Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární koupaliště ohrožují zdraví, v lepším případě se návštěvník promění ve vodníka. Potíže s koupáním má paradoxně už i lázeňský kraj. Černý scénář se bohužel naplnil...

19.07.2015
Populární koupaliště ohrožují zdraví, v lepším případě se návštěvník promění ve vodníka. Potíže s koupáním má paradoxně už i lázeňský kraj. Černý scénář se bohužel naplnil...

Foto: archiv AH

Popisek: Koupaliště Rolava

Nejen oblíbený bazén u hotelu Thermal, ale také další populární koupaliště v Karlovarském kraji jsou naprosto nevhodná ke koupání, a mohou dokonce ohrozit zdraví těch, kdo je přes veškerá varování používají. Zdaleka nejde jen o „kvetoucí“ vodní plochy, ale také o přítomnost parazitů, kteří způsobují velmi nepříjemné zdravotní problémy.

Nejpřesnější informace mohou získat obyvatelé na stránkách krajské hygienické stanice. A není to zrovna příjemné čtení. Kromě toho, že kraj trápí přetrvávající epidemie žloutenky, kterou se již nakazilo více než sto třicet osob, zdrojem dalších nákaz mohou být právě koupaliště. Problémy jsou na většině z nich. Například nový areál karlovarského přírodního koupaliště Rolava aktuálně trápí vodní květ, a to prakticky všude, na pláži, na molu a bohužel i v dětském brouzdališti.

Černý scénář se naplnil

Ještě horší je situace ve zcela novém komplexu jezera Michal. Zde hygienická stanice konstatuje podezření na výskyt cerkáriové dermatitidy, což je parazitární onemocnění, projevující se tvorbou puchýřů a intenzívním svěděním. Cerkárie do jezera Michal vylučují vodní plži. Ještě začátkem července ujišťovali provozovatelé areálu, že riziko nákazy je minimální a koupání zde lze provozovat na vlastní nebezpečí. Nyní ale konstatují, že černý scénář se naplnil a s výrazným oteplením začínají cerkárie „významně zlobit“. Přiznávají také, že problémy mělo po koupání pět procent návštěvníků a že jsou „výrazně nepříjemné“. Navíc si stěžují, že neexistuje způsob, jak se cerkárií rychle a spolehlivě zbavit.

Paradoxně prý jde o syndrom čisté vody, kdyby prý byla špinavá, nebyly by v ní plži, a tudíž ani cerkárie. Nejhorší ale je, že se kvůli likvidaci cerkárií musí na podzim jezero zcela vypustit a ošetřit a není jisté, zda se podaří poté znovu napustit. Naštěstí je v areálu celá řada jiných atrakcí, v červenci se zde budou konat různé sportovní akce, například český pohár v plážové kopané mužů.

Nezdolné sinice

Také na Velkém rybníku, oblíbené rekreační a chatové oblasti u Karlových Varů, s nádherným výhledem na Krušné hory, není voda vhodná ke koupání. Zde si tak alespoň přijdou na své rybáři.

Přehrada Skalka zase zápasí se sinicemi a jakost vody ke koupání se stále zhoršuje. Město Cheb i společnost Povodí Ohře do odstranění sinic investovaly obrovské částky, ale výsledek je zatím téměř nulový, navíc další užívání chemikálií je finančně náročné a ohrožuje životní prostředí.

Sinicím se ve vodě daří právě kvůli chemikáliím, ať už z kanalizace, nebo splachem z polí až z Bavorska. Pokud se některý odvážlivec rozhodne přes varování vykoupat, vyleze prý z vody od Vodníka z Rusalky k nepoznání. Pro citlivé jedince jsou pak sinice stejně nebezpečné jako cerkárie, rovněž způsobují alergické reakce na kůži. Zatímco ale loni hygienici před koupáním na vodní nádrži Skalka varovali, letos upozorňují pouze na zhoršenou kvalitu vody, v květnu a červnu byla dokonce pouze mírně zhoršená. Naopak ke koupání je podle KHS vhodná voda ve vodní nádrži Jesenice.

Ráj z kaolinu

Velmi oblíbeným místem se tak v kraji v poslední době stávají zatopené kaolínové doly, kde si lidé pochvalují čistotu vody, a dokonce mluví o léčivých účincích kaolinu. Jeho blahodárný vliv potvrzuje i skutečnost, že se kaolin přidává do řady kosmetických produktů. Koupaliště v Jimlíkově má navíc k dispozici zcela výjimečné atrakce, například čvachtání v kaolinu nebo skákání v písečné duně. Přátelé zatopeného lomu se dokonce sdružují na Facebooku. Množství lidí jim ale pomalu začíná vadit, protože na místě, připomínajícím malý ráj, dělají stále větší nepořádek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová