vznikající o.p.s. byly vloženy jen zubožené památky bez přístupových cest. Do vínku dostala o.p.s. od firmy KMV 20 000 000 Kč.

Předsedou představenstva je Vladimír Lažanský (majitel zámku Chyše), členem správní rady je don Alessandro Pasquale (majitel firmy Mattoni), ředitelem o.p.s Miroslav Perout (bývalý pracovník NPÚ ú.o.p. Loket), předsedou dozorčí rady je Vladimír Zicha (místostarosta obce Kyselka), členy dozorčí rady je Martin Leskovjan ( místostarosta obce Kyselka), členy dozorčí rady je Martin Leskovjan ( místostarosta obce Kyselka), členy dozorčí rady jsou Martin Leskovjan (bývalý bývalý studentský aktivista) a Petr Kulhánek (primátor města Karlovy Vary).

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace