Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Karlových Varech opět padají kostlivci ze skříní. Čachry s majetkem bude řešit i Evropská komise. Zastupitelé ji prosí, aby zasáhla

03.08.2015
V Karlových Varech opět padají kostlivci ze skříní. Čachry s majetkem bude řešit i Evropská komise. Zastupitelé ji prosí, aby zasáhla

Foto: archiv AH

Popisek: Golfové hřišrě v areálu Olšových Vrat bylo vůbec první na území celého Rakousko-Uherska

Po posledních karlovarských komunálních volbách, v nichž výrazně uspěli členové hnutí Karlovaráci, se zdálo, že kvůli jejich úsilí budou postupně zapomenuty nechvalně proslulé kauzy, jakými jsou například výstavba KV arény nebo prodej městského majetku. Kvůli probíhajícím soudním sporům se tak nejenže nestalo, ale nakonec se rozpadla i zdejší koalice. Opoziční zastupitelé navíc chtějí, aby jednu z hlavních kauz prošetřila i Evropská komise.

Krajské listy o tom informoval člen opozičního hnutí O co jim jde?! Jindřich Čermák. Zaslal nám kopii dopisu, v němž informuje komisařku EU pro regionální politiku Corinu Cretu o problematice prodeje karlovarského golfového hřiště. Mimo jiné v něm uvádí, že Evropská komise je pro členy O co jim jde?! poslední instancí, na kterou se mohou obrátit, neboť v České republice žádné instituce veřejné správy, soudní moci ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nedokážou zabránit rozprodeji městského majetku za ceny, neodpovídající  tzv. ceně obvyklé. Dochází tak k porušování českých zákonů i pravidel Evropské unie.

Evropský unikát

Autoři dopisu poté shrnují složitou kauzu prodeje golfového hřiště v areálu Olšových Vrat. Mimo jiné připomínají i jeho slavnou historii, například že toto hřiště bylo vůbec prvním, jež vzniklo nejen u nás, ale i na území celého Rakousko-Uherska. Navíc ho projektoval nejvýznamnější odborník té doby, francouzský architekt Noskowski. Jeho výjimečnou kvalitu mohou obdivovat hráči i dnes, některé jamky jsou stále stejné jako v roce 1933.

Místo sto milionů zlomek

Po roce 1989 připadl areál golfového hřiště městu a to je později pronajalo akciové společnosti Golf Resort za velmi výhodných podmínek. Vzhledem k dobrým vztahům, které měla společnost s jednotlivými politickými stranami, se začala nájemní smlouva upravovat v její prospěch. V roce 2004 pak schválila velká koalice ODS a ČSSD prodej golfového hřiště právě Golf Resortu. I když byla kupní cena stanovena na padesát milionů korun, dostalo město na účet pouze pět milionů, pětadvacet milionů bylo odečteno za údajné technické zhodnocení areálu a zbylých dvacet milionů mělo být zaplaceno do deseti let, nebo investováno do již prodaného areálu. Přitom před samotným prodejem byly zpracovány posudky, které stanovily cenu pozemků na zhruba osmdesát milionů a cenu nemovitostí na dalších pětadvacet milionů korun. Celkem tedy činila minimální účetní hodnota golfového hřiště sto pět milionů korun.

Konec velké koalice

Dalším mezníkem se ve vývoji kauzy staly komunální volby, které ODS a ČSSD prohrály. Nově vzniklá koalice, vytvořená nezávislými subjekty, měla jako jednu z priorit řešení prohřešků, jichž se minulé vedení dopustilo, včetně prodeje golfového hřiště. V listopadu 2013 město podalo žalobu o určení jeho vlastnictví. Kromě původních posudků se žaloba opírala o posudek nový, který byl zpracován Českým vysokým učením technickým v Praze. Podle něj se celková hodnota golfového areálu pohybuje v rozmezí sto čtyřiceti až téměř sto osmdesáti  milionů korun. Tedy minimálně trojnásobek částky, za kterou bylo hřiště prodáno. Je tak evidentní, že unikátní areál se tedy rozhodně neprodal za cenu obvyklou, jak vyžaduje zákon. Společnost Golf Resort samozřejmě neměla na řešení sporu soudní cestou zájem, a tak se snažila dosáhnout mimosoudního vyrovnání. Nabídla proto doplatit za hřiště ještě osmnáct milionů korun (celkem tedy třicet dva miliony korun), což je stále suma výrazně nižší, než stanovily oba odhady. Zastupitelstvo města většinou pouhého jednoho hlasu tuto dohodu nakonec nedávno schválilo.

Neúnosná skutečnost

V závěru dopisu členové hnutí O co jim jde?! Otmar Homolka a Jaroslav Fujdiar také uvádějí, že považují za neúnosnou skutečnost, že v českém právním řádu nemohou občané podat žalobu, když je jim způsobena újma nevýhodným prodejem městského majetku. Zmiňují, že když tak chtěli učinit, státní zastupitelství jim sdělilo, že žalobu může podat jen město, v tomto případě tedy viník nevýhodného prodeje. A v závěru dodávají: „Velmi bychom ocenili, kdyby Evropská komise v tomto ohledu na Českou republiku apelovala.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová