Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První dáma českého filmu má smůlu na alkoholiky a nevěrníky. Poprvé se vdávala tajně kvůli sexu. S kým žije dnes? Tajnosti slavných

04.08.2015
První dáma českého filmu má smůlu na alkoholiky a nevěrníky. Poprvé se vdávala tajně kvůli sexu. S kým žije dnes? Tajnosti slavných

Foto: MFF KV

Popisek: S Jiřím Bartoškou uzavřela první dáma českého fimu Eva Zaoralová 'festivalové manželství'

Dlouholetá spolupracovnice Jiřího Bartošky Eva Zaoralová se může radovat, že se o ní hovoří s úctou jako o první dámě českého filmu. A zdaleka nejen proto, že to byla především ona, kdo zásadním způsobem zvýšil renomé Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Mnozí se proto domnívají, že svůj život zcela zasvětila filmovému umění. To je sice pravda, ale mnohem barvitější a zajímavější je její soukromí.

Eva Zaoralová se netají tím, že se pro ni životní prioritou stala práce. Ale přesto tato energická žena, která nejméně třicet let vypadá stále stejně, stihla uzavřít tři manželství, porodit dceru Klaudii a stát se babičkou tří vnuků. Rozhodně ale nikoli hlídací. Na to je stále příliš zaměstnaná a také emancipovaná. To byla v podstatě odjakživa, uměla si vždy prosadit svou. Rozhodně to nebyli její rodiče, kdo přispěl k tomu, že jednou provždy podlehla kouzlu stříbrného plátna. Otec byl architekt a ona dokonce zkusila pár měsíců architekturu studovat, ale hned jak to bylo možné, přestoupila na filologickou fakultu. To, že vystudovala francouzštinu a italštinu, se jí později hodilo. Díky výborné znalosti těchto jazyků mohla procestovat kus světa, překládat filmy a tlumočit rozhovory se slavnými filmovými osobnostmi.

První sňatek kvůli sexu

Už na vysoké škole poznala svého prvního muže, chemika Jana Königa. S odzbrojující upřímností přiznává, že se tajně vzali především proto, aby spolu mohli spát. V padesátých letech totiž nebyl předmanželský sex takovou samozřejmostí jako dnes. V maloměšťáckých rodinách se dbalo na to, co by tomu řekli ostatní. První manželství se však záhy rozpadlo a v době, kdy se rozváděla, potkala osudového muže svého života, Ivo Hepnera. Byl to právě on, kdo Evu zlákal pro svět filmu. Díky němu se také seznámila s výraznou osobností československé kinematografie, profesorem A. M. Brousilem, Ivo Hepner totiž pracoval jako jeho asistent na FAMU. Jméno Evy Hepnerové dobře znají čtenáři legendárního časopisu Film a doba, jemuž šéfovala a na jehož vydávání se stále podílí. Nakonec ale vztah dvou silných osobností zničil alkohol a deprese, přesto vydržel celých sedmnáct let.

A zase ten sex

Také její třetí manželství vzniklo díky filmové branži. Na filmovém festivalu v Turnově se seznámila s výrazně mladším scenáristou a režisérem Zdeňkem Zaoralem. Ve svých pamětech se přiznala, že s ním opět ‘objevila‘ sex. Jenže i Zaoral zápasil s démonem alkoholu. Společenský a energický partner měl navíc i jiné múzy než jen Evu, podváděl ji například se sedmnáctiletou milenkou. Když se její, v pořadí třetí manžel nakonec upil k smrti, na další vztahy rezignovala. V jednom z rozhovorů, které poskytla, se smíchem konstatovala, že udržuje pouze ‘festivalové manželství‘ s Jiřím Bartoškou. On se prý neplete do její práce, ona zase do té jeho, prezidentské.

Zklamaná z hvězd

Muži, kteří ji v životě zklamali, ovšem zdaleka nebyli pouze její životní partneři. Ve svých pamětech Můj život s filmem vzpomíná i na rozčarování z některých filmařů, například italského režiséra Michelangela Antonioniho. Víc než hovory o filmu ho prý zajímal půvab českých dívek. Aby se vyhnula dalšímu podobnému fiasku, nevyužila ani pozvání k návštěvě od filmaře, jehož vždy nejvíc obdivovala, Federica Felliniho.

Ovace pro Evu Zaoralovou na závěrečném slavnostním ceremoniálu ve Varech

Po letošním jubilejním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech rozhodně nejásala nad přítomností jedné z hlavních hvězd, Jamie Dornana, proslaveného hlavní rolí v trháku Padesát odstínů šedi. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že tento film neviděla a ani vidět nechce. Ostatně v životě si svých odstínů sexu užila dost a dost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová